Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Aeris 350 - alternatywa


Recommended Posts

Witam,

 

mam prośbę o poradę dla znawców. Dwa lata temu skończyłem budowę domu, rozprowadzona jest instalacja do wentylacji mechanicznej. Z braku finansów nie zakupiłem i nie zamontowałem rekuperatora. Teraz chciałbym dokonczyć sprawę. W projekcie był Aeris 350 standard (wiem ze są rózne wersje - lux i chyba evv). Koszt 2 lata temu był x. Teraz ten wykonawca proponuje 450-tke z montażem za X + 3 tys. Mam pytanie czy istnieje jakaś dobra alternatywa za mniejsze pieniądze na poziomie x? dom ok. 224 m2, kubatura 684m3. Prosze o pomoc.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 48
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

średnica kanałów do podłaczenia rekuperatora wynosi ok 18 cm, rury spiro
Spiro? Zehnder (od Aerisa) zaleca plastikowe 63mm wewnątrz, tak by prędkość w kanałach była od 2 do 5m/sek.

Na spiro ciężko będzie zrobić by wentylacja nie była słyszalna. Nie mógł instalator w instrukcje spojrzeć? Straszne!

Musi Pan najcichszą centralę kupić - centrala będzie na poddaszu ( wyjścia na boki czy na dole (wyjścia do góry)?kanały PE je storkair.jpg

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mi się wydaje że są SPiro, przynajmniej te mające wchodzic do reku na takie wygladają. Po prostu niedopatrzyłem...mój błąd. Centrala w kotłowni na dole, wszystkie 4 rury wychodzą z sufitu.
Może najcichszą jaka jest Airpack 400V ?

Czy onyx 400 dream. Czy z nielepszych, ale droższych Flexit lub Vasco czy litewski komfovent . Wszystkie ciężkie i solidne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No własnie tego nie wiem, zalezy także od ceny. Może mi Pan wrzucic na prv ceny z montażem tych wymienionych central? Będę wdzięczny i będe mógł sie zacząć zastanawiać.

pozdrawiam

Może najcichszą jaka jest Airpack 400V ?

Czy onyx 400 dream. Czy z nielepszych, ale droższych Flexit lub Vasco czy litewski komfovent . Wszystkie ciężkie i solidne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No własnie tego nie wiem, zalezy także od ceny. Może mi Pan wrzucic na prv ceny z montażem tych wymienionych central? Będę wdzięczny i będe mógł sie zacząć zastanawiać.

pozdrawiam

 

Czy ktoś jeszcze może się podzielić opinią/zaproponować ofertę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spiro? Zehnder (od Aerisa) zaleca plastikowe 63mm wewnątrz, tak by prędkość w kanałach była od 2 do 5m/sek.

Na spiro ciężko będzie zrobić by wentylacja nie była słyszalna. Nie mógł instalator w instrukcje spojrzeć? Straszne!

Musi Pan najcichszą centralę kupić - centrala będzie na poddaszu ( wyjścia na boki czy na dole (wyjścia do góry)?[ATTACH=CONFIG]282694[/ATTACH]

 

Znajdź mi CHOCIAŻ 1 zapis u producentów rekuperatorów, gdzie zabronione jest stosowanie kanałów spiro !!

Ja natomiast znajdę wiele zapisów, gdzie NALEŻY stosować kanały spiro.

 

Znajdź mi także, gdzie producent nakazuje stosowanie kanałów typu flex (te które Ty oferujesz).

 

To że Twoja firma NIE POTRAFI WYKONAĆ cichej instalacji na kanałach sztywnych nie oznacza, że się nie da !!

 

Organizujemy szkolenia dla takich instalatorów CO NIE POTRAFIĄ - serdecznie zapraszamy.

 

Kanały typu flex są dużo tańsze, łatwiejsze do zamontowani, nie potrzebujemy wielkiej wiedzy, aby je połączyć - dlatego niektóre firmy między innymi T.B uparcie je stosuje - twierdząc, że tylko to rozwiązanie jest dobre :-).

20140514_115829.jpg

20140514_115459.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Centrala powinna być do kanałów tak by prędkość w kanałach była od 2 do 5 m/sek. Jakie są średnice?

 

Nooo! Po prostu fachowiec całą gębą!

Od 25 lat w awangardzie polskiej wentylacji (ponoć) i nie wie jakie średnice ma Aeris 350? W końcu tych central jest niewiele, a ten nie wie jakie ma średnice ma dana centrala.

Ale do doradzania jest pierwszy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może najcichszą jaka jest Airpack 400V ?

Czy onyx 400 dream. Czy z nielepszych, ale droższych Flexit lub Vasco czy litewski komfovent . Wszystkie ciężkie i solidne.

 

Kiedyś pisałeś, że filtry powinny kosztować bardzo mało...

Zatem jaki jest koszt filtrów do rekuperatorów oferowanych przez Ciebie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś pisałeś, że filtry powinny kosztować bardzo mało...

Zatem jaki jest koszt filtrów do rekuperatorów oferowanych przez Ciebie?

 

Kerado28 i firewall - dzieki ze właczyliscie sie w dyskusje, moze wy tez cos podpowiedzie na zadany temat o który pytam w pierwszym poście? Na razie tylko TB sie właczył. Na prv napisał ze filtry 2 pln.

Coś podpowiecie? Ja tez nie znalazłem na stronie aerisa ze powinny byc uniflex a nie spiro...wiec to nie jest tak ze mam zle zrobiona instalację.Ale potrzebuje centrali w dobrej cenie na poziomie 7-7,5 tys z montazem i sterownikiem. Taki mam budżet. Wykonawca instalacji odradza teraz pierwotnego w projekcie aerisa 350 mówiąc ze jest za słaby, proponuje w cenie jak wspomniałem jakies 3 tys wiekszej 450-tke.Ale dla mnie to za duzo i szukam alternatywy. TB juz podał i cos zaproponował, szukam innych alternatyw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kerado28 i firewall - dzieki ze właczyliscie sie w dyskusje, moze wy tez cos podpowiedzie na zadany temat o który pytam w pierwszym poście? Na razie tylko TB sie właczył. Na prv napisał ze filtry 2 pln.

Coś podpowiecie? Ja tez nie znalazłem na stronie aerisa ze powinny byc uniflex a nie spiro...wiec to nie jest tak ze mam zle zrobiona instalację.Ale potrzebuje centrali w dobrej cenie na poziomie 7-7,5 tys z montazem i sterownikiem. Taki mam budżet. Wykonawca instalacji odradza teraz pierwotnego w projekcie aerisa 350 mówiąc ze jest za słaby, proponuje w cenie jak wspomniałem jakies 3 tys wiekszej 450-tke.Ale dla mnie to za duzo i szukam alternatywy. TB juz podał i cos zaproponował, szukam innych alternatyw.

 

Hmmm.

Nowość - filtry za 2 zł

 

Katalogi producentów rekuperatorów "przewijają" się przez moje ręce praktycznie codziennie i nie znalazłem tam ceny 2 zł.....

Na spiro ciężko będzie zrobić by wentylacja nie była słyszalna. Nie mógł instalator w instrukcje spojrzeć? Straszne!.

Tobie także czytanie ze zrozumieniem stwarza problemy. Ceny filtrów do rekuperatorów wymienionych przez Ciebie to ok. 80 - 120 zł, wyjątek stanowi Onyx - tutaj filtry są cięte z m2 i kosztują niewiele.

 

Tutaj masz cennik detaliczny rekuperatorów różnych marek:

http://wioldar.pl/cennik-wentylacji-mechanicznej,30.html

 

Jeśli masz ok. 224 mkw użytkowej to szukaj jednostki ok. 450-550 m3/h - minimalna jednostka to 400m3/h ( w tym przypadku będzie ona działała gorzej w trakcie imprez lub przewietrzania).

 

Tutaj masz link do firmy (najbardziej znanej w Polsce - nie mylić z najlepszą), która teoretycznie ma największe doświadczenie w tych sprawach:

http://www.rekuperatory.pl/oferta/sposoby-dystrybucji-powietrza/tradycyjna-instalacja-na-kanalach-stalowych

 

Oczywiście pewnie i oni się mylą... ale cóż na T.B. - nie ma mocnych :-)

 

Podaj jakie ceny dostałeś - napiszemy Ci czy chociaż dobre :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś pisałeś, że filtry powinny kosztować bardzo mało...

Zatem jaki jest koszt filtrów do rekuperatorów oferowanych przez Ciebie?

 

1 do 2 zł . kosztuje wymiana filtrów. Pan nie widział nawet tej centrali! Tam hest metalowa ramka w ramce i wymienia się sam wkład, PO CO ZA KAŻDYM RAZEM KUPOWAĆ RAMKĘ????

Przyznam, ze nie wierzę, że w XXI wieku wykonuje Pan wentylację na przewymiarowanych blaszanych kanałach !

Rozumiem za czasów Malickiego , nie było innych ale dziś? Można wejść na strony Zehndera, Brinka.

Można pojechać do PIB ITE i zbadać dlaczego gładkie kanały i za duże są gorsze.

Poza tym , blaszane kanały ( jakby co) nie nadają się do czyszczenia.

Skąd Pan bierze 63mm kanał w którym przy 2m/sek jest 22m3/h a przy 5m/sek jest 55m3/h czyli idealny do wentylacji domowej? Pan poda producenta jak to nie tajemnica!

 

A powoływanie się na rekuperatory.pl jako firmę znającą się na wentylacji... to chyba Pan przesadził.

Jeszcze niedawno (rok temu) pisali na tytułowej stronie "Nie daj się oszukać!!! na takich kanałach nie robi się wentylacji !!! 3383525784.jpg

A dziś ...http://www.rekuperatory.pl/dowiedz-sie-wiecej Kanały z szorstkiej pianki widzę WP_20140313_001.jpg TO NIE TEN KANAŁ?

Poza tym, w ogóle nie słyszeli o prędkości optymalnej w kanałach.! A TO PODSTAWA DO PROJEKTOWANIA INSTALACJI.

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm.

Nowość - filtry za 2 zł

 

Katalogi producentów rekuperatorów "przewijają" się przez moje ręce praktycznie codziennie i nie znalazłem tam ceny 2 zł.....

 

Tobie także czytanie ze zrozumieniem stwarza problemy. Ceny filtrów do rekuperatorów wymienionych przez Ciebie to ok. 80 - 120 zł, wyjątek stanowi Onyx - tutaj filtry są cięte z m2 i kosztują niewiele.

 

Tutaj masz cennik detaliczny rekuperatorów różnych marek:

http://wioldar.pl/cennik-wentylacji-mechanicznej,30.html

 

Jeśli masz ok. 224 mkw użytkowej to szukaj jednostki ok. 450-550 m3/h - minimalna jednostka to 400m3/h ( w tym przypadku będzie ona działała gorzej w trakcie imprez lub przewietrzania).

 

Tutaj masz link do firmy (najbardziej znanej w Polsce - nie mylić z najlepszą), która teoretycznie ma największe doświadczenie w tych sprawach:

http://www.rekuperatory.pl/oferta/sposoby-dystrybucji-powietrza/tradycyjna-instalacja-na-kanalach-stalowych

 

Oczywiście pewnie i oni się mylą... ale cóż na T.B. - nie ma mocnych :-)

 

Podaj jakie ceny dostałeś - napiszemy Ci czy chociaż dobre :-)

 

Kerado28 dzieki za link do cennika ale... jest tego taki wybór, ze własnie dlatego zapytuje na forum co byście polecili mi do mojej instalacji. Ja sie na tym nie znam dobrze dlatego chciałem prosic o powiedzmy 3-4 typy i dlaczego a do mnie by nalezał wybór. Przekopanie sie przez te wszytskie pozycje z cennika zajmie mi wieczność:-).

TB - mogę chyba powiedzieć, to nie tajemnica - zaproponował Airpacka 400V. OK. Jest to propozycja .pierwsza ale jeszcze chciałbym miec 2-3 inne zebym sie zastanowił i wybrał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Karado28... Ponieważ nigdy nie widział Pan katalogu BRINK - to Pan zobaczy

http://static.brinkclimatesystems.nl/pdf/catalogus-zp/index.html#/60/

Kanały główne z szorstkiej gąbki a pozostałe miękkie izolowane!

 

Oczywiście nie mamy do czynienia :-)

Mimo wszystko zapraszam na stronę na której jest zawarte troszkę informacji.

http://wioldar.pl/pliki-do-pobrania,93.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem ze nikt poza TB nic więcej nie zaproponuje w temacie? TB podał Airpacka 400V choć ja sie zastanawiam czy 600-tka nie bylaby lepsza? Jezeli nikt nic nie proponuje to może z innej strony, wstepnie po przejrzeniu netu poza airpackami zastanawiam sie nad 4 centralami, moze ktos podzieli sie opinia o poniższych:

1. Frapol Onyx dream 400

2. Ecco Hru ecco 400 lub Hru Ergo 500

3. Comair Hruc 450

4. firma która robiła instalacje za Aerisa proponuje centrlae firmy Provent Mistral duo 400 lub 600 - co sadzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem ze nikt poza TB nic więcej nie zaproponuje w temacie? TB podał Airpacka 400V choć ja sie zastanawiam czy 600-tka nie bylaby lepsza? Jezeli nikt nic nie proponuje to może z innej strony, wstepnie po przejrzeniu netu poza airpackami zastanawiam sie nad 4 centralami, moze ktos podzieli sie opinia o poniższych:

1. Frapol Onyx dream 400

2. Ecco Hru ecco 400 lub Hru Ergo 500

3. Comair Hruc 450

4. firma która robiła instalacje za Aerisa proponuje centrlae firmy Provent Mistral duo 400 lub 600 - co sadzicie?

 

1 dobra jednostka (gdybyś odezwał się w czwartek to mieliśmy 1 szt na wyprzedaży) - niestety szybko "poszła".

2 nie do końca dobry wybór (są nieszczelne)

3 dobra, lecz droga

4 producentem Aerisa jest firma Zehnder - fajne rekuperatory pod względem serwisu

Provent Mistral duo 400 lub 600 - tego modelu nigdy nie testowaliśmy, więc się nie wypowiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 dobra jednostka (gdybyś odezwał się w czwartek to mieliśmy 1 szt na wyprzedaży) - niestety szybko "poszła".

2 nie do końca dobry wybór (są nieszczelne)

3 dobra, lecz droga

4 producentem Aerisa jest firma Zehnder - fajne rekuperatory pod względem serwisu

Provent Mistral duo 400 lub 600 - tego modelu nigdy nie testowaliśmy, więc się nie wypowiem.

 

Sprawa wygląda nastepująco,: wykonawca obliczył zapotrzebowanie na 350m3 powietrza i zaproponował takie urządzenie:

 

 

http://www.ventia.pl/centrale-wentylacyjne-komfovent/produkty-komfovent/centrale-domekt-60-720-m3h/rego-wymiennik-obrotowy/product/rego-400

 

Co sądzicie? Dzieki kerrado za opinie - w takim razie zostaje airpack, onyx i konfovent - aeris 350 bedzie za słaby a 450 za drogi.

Prosze o opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...