Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rozprowadzenie ciepła z kominka - pytanie


gall86

Recommended Posts

Witam,

Planuję zrobić rozprowadzenie ciepła z kominka i zastanawiam się, czy robić to grawitacyjnie, czy użyć dmuchawy. Pierwsze rozwiązanie jest oczywiście tańsze, jednak różne opinie czytałem. Drugie droższe, ale raczej pewne.

Generalnie będę miał do ogrzania 4 pomieszczenia. Jednak na razie są mi potrzebne jedynie 2. Te dwa pomieszczenia znajdują się przy tej samej ścianie co kominek (po drugiej stronie). Także odległości są niewielkie. Do jednego w poziomie to prawie 0 (za ścianą), a do drugiego jakieś 2 metry, albo nawet mniej.

Także zastanawiam się czy na teraz zrobić grawitacyjnie i liczyć, że coś sie ogrzeje, a dopiero po wykończeniu reszty pomieszczeń (myślę, że to trochę potrwa, minimum rok) robić rozprowadzenie przez trubine (2 pozostałe pokoje to już większe odległości (około 5 i 9 metrów).

Czy też od razu zainwestować w turbinę i rozprowadzić do dwóch pomieszczeń, a w przyszłości tylko się dorzuci rozgałęzienie na dwa pozostałe pokoje.

 

Dom jest parterowy, bez użytkowego poddasza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Najlepiej jest od razu zamontować turbinkę, gdyż jeśli Pan tego nie zrobi teraz, to później prawdopodobnie też. Lepiej jest takie czeczy robić na początku, tym bardziej, że takie rozwiązanie daje dużo większą wydajność, a bez to trzeba duzo dłużej czekać na rozprowadzenie ciepłego powietrza, a co za tym idzie wyjdą większe koszty w ogrzewaniu ( więcej drewna do kominka )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyłączę się do tematu:

Czy do DGP z turbiną wystarczą kanały płaskie 150x50mm - najdłuższe ok. 4m, od kominka do anemostatów??? Na poddaszu chcę je ułożyć w wylewce i anemostaty ok. 30cm. nad podłogą. A jak rozprowadzić na parterze, górą w podwieszanym suficie czy też jest możliwość w podłodze?

Dom 130m2, zapotrzebowanie ok.35kWh/m2, NCO - kable,.....ma być kominek 8,5kW Lechma Green- głównie okazjonalnie plus mroźna zima

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...