Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

pompy ciepła - grzeją jednocześnie CO i CWU?


drapek

Recommended Posts

witam!!! :)

jako że wdrażam się dopiero w temat pomp ciepła mam pytanie: czy pompa ciepła w czasie pracy podgrzewa jednocześnie CO i CWU czy jest może priorytet że najpierw dogrzewa CWU do jakiejś zadanej temp a potem dopiero ciepło jest kierowane na CO. Mam nadzieję że pytanie jest zrozumiałe - jeśli nie to będę starał się lepiej wytłumaczyć nad czym się zastanawiam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa ciepła grzeje albo CO, albo CWU. Priorytet i czas pracy dla obu odbiorców można ustawić dowolnie. Oddzielne grzanie wynika tu z faktu, że CO i CWU wymagają zupełnie rożnych temperatur, a dla pompy najkorzystniej jest pracować z jak najniższą temperaturą dlatego też dla CWU stosuje się zasobniki o odpowiednio dużym wymienniku żeby pompa w tych niekorzystnych dla siebie warunkach pracowała jak najkrócej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...czyli tak jak przewidywałem;) Dzięki wielkie map78 za błyskawiczną odpowiedź.

Czyli zakładając: temp CWU 45stopni, temp CO 35stopni i priorytet ustawiony na grzanie CWU sprawa wygląda tak:

PC załącza się i pracuje (z niższym COP) dla potrzeb podgrzania CWU do zadanych 45stopni - po osiagnięciu tego zaczyna pracę na cele CO (z wyższym COP bo musi podgrzać górne źródło o mniejszą wartość). Dobrze to rozumiem?

A jak dokładniej odbywa się ta "zmiana sprawności" PC - poprzez sterowanie zaworem rozprężnym i jego odpowiednim dławieniu?

Edytowane przez drapek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniej, więcej tak to wygląda:)

Co do sterowania zaworem rozprężnym, itp to nie mam wiedzy jak to jest realizowane na poziomie samej pompy. Z punktu widzenia użytkownika wygląda to tak, że na zasilaniu pompy jest zawór 3D przełączający, który przełącza tryb pracy pompy na cele CO lub CWU, a temp zarówno CO, jak i CWU ustawia się po prostu na sterowniku.

Wyższa sprawność wynika właśnie, jak dobrze zauważyłeś z niższej temp zasilania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...no bo właśnie zacząłem się zastanawiać czy to nie jest przypadkiem tak że PC grzeje do jakiejś tam "wysokiej" temp (np 50stopni) i nie ma w niej jakiegoś zaworu mieszającego z termostatem który puszcza wodę o zadanych parametrach na CO lub CWU - ale raczej nie wpłynęłoby to znacznie na COP ( który w takim przypadku byłby zapewne dość niski). Więc bardziej prawdopodobna jest wersja z dławieniem zaworu rozprężnego a co za tym idzie zmianą ciśnienia i w konsekwencji temperatury czynnika wewnątrz PC.

Po prostu dzisiaj za mocno zacząłem wgłębiać się w temat PC jako samego urządzenia i już w pewnym momencie zgłupiałem:wtf:

A co do zaworu 3D na zasilaniu w PC to nie wszystkie je mają. W schemacie Ecopower'a są osobne obiegi do CO i CWU a tylko wspólny powrót - między innymi to trochę mnie zakręciło...

Edytowane przez drapek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...