Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dolot powietrze Spartherm Varia 2rrh


grzechuuu

Recommended Posts

Witam wszystkich.

Mam kominek Spartherm Varia 2rrh i wydaje mi się że dopływ powietrza który zamykam i otwieram nie działa w pełnym zakresie. Dokładniej chodzi mi o to że ta "wajcha" którą go zamykam ma luzy i pod koniec "idzie" już gładko bez oporu jakby nie domykała do końca dolotu powietrza. Wie może ktoś jak się tam "dostać" od środka wkładu aby to sprawdzić? Może są gdzieś rysunki techniczne tego wkładu? Ja niestety nie znalazłem odpowiedzi i jak widzę jest mało użytkowników tych kominków. Zaraz mi ktoś napisze że jak mnie stać na wkład tej klasy to mam wezwać serwis ale nie o to mi chodzi.

Z góry dziękuję za wszystkie porady.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Tak z ciekawości - dlaczego szukasz pomocy w internecie a nie tam gdzie wkład kupiłeś ?

Pozdrawiam.

 

Gdyby kupił od ciebie było by po kłopocie a tak bez potrzeby wymądrzasz się forest miast udzielić fachowej odpowiedzi.Jeśli nie wiesz nie wypowiadaj się w ten sposób.Myślisz ,że to nowo zakupiony wkład???:no:.Jest jakaś emotka p.t. "ręce opadają";):p

Edytowane przez niktspecjalny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że steki chwilowo wszystkie wysmażone...Czas na debilizm w KOMINKACH:)

 

Wiem ,że to boli.Kitu ludziom nie wciśniesz Batura vel eniek.Nie odpowiadaj jeśli nie masz argumentu w rękawie.Nie nazywaj siebie deb.......ile......m bo wszak sam tu odpowiadasz i prawisz a to co złe z twych ust, uwłacza czyjejś godności.Nie zapominaj o tym bo to nie twój folwark i twoi klienci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co mi tam. Jeszcze raz podpadnę. Wybaczcie forumowicze (Ci normalni), ale mam chwile słabości widząc palanta, któremu kompozycja leków przestała działać;) No...To by było na tyle.

 

Twoja era przemija ,kończysz się nie dając nic w zamian.Zaczynasz obrażać a tobie to nie przystoi.Moderatora proszę by pohamował to niegrzeczne zachowanie batury. Batura zaczynasz być nikim a to przeczy twym zasadom.Nazywając mnie palantem sam stajesz się nim w oczach tych u których nie jesteś rentowny-wiarygodny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Mam kominek Spartherm Varia 2rrh i wydaje mi się że dopływ powietrza który zamykam i otwieram nie działa w pełnym zakresie. Dokładniej chodzi mi o to że ta "wajcha" którą go zamykam ma luzy i pod koniec "idzie" już gładko bez oporu jakby nie domykała do końca dolotu powietrza. Wie może ktoś jak się tam "dostać" od środka wkładu aby to sprawdzić? Może są gdzieś rysunki techniczne tego wkładu? Ja niestety nie znalazłem odpowiedzi i jak widzę jest mało użytkowników tych kominków. Zaraz mi ktoś napisze że jak mnie stać na wkład tej klasy to mam wezwać serwis ale nie o to mi chodzi.

Z góry dziękuję za wszystkie porady.

Pozdrawiam

 

 

Czasem trzeba zrobić coś irracjonalnego. Po tym przerywniku, wracamy do kominków:).

 

Grzechu. To czego chcesz dokonać jest dość skomplikowane. Nie wiem który wariant wkładu masz u siebie, ale wszystkie modele Spartherma są zbudowane na tej samej zasadzie. Po wyjęciu szamotów, powinien być dostęp do elementów sterowania. Zwykle lepiej takie zadanie zlecić serwisantowi, bo nawet jak się tam dostaniesz, nie zawsze jest to do wyregulowania bez odpowiedniej praktyki, narzędzi czy części zamiennych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wpisy choć większość to kłótnia.

Zaspokajając ciekawość "Forest Natura" nie zawsze jest tak że kominek się kupuje. Otóż kupiłem dom w którym ten kominek był już zainstalowany 10 lat temu.

Co do reszty to to dolot powietrza faktycznie u mnie dziwnie chodzi tak jak opisałem powyżej ale powietrze domyka, po wyjęciu popielnika widać te "klapki" co zamykają dopływ i widać że zamykają je szczelnie.

U mnie dziwne jest to że jakoś szybko spala całe drewno. Drewno suche, jeszcze z poprzedniego sezonu. Ciąg kominowy mam super, chyba aż za dobry, ustawione mam tak że jak zamykam szybę to szyber zamyka się prawie cały potem ograniczam dopływ powietrza do kominka a płomienie i tak spore, dlatego myślałem że powietrza za dużo łapie. Jak załadują dosyć grube "szczapy" na żar np. ze 3 sztuki to po 1-1,5 godzinie muszę dokładać. Czy ja robie coś źle, czy nie umiem palić w kominku, jak palić aby było ekonomicznie i rzadko dokładać drewno no i jak duży ogień powinien być po zamknięciu dopływu tlenu? Kominek mam 2 sezon w poprzednim poszło jakieś 10m3 drewna przez jakieś 4 miesiące, paliłem prawie codziennie.

Z góry dzięki z odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkład kominkowy który masz zaliczam do serii "świecących", a nie grzejących. Myślę, że wszystko jest ok. Wymiana pomęczonych uszczelek, może by coś poprawiła, ale niewiele. Grzejesz świat, puszczając połowę kominem...:(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spartherm z przed 10 lat to jeszcze spalarka , fajna i niezawodna ale na dzisiejsze czasy mało ekonomiczna .

 

Sprawdź uszczelki pod klapkami , ustaw automatyczny szyber na niższą nastawę [ ta czynność radzę wykonać gdy nie palisz w kominku ] w starych modelach były trzy pozycje do wyboru .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawdź uszczelki przy drzwiach i pod szybą, jak ich nie widzisz znaczy że się skończyły i to może być głównym powodem zbyt szybkiego spalania opału.

Sprawdź uszczelki pod klapkami
- gdzie są te o których pisze Darek nie wiem, o ile występowały to pewnie przy tej rzeczowej klapce pod popielnikiem.

Powodzenia przy wymianie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzechu może coś ja CI pomogę. Jeśli jest to bardzo stary Spartherm to niestety z poziomu Paleniska do klap regulujących powietrze się nie dostaniesz (wszystko zaspawane). Fakt jest taki że między klapką domykającą powietrze, a konstrukcją wkładu jest uszczelka, a raczej powinna być (w nowszych modelach pod szamotem jest możliwość odkręcenia osłon). Często zdarzało się że one się odklejały i odpadały, najlepsze co można zrobić to w dolnej części zabudowy kominka należy wyciąć dziurę (niestety nie wskażę dokładnego miejsca bo nie wiem jaki to wkład) i wkleić nowe uszczelki na klapę. Kolejną sprawą jest wymiana uszczelek pod szybą oraz na korpusie wkładu pod drzwiczkami. Na samym końcu powinieneś przestawić szyber (jeśli jest tam taka możliwość), będziesz miał tam trzy nastawy - ustaw na najdalszą od siebie. tak od siebie dodam, że ostatnio wymyśliłem taki patent że można jeszcze dołożyć do takiego kominka deflektor wermikulitowy, który to bardzo poprawia jego sprawność.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem te uszczelki na klapce o których pisze Myśliciel i wszystko z nimi OK. Wczoraj przestawiłem automatyczny szyber na ostatnią pozycję i jest lepiej. Mam tylko wrażenie że jak już przymknę dolot powietrza to ogień nie pali się pionowo do góry tylko lekko znosi go na bok. Czo to oznacza że łapie gdzieś lewe powietrze?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brakuje mi jeszcze informacji: skąd idzie powietrze do spalania w kominku? Czy poprzedni właściciel nie wstawił jakiegoś własnego patentu, a Ty go nie potrafisz przestawić?

 

A jeżeli kominek jest świecący, to czy nie warto zamiast hamować spalania dołożyć akumulację (patrz: piecyk 1 na blogu Enia) ? Ciepło pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piecyk nie ma przeróbki "A la Adam Słodowy". Tak całkiem tylko świecący to on nie jest, wylotów powietrza z kratek czopuchu nie dotknę bo gorące. Salon połączony z kuchnią w którym stoi ok. 37m2 spokojnie nagrzeje a w pomieszczeniach obok temp. podnosi się o około 1 stopień nie używając innego źródła ciepła. A co z tym piecykiem? Mam wywalić swój kominek i zbudować piec z bloga ? ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...