Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Projekt WM+ reku pomoc w rozłożeniu instalacji


Recommended Posts

Postanowiłem wentylować nowy domek mechanicznie. Jednostka wentylacyjna w planach max 350m3/h. Proszę osoby bardziej zaznajomione z tematem ode mnie o wypowiedź na temat rozlokowania punktów wentylacyjnych.

Piwnica

Nawiew

1 Pom gospodarcze ( siłownia )

 

Wyciąg

1 Pom gospodarcze / pralnia lub coś innego

 

dodatkowo w kotłowni będzie wentylacja mechaniczna wymagana przez piec C.O.

garaż bez wentylacji

 

Piwnica.jpg

 

Parter

Nawiew:

1 salon

1 jadalnia

1 pokój

1 gabinet

 

Wyciąg:

1 spiżarnia

1 kuchnia

1 łazienka

 

Parter.jpg

 

Poddasze

Nawiew

1 sypialnia

1 sypialnia

1 sypialnia

 

Wyciąg

1 łazienka

1 garderoba

1 korytarz

poddasze.jpg

 

Dom w trakcie budowy - wyciągam ściany piwnicy. Proszę o weryfikację moich planów związanych z punktami nawiewnymi oraz o sugestie rozłożenia kanałów wentylacyjnych.

Planuję technologię PE_FLEX ( w pokojach punkty na rurze o średnicy 75mm). Chciałbym już na etapie zalewania stropów zostawić przepusty na rury głowne żeby później nie kuć w żelbecie.

Piwnica.jpg

Parter.jpg

poddasze.jpg

Edytowane przez MatixL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 52
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ok. Poprawiłem

 

co ciekawe wyciąg w spiżarni zasugerowała firma która robiła mi wycenę całej instalacji z montażem, tak samo wyciąg na korytarzu przed łazienką. Też zadałem pytanie czy nie osłabi to wyciągu w łazience ale twardo twierdzili że będzie ok.

( spiżarnia gównie na garnki, patelnie itp, czasami będą tam ziemniaki itp)

 

po poprawce wygląda tak:

Parter.jpgPiwnica.jpgpoddasze.jpg

 

co myslisz o tym żeby usunięty wyciąg z korytarzu na parterze przenieść do wiatrołapu ?

Edytowane przez MatixL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co ciekawe wyciąg w spiżarni zasugerowała firma która robiła mi wycenę całej instalacji z montażem, tak samo wyciąg na korytarzu przed łazienką.
Ale ta firma znana jest z braku podstawowej wiedzy o wentylacji. Ta firma nawet potrafi zrobić domową wentylację na blaszanych kanałach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Poprawiłem

 

co ciekawe wyciąg w spiżarni zasugerowała firma która robiła mi wycenę całej instalacji z montażem, tak samo wyciąg na korytarzu przed łazienką. Też zadałem pytanie czy nie osłabi to wyciągu w łazience ale twardo twierdzili że będzie ok.

( spiżarnia gównie na garnki, patelnie itp, czasami będą tam ziemniaki itp)

 

po poprawce wygląda tak:

[ATTACH=CONFIG]278766[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]278767[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]278768[/ATTACH]

 

co myslisz o tym żeby usunięty wyciąg z korytarzu na parterze przenieść do wiatrołapu ?

Co ty człowieku robisz? Masz projekt za który firma bierze odpowiedzialność a ty słuchasz jakiegoś dziwaka. On ma tak poszatkowaną wiedzę, że równie dobrze może zaszkodzić jak pomóc. Zapytaj jakiegoś fachowca. Nawiew w spiżarni spowoduje, że wszystkie te zapachy z ziemniaków, ogórków i podobne będziesz miał w domu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w spiżarni jak już to planowałem wyciąg ale i tak przykręcony na minimum. Wydaje mi się że bez jakiegokolwiek wentylowania tego pomieszczenia po kilku latach mogę mieć tam wilgoć na ścianach. Spiżarnia to tylko nazwa, będą tam trzymane głównie garnki, patelnie, soki i jakieś puszki. Nic co mogłoby wydzielać nieprzyjemne zapachy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w spiżarni jak już to planowałem wyciąg ale i tak przykręcony na minimum. Wydaje mi się że bez jakiegokolwiek wentylowania tego pomieszczenia po kilku latach mogę mieć tam wilgoć na ścianach. Spiżarnia to tylko nazwa, będą tam trzymane głównie garnki, patelnie, soki i jakieś puszki. Nic co mogłoby wydzielać nieprzyjemne zapachy.

Wyciąg w spiżarni faktycznie zagwarantuje wilgoć. Ciepłe i z dużą ilością wody powietrze będzie schładzane w spiżarni i zostawi tam część wody. Wentylacja jest dla ludzi, jeżeli Pan nie planuje przetrzymywać tam (np. za karę) kogoś, to lepiej nie robić anemostatów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam jeszcze pytanie o umieszczenie czerpni i wyrzutu. Czy można to zrobić na dole przepustem w ścianie piwnicy czy raczej preferowane jest umieszczenie czerpni w ścianie szczytowej ?

rekuperator planuję umieścić w piwnicy i dlatego najwygodniej byłoby mi zaciągać powietrze jak najbliżej , ale czy to aby poprawnie mieć czerpnię kilkanaście cm nad poziomem gruntu ?

czy lepiej zostawić 4 przepusty główne w stropie - 1 x nawiew, 1 x wywiew, 1 x czerpnia i 1 x wyrzut ? i wtedy polecieć rurami dużych średnic też przez strop betonowy nad parterem i dalej przez drewniany nad poddaszem i umieścić czerpnię i wyrzut po przeciwległych stronach na ścianach szczytowych ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyrzutnia pionowo na dachu (jak przy WG). Czerpnia może być nisko (nawet bardzo dobrze) tylko chodzi o to, by pies nie sikał czy intruz nie wiedział, by coś nie wpuścić.

Wyrzutnia pionowa wspomaga wentylatory, a przy mrozach zapewnia niewielką wentylację, przy braku zasilania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak sprawa się ma przy montażu w kuchni dodatkowego wyciągu w postaci okapu np o wydajności na 2 biegu 400m3/h ?

czy w przypadku posiadania WM okapy ustawia się jako pochłaniacze w obiegu zamkniętym ( wyrzut powietrza z powrotem do kuchni po przejściu przez filtr węglowy) czy można ustawić go jako wyciąg z wyrzutem na zewnątrz i np otworzyć okno ?

przy wyciągu okapu np 400m3/h wytworzy się podciśnienie i co dalej... otwierać za każdym razem okno ?

wiadomo że okapy lepiej działają jako wyciąg niż pochłaniacz i tak też chciałbym zamontować swój .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak jest z wbudowaną nagrzewnicą w rekuperatorze? Czy ona załącza się za każdym razem gdy temperatura na dworze spada poniżej określonej wartości ? godzina pracy 1kw to 60 groszy - co w przypadku zimy i -15 przez tydzień ? czy ta nagrzewnica będzie działać cały czas? Jak w przypadku nie posiadania takiej nagrzewnicy - jest duży dyskomfort ? Koszty elektrycznego dogrzewania powietrza przez całą zimę mijają się z celem. Widziałem nagrzewnice przepływowe montowane na wylocie za rekuperatorem i zasilane z pieca co - czy ktoś widział takie rozwiązanie ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak jest z wbudowaną nagrzewnicą w rekuperatorze? Czy ona załącza się za każdym razem gdy temperatura na dworze spada poniżej określonej wartości ? godzina pracy 1kw to 60 groszy - co w przypadku zimy i -15 przez tydzień ? czy ta nagrzewnica będzie działać cały czas? Jak w przypadku nie posiadania takiej nagrzewnicy - jest duży dyskomfort ? Koszty elektrycznego dogrzewania powietrza przez całą zimę mijają się z celem. ?

Nagrzewnica załącza się niezmiernie rzadko przy bardzo dużych mrozach. A ogrzewanie prądem już dawno jest najtańsze, nie ma co się więc przejmować.

Jako ciekawostkę dodam, ze reku w 1990 roku wprowadzono po to by nie robić centralnego a wtedy 1kWh = 1m3 gazu dziś to 0.2m3 ,

Widziałem nagrzewnice przepływowe montowane na wylocie za rekuperatorem i zasilane z pieca co - czy ktoś widział takie rozwiązanie
Nie łączy się wentylacji z ogrzewaniem czy chłodzeniem . Powietrze ciepłe nie "zejdzie" w dół i nie mamy sterowania.

Poza tym 130m3/h to nagrzewnica by musiała mieć 0.5kW

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Forum obcina zdjęcia.

Jednak z Twojej wypowiedzi wnioskuję, że nie masz wentylacji garażu.

To raczej nie przejdzie.

Z tego co się orientowałem, garaż musi mieć wentylację.

Kwestia jej wykonania. Może być grawitacyjnie (wielkość kratki i pionu zależy od tego czy go ogrzewasz, czy nie).

Można to rozwiązać (kiedy brak wm lub wg) za pomocą wentylatorów w ścianach lub drzwiach.

O czegóły pytaj fachowców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w garażu planowałem zostawić przepust w ściance z bloczków fundamentowych i tam wstawić wentylator wywiewny ( w większości czasu wyłączony)

rezygnuje w ogóle z kominów wentylacyjnych poza kanałem w kominie od pieca ( piec na paliwo stałe więc musi być grawitacyjna)

do tego komina chciałem podłączyć jeszcze najmniejsze pomieszczenie w piwnicy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nigdy tego nie robiłem nie wiem czy podołam tak żeby przynajmniej minimalne wymagania co do instalacji były spełnione.

czy przy pe-flex izoluje się tylko doloty główne duzych średnic reszta goła pod jastrychem ?

jest gdzieś jakiś przewodnik mówiący np o tym jakiej średnicy przepusty w stropie muszę zostawić na anemostaty ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...