Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator i cała instalacja na poddaszu?


Recommended Posts

Mam pytanie otóż będziemy budować dom z155 który jest w stylu skandynawskim i na dole ma praktycznie wszystko otwarte-poza pomieszczeniem gospodarczym które chcę adoptować na swoją pracownie (komputer szafka biurko) jako że dom wygląda tak: http://z500.pl/projekt/145/Z155,projekt-domu-pietrowego-na-waska-dzialke-z-duzymi-przeszkleniami-w-stylu-skandynawskim.html

I myślę o założeniu całej instalacji na poddasze (dom jest piętrowy) widziałem wybudowany już na żywo i sporo na górze jest miejsca, wydaje mi się to lepsze rozwiązanie pod względem wszystkich tych kanałów i instalacji po pokojach, na górze także chciałbym dać zbiornik grzania wody,

Chciałbym w ten sposób zaoszczędzić miejsca na dole, pompa ciepła p-w w planie do ogrzewania. - oczywiście całe urządzenie umieściłbym nad schodami dodatkowo jakoś osłaniając/izolując od emisji hałasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę*o pompie ciepła powietrze - woda: Panasonica bo z tego co czytam i widzę są ok, w sensie mają 3-5KW i nie są drogie, ogrzewanie podłogowe, i rekuperacja, ale póki jeszcze nie ruszyłem to próbuje wybrać najlepszą*opcje, myślałem wcześniej o matach - kablach grzewczych - ale z 2giej strony jak zastosuje fotowoltanikę*to do pompy ciepła będzie w sam raz. Inne pompy sobie odpuściłem - wiele osób bardzo mnie na takie rozwiązania namawiało - ale licząc koszta to wydaje mi się*to bez sensu, tym bardziej że dom mimo wszystko będzie ciepły i to będzie tylko wspomagać. Także chcemy mały*kominek z zamkniętą komorą spalania (zawsze mi się*marzył kominek- zresztą co by się*nie działo to może uratować tyłek w srogą zimę).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)I myślę o założeniu całej instalacji na poddasze (dom jest piętrowy) widziałem wybudowany już na żywo i sporo na górze jest miejsca, wydaje mi się to lepsze rozwiązanie pod względem wszystkich tych kanałów i instalacji po pokojach, na górze także chciałbym dać zbiornik grzania wody,

Chciałbym w ten sposób zaoszczędzić miejsca na dole, pompa ciepła p-w w planie do ogrzewania. - oczywiście całe urządzenie umieściłbym nad schodami dodatkowo jakoś osłaniając/izolując od emisji hałasu.

 

Kolega ma rekuperator (firmy nie pamiętam) na poddaszu i jest zadowolony. Hałasu nie słychać (na piętrze są trzy sypialnie), a jakiejś specjalnej izolacji dźwiękowej nie robił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega ma rekuperator (firmy nie pamiętam) na poddaszu i jest zadowolony. Hałasu nie słychać (na piętrze są trzy sypialnie), a jakiejś specjalnej izolacji dźwiękowej nie robił.

Czyli będę naciskać*na takie rozwiązanie, zapewne zaoszczędzi to miejsca w domu, bo pomieszczenie gospodarcze chcę wykorzystać na swoją*pracownie, a patrząc to jednak trochę*miejsca zajmuje a przy moim projekcie gdzie mam dół cały otwarty to chyba ekonomicznie będzie zrobić to na poddaszu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę*o pompie ciepła powietrze - woda: Panasonica bo z tego co czytam i widzę są ok, w sensie mają 3-5KW i nie są drogie, ogrzewanie podłogowe, i rekuperacja, ale póki jeszcze nie ruszyłem to próbuje wybrać najlepszą*opcje, myślałem wcześniej o matach - kablach grzewczych - ale z 2giej strony jak zastosuje fotowoltanikę*to do pompy ciepła będzie w sam raz. Inne pompy sobie odpuściłem - wiele osób bardzo mnie na takie rozwiązania namawiało - ale licząc koszta to wydaje mi się*to bez sensu, tym bardziej że dom mimo wszystko będzie ciepły i to będzie tylko wspomagać. Także chcemy mały*kominek z zamkniętą komorą spalania (zawsze mi się*marzył kominek- zresztą co by się*nie działo to może uratować tyłek w srogą zimę).

Jak pompa ciepła to rurki na suficie! RTEmagicC_13.jpg.jpg Lepie i taniej grzeją podczerwienią powierzchnię podłogi i świetnie chłodzą, czego podłoga nie potrafi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pompa ciepła to rurki na suficie! [ATTACH=CONFIG]282592[/ATTACH] Lepie i taniej grzeją podczerwienią powierzchnię podłogi i świetnie chłodzą, czego podłoga nie potrafi.

 

Ale grzać sufit? bo nie rozumiem tego - a z praw fizyki wynika że ciepło idzie do góry...czyli tu rekuperacja ma tłoczyć to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale grzać sufit? bo nie rozumiem tego - a z praw fizyki wynika że ciepło idzie do góry...czyli tu rekuperacja ma tłoczyć to?

 

Nie ma takiej fizyki. Ciepłe powietrze (konwekcja) idzie do góry, Słońce grzeje ziemię a ta powietrze, które idzie do góry i stygnie . Sam mam ogrzewanie w suficie. Pompę ciepła wymyślono do chłodzenia i nie ma sensu jej tej funkcji pozbywać. I jeszcze mieć ograniczenia w podłodze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słońce grzeje ziemię a ta powietrze, które idzie do góry i stygnie . Sam mam ogrzewanie w suficie. Pompę ciepła wymyślono do chłodzenia i nie ma sensu jej tej funkcji pozbywać. I jeszcze mieć ograniczenia w podłodze.

A dni pochmurne / mroźne podłoga jest za to lodowata.

Jakie ograniczenia mogą być w podłodze? Że nie można np. kuć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Np. dechy, wykładzina, skóra niedźwiedzia.

Przecież skoro pompa jest do chłodzenia a przy okazji grzeje, a ogrzewanie podłogi podczerwienią z sufitu bardziej komfortowe i tańsze od rurek w podłodze, to dlaczego rezygnować z klimy?

Zawsze jak pompa - to instalacja na syficie!plafond-01.jpgplafond-chauffant-A2.jpgactus_31_1.jpg11.jpg Instalator nie zna się na tym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę*poczytałem o tym i jest wiele marketingowego bełkotu w internecie na temat zalet, jeden artykuł*mnie zaciekawił (http://ogrzewanie.drewnozamiastbenzyny.pl/infrapanele-czy-rzeczywiscie-oszczedne/) nie jest on w pełni krytyką ale sensownie pewne rzeczy zobrazował, i w moim przypadku OK, będzie to dom prawie pasywny, będzie bez kotłowni, itp...ale sami zapobiegawczo chcemy kominek z zamkniętą komorą spalania (nie wiadomo jak będzie z prądem czy jakąś awarią zimą) i dla klimatu, kolejną sprawą instalacją jaką się zrobi pod pompę ciepła w razie czegokolwiek będzie można wykorzystać*do innych systemów, a jak w artykule mądrze jest napisane z 1KW mamy 4KW - rozumiem że wynaleziono coś do chłodzenia, ale idąc tym tokiem myślenia bez sensu byłyby odzysk energii przez hamujące samochody...Rozwiązanie ciekawe, ale myślę że budowa domu bardziej hybrydowego o pewnych tradycyjnych może i starych rozwiązaniach bardziej się*przyjmie w naszym kraju niż*to, czy budynki pasywne (normy normami, cyferki cyferkami ale trochę rozsądku ma każdy z nas).

Mimo wszystko dziękuje za poszerzenie wiedzy, jestem jednak na 99% nastawiony na Pompę Ciepła (myślę*o Panasonicu o którego już*pytałem), choć*jeszcze sprawdzam innych producentów.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My robimy inaczej. Ogrzewanie pośrednie (centralne ) nie sprawdza się w domach izolowanych. Wynika to nawet z definicji domu izolowanego z 1990 r.

Na 40 cm styropianu, w wylewce czy płycie układamy elektryczne podłogowe z termostatami w każdym pomieszczeniu. W ścianach są nawiewy z kanałówki ( powietrzne pompy ciepła np Mitsubishi za 7000zł brutto chłodzi dom 150m2 z COP6 a grzeje z COP 4 do -15 i COP 3 do -25.

Na suficie są anemostaty od wentylacji. Przy przyzwoitej izolacji wychodzi poniżej 10kWh/m2 rocznie. Do cwu jest zasobnik 300l zintegrowany z pompą.

 

Rurki do pompy na podłodze to pozbawienie się klimatyzacji za własne pieniądze!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...