Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dopuszczalna długość przewodu doprowadzającego powietrze


emma786

Recommended Posts

Witam

 

Jaka może być maksymalna długość przewodu doprowadzającego powietrze do kominka? Chodzi mi konkretnie o wkład Zibi firmy kratki.

Jest to o tyle istotne, że Zibi to szczelny wkład i całość powietrza do spalania pobiera z zewnątrz poprzez dolot.

 

Jedyna możliwość poprowadzenia dolotu w moim przypadku to ok 5,5m długości i 4-5 "kolan" (czyli załamań o 90 stopni) na całym przebiegu. Rurę doprowadzającą mogę dać o dowolnej średnicy (króciec przy Zibim ma 125mm).

Załączam poglądowy rysunek. Na czerwono zaznaczyłam przebieg dolotu powietrza - każde z załamań ma 90 stopni:

 

Bez nazwy.jpg

 

Boję się, że przy takim układzie Zibi będzie się dławił i może mi się zrobić "wędzarnia"

 

Będę bardzo wdzięczna za wszelkie wskazówki lub opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za odpowiedź!

Nie ukrywam, że bardzo cieszy mnie taka opinia, szczególnie od kogoś kto cieszy się taką renomą jak Ty :)

Powiem nawet, ze jestem miło zaskoczona, bo już traciłam nadzieję, że da się to zrobić.

Dlatego wybacz, że się tak dopytuję, ale czy na pewno z całym przekonaniem potwierdzasz, że dopływ powietrza do Zibiego będzie w moim przypadku wystarczający i nie skończy się to czarną szybą? (Gdyby okazało się, że dolot jednak nie wyrabia, to nie będę w stanie zmienić jego przebiegu, a z oddaniem przepalonego wkładu mogą być problemy ;) )

 

Powiem szczerze, że nastawiłam się na Zibiego ponieważ wydaje mi się, że w porównywalnej cenie nie znajdę niczego lepszego do rekreacyjnego użytku. A może się mylę?

 

 

Zastanawia mnie jeszcze fakt, że co prawda średnica dolotu powietrza dla wkładu Zibi wynosi 125mm, jednak realnie jedynie około połowa tego dolotu jest czynna. Mechanizm sterowania dopływem powietrza jest tak skonstruowany, że nawet w pozycji 100% otwartej przesłania około połowę pola powierzchni przekroju dolotu powietrza.

Zamieszczam zdjęcie:

zibi.jpg

 

Czyli wychodzi na to, że mimo iż teoretyczne pole przekroju dolotu powietrza wynosi (pi r kwadrat):

Pi x 62,5 x 62,5 = ~122 cm2

to realne pole przekroju dolotu powietrza to tylko ~61 cm2

Czy mimo to powinnam zastosować rurę fi 130mm bądź jej prostokątny ekwiwalent? A może właśnie taki "naddatek" zniweluje w jakimś stopniu długość i krętość mojego doprowadzenia powietrza?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...