Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC rurowe PVC fi200 lita ścianka


Recommended Posts

Witam

 

W najbliższym czasie przymierzam się do budowy GWC rurowego opartego na rurach PVC fi 200 z litą ścianka.

Długość całego GWC to 59mb rur w odcinkach 3mb, dwa skręty z kolanek 45 i jeden skręt 90 (z dwóch kolanek 45).

Czerpnia zakończona trójnikiem 87 (przed nim ewentualnie jeszcze kolano 15 żeby złapać pion przy większym spadku), do góry rura 3m, w dół 1m.

Początek GWC to pionowa rura fi200 2mb, dwa kolanka 45 i rura fi200 1mb przechodząca pod ławą fundamentową za obrys budynku.

 

Naturalny spadek terenu miedzy początkiem a końcem to 70cm. Przy spadku instalacji min 2cm/mb wyjdzie różnica 120cm.

Jeżeli początek znajduje się na głębokości ok 1,8m poniżej aktualnego poziomu terenu to końcówka powinna wyjść co najmniej 2,30m.

Grunt to piach o jakiej wilgotności nie stwierdzę, niżej może być nawet warstwa bardziej gliniasta.

 

W programie REHAU liczyłem wartości przepływu i spadku ciśnienia dla różnych prędkości strumienia powietrza. Z wyliczeń wynika, że przy 300m3/h prędkość strumienia w rurze przekracza minimalnie 3m/s, a spadek ciśnienia wyniesie co najmniej 57Pa.

 

Ze względu na te dwa parametry znajomy sąsiad robił swoją instalacje GWC na rurach fi 250, która wg programu REHAU charakteryzuje się mniejszą prędkością strumienia powierza i spadkiem ciśnienia. Dla mojej instalacji wyjdzie odpowiednio 2m/s i 20Pa.

Parametry temperaturowe w obu przypadkach są zbliżone.

Dodam, że nie przewiduję wietrzenia domu przez GWC max prędkościami rekuperatora, co było jednym z argumentem znajomego do zastoswania większej średnicy rur.

 

Chciałem zapytać fachowców lub znawców tematu jak do odnieść do pracy centrali.

 

Jeżeli dla domu z wyliczonym zapotrzebowaniem 420m3/h zainstalowałbym Renovent Ecellent 400 to wg instrukcji przy fabrycznym ustawieniu 3 (300m3/h) dopuszczalny opór instalacji wynosi 56-178Pa.

 

Jak to odnieść do spadku ciśnienia w GWC?

Czy zainstalowanie np. Aeris 450, który ma spręż 200Pa przy 470m3/h było by lepszym rozwiązaniem?

 

Czy rury PVC łączyć na wcisk czy zostawiać luz na rozszerzalność liniową? Gdzieś wyczytałem żeby wkładać do końca i zaznaczać żeby skontrolować czy przypadkiem się któraś rura nie wysunęła.

Czy koniec czerpni (studnie chłonną) zaślepić kapslem z nawierconymi otworami czy zostawić otwarty i zasypać od środka żwirem do poziomu trójnika?

 

Co z linką umieszczoną w środku w celu okresowego czyszczenia? Robi się to?

 

Z góry dziękuję za sugestie i pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już decyzja inwestora z czego zbuduje sobie gwc.

Czemu centrala musi mieć 600-800 m3, skoro zapotrzebowanie jest ok 420 m3 myślałem że w takim przypadku ważny jest spręż centrali?

No tak, inwestor może ryzykować zdrowiem, tyle, że powinien rodzinę też uprzedzić.

A 800m3/h wynika z długości gwc.

Przy zapotrzebowaniu 420m3/h ( oznacza to 14 domowników zapotrzebowanie to 30m3/h na osobę) ) wystarczy 30-35m fi 200. Więcej i tak się nie schłodzi a wzrosną opory.

 

Jak Pan myśli, dlaczego kanały do chłodzenia ( gdzie może wykraplać się woda ) są od wewnątrz powlekane jonami srebra

WP_20140916_003.jpg kanał lewy higieniczny wentylacyjny prawy ze srebrem

Kanały które Pan chce użyć, są z recyklingu, rak więc nie wiadomo jakie związki chemiczne w nich siedzą.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,Jak Pan myśli, dlaczego kanały do chłodzenia ( gdzie może wykraplać się woda ) są od wewnątrz powlekane jonami srebra "

 

No właśnie dlaczego są powlekane jonami srebra?

Pan będzie uprzejmy i pofatyguje się obejrzeć taką rurę gdzie okresowo następuje kondensacji i przez którą przepływa przefiltrowane powietrze.

Pan przetrze palcem powierzchnie takiej rury po roku eksploatacji i powie po kiego te jony skoro są przykryte. Pan powie,czym te zbawienne jony są przykryte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W domu będą mieszkać trzy osoby, a 420m3/h wynik z projektu zrobionego przez projektanta, który ma do tego wiedzę i uprawnienia.

 

To co pisze nydar ma sens.

 

Wodociąg wody p[itnej też mam zrobiony z PVC więc PVC lite kanalizy też się nada do GWC tyle, że kanaliza służy do kanalizy, a producenci nie widzą potrzeby badania pod kątem przepuszczanie przez nie powietrza.

 

2-3 firmy zajmujące się rekuperacją, które wyceniały koszt wykonania GWC podawały koszt 7000-8000 netto. Żadna oficjalnie nie napisała z jakich rur.

W tej cenie wątpię żeby to był REHAU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W domu będą mieszkać trzy osoby, a 420m3/h wynik z projektu zrobionego przez projektanta, który ma do tego wiedzę i uprawnienia.

 

To co pisze nydar ma sens.

 

Wodociąg wody p[itnej też mam zrobiony z PVC więc PVC lite kanalizy też się nada do GWC tyle, że kanaliza służy do kanalizy, a producenci nie widzą potrzeby badania pod kątem przepuszczanie przez nie powietrza.

 

2-3 firmy zajmujące się rekuperacją, które wyceniały koszt wykonania GWC podawały koszt 7000-8000 netto. Żadna oficjalnie nie napisała z jakich rur.

W tej cenie wątpię żeby to był REHAU.

Znaczy kupił uprawnienia, bo się na wentylacji nie zna. Medycyna podaje 20-30m3/h na osobę. Norma budowlana ( nie wie ile osób będzie) 50m3/h na każdą łazienkę i 30m3/h na kuchnie. Nie bardzo mi się chce wierzyć, że ma Pan tyle łazienek.

Co do kanałów... Czy słyszał Pan by ktoś robił wentylację na kanałach osłonowych do kabli pod ziemią http://arot.wavin.com/master/master.jsp?bmLocale=pl wyglądają identycznie jak wentylacyjne, a PZH badań nie przeszły.

Pan robi na materiałach zmielonych ze śmietnika, to Pan ryzykuje. Atestacja PZH jest po to, by oddzielić bezpieczne kanałych od tych co mogą być niebezpieczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem o co Panu chodzi. Gdziekolwiek się Pan udziela to mam wrażenie, że w większości przypadków jest na NIE.

 

.

Chciałem tylko Panu wyjaśnić, że te kanały nie zostały dopuszczone do wentylacji, podobnie jak kanały AROT, choć wyglądają tak samo jak wentylacyjne. Nic więcej. Nie wykonuję od kilku lat gwc ( bo jest to chybiona inwestycja) tak więc nie sprzedaje też kanałów, po prostu poinformowałem Pana, że kanały kanalizacyjne nie przeszły badań w PZH bo nie są obojętne dla zdrowia!

Poza tym, do central 400m3/h wystarczy 30mb .

Podobnie jest z lewymi uprawnieniami Pana projektanta... podałem Panu tylko normy wg których projektuje się wentylację. Ludzie nie znający się na tym podają ilość wymian na kubaturę, a przecież Pana rodzina tyle samo powietrza zużyje w 1000m2 rezydencji jak i w kawalerce.

Pozdrawiam i przepraszam, że Panu wyjaśniałem.

 

Tytoń szkodzi, alkohol też i ludzie jakoś z tym żyją
Mimo to nie spotkałem nigdy nikogo kto by czerpnie do wentylacji montował w lokalu dla palących. Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rury i kształtki już przyjechały i zbliza sie termin montażu w jedną całość

 

Nie otrzymałem jednak odpowiedzi na moje pytanie odnośnie:

- łączenia rur na wcisk czy z luzem?

- jak wykonać odpływ skroplin przy czerpni zasypać żwirem od środka czy dać dodatkową zaślepkę z otworami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na rurach znaczysz pisakiem głębokość wsunięcia tak aby można było przed zasypaniem skontrolować wzrokowo czy się nie wysunęły. Nie zostawia się żadnego luzu, niby jak plastikowa rura zasypana kilkudziesięcioma tonami ziemi miałaby pracować? To nie preizolka :-)

Odpływ skroplin przy każdym z w/w sposobów będzie powodował zalanie rury i zablokowanie GWC przy wzroście poziomu wody gruntowej. Lepiej choć znacznie drożej zamontować systemową studnię z pompką z pływakiem. Ale jeśli wody są nisko, to można wykonać każdym z w/w sposobów.

A najlepiej to zamontować rurę rozwijaną z rolki, 100% szczelna, nie trzeba w ogóle przejmować się skroplinami czy odwodnieniami (co się w dzień wykropli, w nocy odparuje i GWC jest suche i czyste).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tą sobotę z pomocą znajomego w czasie 6 godz udało nam się ułożyć 54mb GWC.

Wyszło o 5mb mniej, ale zważywszy na ogrodzenie uniemożliwiające ustawienie się koparki, obsuwający się czasem grunt w wykopie o głębokości ponad 2m nie kusiliśmy losu i zrobiliśmy to co się dało.

 

Za jakiś czas uzupełnię wpis o informację odnośnie efektów użytkowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months później...

Witam,

 

Dużo korzystam z forum to też może raz się podziele doświadczeniami.

 

Mam GWC rurowe ok 50-60 mb rury vPCV fi160, wokół piwnicy i pod garażem. W ostatnie upały przy 37 stopniach na zewnątrz powietrze nawiewane miało 20,9 oC. Co mnie zadziwiło po 12 h pracy wymiennika temperatura nie zmieniła się, co do dziesiątych części stopnia. Pomiary robiłem kilka dni z rzędu i zawsze było 20.9 oC.

 

Z mojego doświadczenia jednym z większych problemów, przynajmniej u mnie ,są opory na rurze. Z racji , że koszystałem z wykopu pod piwnicye mam trochę kolan. Wentylator ma nawiew maksymalny 560 3/h ale nie wiem, czy osiąga chociaż połowę tego. Jak będę miał trochę więcej czasu to odetnę sekcję znajdującą się pod posadzką garażu, powinno być o wiele lepiej.

 

W zimie przy -20 oC GWC nawiewało grawitacyjnie powietrze o temp 7oC.

 

Pozdrawiam,

 

 

Ogólnie polecam. Czuć różnicę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...