Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaki kominek do domu z rekuperacja?


Ola_i_Piotr

Recommended Posts

Pozwolę sobie umiescic wątek też tutaj, bo na "ogrzewaniu" temat ciąle zjezdza na boczne tory.

 

A wiec: jaki wklad kominkowy polecacie do dobrze ocieplonego domu z silki z rekuperacja, wszedzie podlogowka? Kominek bez plaszcza wodnego, mamy kanaly DGP prowadzace do 3 pokoi na pietrze, aby mozna bylo sie dogrzac w razie awarii pradu.

Zakladamy, ze w kominku bedzie "przepalane" dla ogrzania domu w okresach przejsciowych oraz rekreacyjnie zima.

Chodzi nam o wklad narozny, najchetniej z szyba podnoszona.

 

W dwoch firmach kominkowych polecano nam oczywiscie Spartherm (no ale ta cena...), jako alternatywe polecono tez nowosc - wklad Arcadia, produkowany w fabryce Spartherma. Kominek ten jednak ma szybe lączoną, bez szprosa - czy cos takeigo będzie szczelne? Jakie inne wklady mozecie polecic?

 

Dodatkowe pytanie - z lektury wątku wynika, że dobrze bedzie zrobic dla tego kominka obudowę akumulacyjną, np z cegiel szamotowych, bo nie będzie to powodowalo przegrzewania się salonu (na dole mamy otwartą przestrzeń ok 55 m2.).

Czy obudowa akumulacyjna nie upośledzi funkcjonowania DGP?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No fakt ja też poleciłbym CI Spartherma, ale jako alternatywę w prawie identycznej technologii ale w polskiej cenie poleciłbym Hajduka. Pisząc o szybach narożnych do pomieszczenia 55metrów, myślę że miałeś na myśli serię mini bo varia to moim zdanie troszkę za dużo kw. Z informacji jakie przekazałeś wynika że dom masz bardzo dobrze docieplony więc nie ma co się pchać w ciepłe zabudowy, samo rozprowadzenie wystarczy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

To ja podepnę się do tematu, ponieważ mam podobny problem jak przedmówca, a mianowicie dom jest z silki, rekuperacja i wszędzie ogrzewanie podłogowe. Dodatkowo dom parterowy 160metrów + rozprowadzenie ciepłego powietrza do trzech sypialni.

Kominek chciała bym aby miał kształt nowoczesny z przednią szybą i znalazłam http://www.hajduk.com.pl/pl/katalog/produkt-1039-Volcano_ATh, mam tylko wątpliwość, czy niema on zbyt niskiej mocy nominalnej na taką powierzchnię. Oczywiście nie jest to główne źródło ciepła.

Dodatkowo zastanawiam się jeszcze nad wkładem Arysto http://arysto.com.pl/a10-910x510-h/ oraz Pama http://pama-kominki.com/diablo-P.

Czy mógł by mi ktoś doradzić, który z tych trzech modeli był by najlepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie patrz na to co piszą producenci, tylko na wielkość skrzynki w której przyjdzie Ci palić. Hajduk jest oszczędny w "szafowaniu" kilowatami. Wielu producentów przy tej wielkosci wkładu napisałoby 16 kW, albo 24...:D

 

Hajduk na pewno technicznie najlepszy, choć Pamie też nic nie brakuje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli Hajduk, którego moc nominalna wynosi 11kW też poradzi sobie z dogrzaniem takiej powierzchni? Czy lepiej szukać czegoś mocniejszego?

 

Musisz sobie uświadomić jedną rzecz, kominek nie powinien być podstawowym źródłem ogrzewania. Przy takiej powierzchni potrzebujesz ok 13kW moc. Jeśli chodzi o hajduka to lepszym wyborem byłby chyba VOLCANO 1VT 14kW. Jak dla mnie Pama i Arysto odpada brak szczelności troszkę się to gryzie z wm. Można spojrzeć jeszcze półkę wyżej na Varie 1V Spartherma też super się sprawdza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz na serię ANGLE z ofert Romotop , do wersji modelowej "2015" dostępna jest masa akumulacyjna Mammoth która daje rozkład grzania w dłuższym czasie .

Kod 80-176 ??

Najbliżej masz w miejscowości Chwaszczyno , tuż przy rondzie ... nawet mają jakiegoś narożnego KV od Romotop

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz sobie uświadomić jedną rzecz, kominek nie powinien być podstawowym źródłem ogrzewania. Przy takiej powierzchni potrzebujesz ok 13kW moc. Jeśli chodzi o hajduka to lepszym wyborem byłby chyba VOLCANO 1VT 14kW. Jak dla mnie Pama i Arysto odpada brak szczelności troszkę się to gryzie z wm. Można spojrzeć jeszcze półkę wyżej na Varie 1V Spartherma też super się sprawdza.

 

Niby dlaczego kominek nie powinien być podstawowym źródłem ogrzewania?!! Bo prawnicy opłaceni przez Gazprom, przeforsowali taki zapis w ustawie? Kto jak kto, ale my nie powinniśmy utrwalać takich bredni. Jest możliwość takiej interpretacji tych bredni, że ustawa się kupy nie trzyma. Są luki. Ale jak TY w to nie wierzysz, wybacz...zmień zawód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby dlaczego kominek nie powinien być podstawowym źródłem ogrzewania?!! Bo prawnicy opłaceni przez Gazprom, przeforsowali taki zapis w ustawie? Kto jak kto, ale my nie powinniśmy utrwalać takich bredni. Jest możliwość takiej interpretacji tych bredni, że ustawa się kupy nie trzyma. Są luki. Ale jak TY w to nie wierzysz, wybacz...zmień zawód.

 

Piotrze to nie ja Tworzę prawo, ale staram się jego przestrzegać, uważam Ciebie za doświadczonego i mądrego człowieka, ale uważaj żebyś tą swoją pychą się za bardzo nie przepełnił bo możesz pewnego dnia się obudzić i dojść do wniosku, że nie ma wokół człowieka który nie jest Ci wrogiem. Pokory troszkę. Doskonale wiem o tym, że ludzie montują kominki tak jak montują, ale powinni wiedzieć jak stanowi prawo i w tym momencie to Ty ich wprowadzasz w błąd swoimi przemyśleniami i robieniem sobie spółki z prawem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie używaj słów, których znaczenia nie do końca kumasz. To nie problem pychy, tylko stada baranów które daje sobą manipulować, bez poczucia własnej wartości. I to do tego z Moskwy! Zamiast płakać i tupać nóżkami, trzeba tłumaczyć ludziom na okrągło co to kominek . Kominków prawie nie robię!:D Robię piece kaflowe i systemy centralnego ogrzewania. Wodne lub z DGP. System centralnego ogrzewania może być jedynym źródłem ciepła, bez względu na jednostkę napędową (kocioł czy palenisko). Takim systemem jest palenisko z systemem DGP lub kaloryferami. Z szybą lub bez. W piwnicy albo na strychu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idąc Twoim tokiem myślenia to wszyscy są manipulowani przez Rosję nawet rynek niemiecki, który ma kilku krotnie większe restrykcje niż nasze prawo. Piotrze masz prawo mieć swój punkt widzenia, ale nie zabraniaj mieć innym swojego, nie jesteś A i Ω a tak się troszkę zachowujesz. Tak jak wspomniałem w poprzednim poście, troszkę pokory i zrozumienia i nie wyzywaj ludzi od baranów, bo wiesz że zgodnie z dawnym przysłowiem kto się wyzywa sam się tak nazywa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślicielu. Odpuść sobie niepotrzebne kompleksy, i osobiste uwagi bo za mało mnie znasz. Skup się na meteorytyce. Chcesz mi dokopać, ulżyj sobie na priv. Tu się niepotrzebnie nie rozpraszaj.

 

Nawet nie zdajesz sobie sprawy jak Moskwa manipuluje rynkiem nie tylko polskim, czy niemieckim...Tobą, mną a ostatnio urzędnikami w Brukseli. Jesteśmy manipulowani jak stado baranów. Nie wolno nam inwestować w inne źródła energii, dopóki nie skończy się ropa...Głosy "święcie"oburzonych obywateli takie jak Twój, są im bardzo na rękę...

 

Tu nie chodzi o Twój czy mój punkt widzenia. Przetrzyj oczy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źródłem podstawowym czy jedynym ?

Przykładowo:

Kominek z płaszczem wodnym jest w systemach grzewczych jak piec centralnego ogrzewania , gwarantuje równomierne i w pełni sterowalne przekazywanie ciepła do wszystkich pomieszczeń + c.w.u dla potrzeb sanitarnych .

 

 

KOMINEK to produkcja ciepła z biomasy która jest najbardziej NATURALNYM źródłem energii w historii naszej planety , żadne kopaliny w tym gaz ziemny nie mogą się równać z EKOLOGICZNOŚCIĄ obiegu energii w przyrodzie DRZEWO-DREWNO .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Musisz sobie uświadomić jedną rzecz, kominek nie powinien być podstawowym źródłem ogrzewania. Przy takiej powierzchni potrzebujesz ok 13kW moc. Jeśli chodzi o hajduka to lepszym wyborem byłby chyba VOLCANO 1VT 14kW. Jak dla mnie Pama i Arysto odpada brak szczelności troszkę się to gryzie z wm. Można spojrzeć jeszcze półkę wyżej na Varie 1V Spartherma też super się sprawdza.

 

Podstawowym źródłem ciepła będzie gaz ziemny, kominek tylko jako alternatywa, aby ciepło się nie marnowało ;-)

To jaką firmę byś jeszcze polecił ?

Edytowane przez IlonaS.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • 5 weeks później...

Witajcie! Tez jestem zainteresowana doborem kominka do domu z rekuperacją. Kominek musi byc przede wszystkim szczelny ze względu na WM. Jakieś typy, które warto rozważyć i na co zwrócić uwagę?

Z drugiej strony zastanawiam się czytając wcześniejsze posty - czy robienie kanałów rozprowadzających ciepło, nie będzie kłóciło się z instalacja rekuperacji??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIE.

O ile kanały będą działały grawitacyjnie . Rozprowadzasz powietrze do 2-4 pomieszczeń a rekuperator pracując "rozpycha " je dalej po domu .Takich instalacji wykonałem sporo i jeszcze nikt nie narzekał .

Do domów z rekuperatorami polecam przykładowo Romotop KV025LN lub KV2G55.44.01

Jeżeli dom jest bardzo ciepły pomyśl o wersji z akumulacją Mammoth

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...