Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Projekt WM+ reku pomoc w rozłożeniu instalacji


Recommended Posts

nigdy tego nie robiłem nie wiem czy podołam tak żeby przynajmniej minimalne wymagania co do instalacji były spełnione.

czy przy pe-flex izoluje się tylko doloty główne duzych średnic reszta goła pod jastrychem ?

jest gdzieś jakiś przewodnik mówiący np o tym jakiej średnicy przepusty w stropie muszę zostawić na anemostaty ?

W 1989 też tego nigdy nie robiłem, mało tego, nikt tego nie robił. Nie było kanałów skrzynek central, internetu. WP_20140915_001.jpg skrzynki nawiewne i wywiewne

WP_20140918_001.jpg skrzynki główne WP_20140923_001.jpg i przewód...WP_20140916_003.jpg z "białym" do wentylacji ze "srebrnym" do klimatyzacji.

Składa się tnie się i składa kanały PE je storkair.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks później...
  • Odpowiedzi 52
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

zrodziło się pytanie jak zamontować wywiew z okapu w kuchni.

 

koncepcja jest przebić się zaraz przy ścianie w górę, na poddaszu obudować karton gipsem a później puścić w skosie aż do wyrzutni na ścianie szczytowej ( czerwona kreska).

druga opcja to rura wychodząca w dachu kominkiem wentylacyjnym ( niebieska kreska) kuchnia.jpg

 

jakie są wasze doświadczenia ? co będzie lepsze? efektywna będzie rura pionowa w dach ale jak potem z obróbką itp?

 

/ dom z WM + reku , w kuchni poza okapem będzie wyciąg wm - podczas pracy okapu będziemy rozszczelniać okno w kuchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzecznościowo przyłącze się do tematu:

Ile musiałbym kasiorki przygotować na WM (+reku-musi być czy obejdzie się bez?) ze średniej półki dla małego domku parterowego ok100m2?

Dół -salon z kuchnią, łazienka,wc, dwa nieduże pokoje

Góra-pokój ok 20m i mała łazienka

Część poddasza nieużytkowa więc nie ma problemu z miejscem i rozprowadzeniem przewodów.

Myślę że mógłbym to rozprowadzić/podłączyć we własnym zakresie

 

Czy może przy tak małym domku nie ma to w ogóle sensu i odpuścić sobie?

Ogrzewanie powietrzną PC

Edytowane przez marcin.sto1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzecznościowo przyłącze się do tematu:

Ile musiałbym kasiorki przygotować na WM (+reku-musi być czy obejdzie się bez?) ze średniej półki dla małego domku parterowego ok100m2?

Dół -salon z kuchnią, łazienka,wc, dwa nieduże pokoje

Góra-pokój ok 20m i mała łazienka

Część poddasza nieużytkowa więc nie ma problemu z miejscem i rozprowadzeniem przewodów.

Myślę że mógłbym to rozprowadzić/podłączyć we własnym zakresie.

 

 

 

Czy może przy tak małym domku nie ma to w ogóle sensu i odpuścić sobie?

Ogrzewanie powietrzną PC

 

Dolna półka to 2700zł

Średnia 6000zł

Górna 10000zł cena brutto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyłącze się do wątku co by nowego nie zakładać,poniżej wklejam wstępnie rozrysowaną WM z odzyskiem gdyż mam kilka pytań

-czy jest prawidłowo rozprowadzona

- czy wysokość pomieszczeń 2,70 jest wystarczająca przy założeniu schowania przewodów w suficie podwieszanym przynajmniej w części budynku

- jakie przewody wykorzystać

- ogolne wskazówki

- moc rekuperatora

- jak najlepiej przejsc przewodami na poddasze

Dom 117m2 powierzchi ogrzewanej użytkowej, kubatura 340m3 strop teriva

 

http://s30.postimg.org/rhc4b55u5/Page_1_Zad_bie_PB_RZUT_PARTERU_WERSJA_1.jpg

 

http://s28.postimg.org/h0xc7de9l/Page_1_Zad_bie_PB_RZUT_PI_TRA.jpg

 

Układ pomieszczeń http://www.domdlaciebie.com.pl/projekty-domow-parterowych-z-poddaszem-uzytkowym/gawel,209.html

Edytowane przez Greg_81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na kanałach PE 75/63 to dwie skrzynki 160/8x75 np takie skrzynka do stropu.jpg 10 redukcji kątowych do anemostatów np. skrzynki z anemostatami.jpg dwie potrójne dwie podwójne i 6 pojedynczych. 3 rolki kanału po 50m kanał wentylacyjny i klimatyzacyjny.jpg

Dwa kanały izolowane po 10m fi 160 i 6 anemostatów nawiewnych fi 100 jeden fi 125 oraz 3 anemostaty wywiewne 125mm Do tego centrala 300 lub 400m3/h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Witam. Zagłębiam się w temat WM i rekuperacji. Czy mogłabym uzyskać informacje, czy projekt jest dobrze rozrysowany? Czy nawiewy/wywiewy mogą być podłączone szeregowo? (prosze nie zwracać uwagi na to, że rekuperator "wszedł na komin" ;) )

 

[ATTACH=CONFIG]294626[/ATTACH]

Żle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, podepnę się.

Panie Tomaszu, czym jest spowodowane, że firmy robiące projekty instalacji dają 1kanał na każde 25m3/h.

Powoduje to, że w pomieszczeniu, gdzie mam założone doprowadzenie nawiewu w ilości 75m3/h muszę dać 3 przewody o średnicy 75mm do skrzynki rozprężnej.

Czy będzie błędem danie jednego lub dwóch kanałów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, podepnę się.

Panie Tomaszu, czym jest spowodowane, że firmy robiące projekty instalacji dają 1kanał na każde 25m3/h.

Powoduje to, że w pomieszczeniu, gdzie mam założone doprowadzenie nawiewu w ilości 75m3/h muszę dać 3 przewody o średnicy 75mm do skrzynki rozprężnej.

Czy będzie błędem danie jednego lub dwóch kanałów?

To wynika z prędkości optymalnej powietrza w kanałach . To przedział prędkości dla której są najmniejsze opory i najcichsze przepływy, Wynosi on od 2 do 5m/sek

W kanale 75/63mm przy 2m/sek jest 22m3/h przy5m/sek 55m3/h

zdjęcie z badań pomiar orędkości i oporów.jpg Czyli jak centrala ma na 130-400m3/h to daje się dwie skrzynki z 8 wyjściami 75/63

 

Natomiast podawanie wydajności na poszczególnych anemostatach, np. 25 czy 40m3/h to chęć pokazania inwestorowi, który się nie zna, że ma do czynienia z firmą profesjonalną. Układ na skrzynce rozdzielczej jest układem samoregulującym, czyli zmiany strumienia na jednym anemostacie powodują zmiany na wszystkich.

np. mamy nawiew w sypialni i otwarte drzwi, mały opór więc leci więcej, jak leci więcej, to do innych sypialni mniej, a jak mniej to ciśnienie tam minimalnie spada ( bo działa czały czas wywiew ) a jak spada ciśnienie, to i wzrasta strumień.

Dlatego powinno się podawać np. nawiew 130m3/h na 7-miu anemostatach. Wywiew 130m3/h na 3-ch anemostatach

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie robi się wentylacji na trójnikach

Wywiewy tylko w łazienkach i kuchni.

Wywiewy tylko w łazienkach i kuchni.

Jak nie było flexów wszyscy robili na trójnikach i dalej robią, może nawet większość instalatorów z którymi mam kontakt. Grunt żeby nie stosować tych tanich miękkich przewodów, chyba że jako końcówki pod anemostaty. Odnośnie wyciągu to niby w garderobie co ma być, poza tym w korytarzach w celu zrównoważenia też się czasem daje wyciąg. Proponowałbym przejrzeć wszystkie posty na których uczestniczy Pan TB i wysunąć odpowiednie wnioski odnośnie jego doradztwa.

Do wcześniejszej wypowiedzi Pan TB odnośnie wyrzutni i czerpni. Wyrzutnia w dachu to ostateczność - lepiej tego unikać z kilku ważnych powodów. Natomiast montaż czerpni zbyt nisko to następne nieporozumienie. Ludzie kogo wy słuchacie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywiewy tylko w łazienkach i kuchni.

Jak nie było flexów wszyscy robili na trójnikach i dalej robią, może nawet większość instalatorów z którymi mam kontakt. Grunt żeby nie stosować tych tanich miękkich przewodów, chyba że jako końcówki pod anemostaty. Odnośnie wyciągu to niby w garderobie co ma być, poza tym w korytarzach w celu zrównoważenia też się czasem daje wyciąg. Proponowałbym przejrzeć wszystkie posty na których uczestniczy Pan TB i wysunąć odpowiednie wnioski odnośnie jego doradztwa.

Do wcześniejszej wypowiedzi Pan TB odnośnie wyrzutni i czerpni. Wyrzutnia w dachu to ostateczność - lepiej tego unikać z kilku ważnych powodów. Natomiast montaż czerpni zbyt nisko to następne nieporozumienie. Ludzie kogo wy słuchacie

 

Rok 1991 dł kanałów.jpg

Żaden fachowiec nie zrobi Panu na trójnikach i blaszanych kanałach. Brak jest odpowiednich średnic, jest większy poziom szumów.

Warto znać podstawy wentylacji domowej.

Co do zrównoważenia, Pan nie rozumie tego słowa? Nie da się zrównoważyć wentylacji robiąc wywiewy w korytarzu czy garderobie, to chyba nawet dziecko rozumie. Nie zrównoważy Pan 50m3/h na łazienki i 30m3/h na kuchnie nawiewem 30m3/h na osobę dając dodatkowe wywiewy.

Szanowny Panie, by coś doradzać trzeba choć podstawy opanować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wcześniejszej wypowiedzi Pan TB odnośnie wyrzutni i czerpni. Wyrzutnia w dachu to ostateczność - lepiej tego unikać z kilku ważnych powodów. Natomiast montaż czerpni zbyt nisko to następne nieporozumienie. Ludzie kogo wy słuchacie

 

Możesz rozwinąć temat wyrzutni w dachu? dzięki ;)

A gdyby wykorzystać jako wyrzutnię kanał wentylacyjny w nieużywanym kominie, jakieś przeciwskazania?

 

Czerpnia w szczycie dachu dwuspadowego to dobry pomysł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz rozwinąć temat wyrzutni w dachu? dzięki ;)

A gdyby wykorzystać jako wyrzutnię kanał wentylacyjny w nieużywanym kominie, jakieś przeciwskazania?

 

Czerpnia w szczycie dachu dwuspadowego to dobry pomysł?

 

To najlepsza wyrzutnia. Kratka na elewacji będzie mokra i może zamarzać. Pionowym kanałem dzięki ciągowi, resztki wilgoci są wyrzucane ja w wentylacji grawitacyjnej. Poza tym taki kanał, w okresie grzewczym wspomaga wentylację. Mało tego, gdyby nie było zasilania, to taki kanał zadziała, nie będzie tyle ile trzeba ale zawsze coś.

Panu Marcinowi chyba już zrobili wentylację i teraz nie chce się źle czuć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...