Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Nasz DOMUŚ czyli prawie stówka z M3System


Recommended Posts

Mieliśmy piec na groszek - trzeba było dokładać raz dziennie, w większe mrozy trochę krócej trzymało. Miałam od dymu cholerne uczulenie, cała zimę wegetowała - lało mi się ze wszystkich otworów możliwych.

Chyba, że piec z podajnikiem kupisz, ale to i tak tysiak miesięcznie na wungiel jak nie więcej :( nie mam pojęcia jak to działa

no i ten syfff czyszczenie pieca, wynoszenie wiader popiołu, przechowywanie węga- syfff w całej piwnicy, pył węglowy, obrzydliwe.

a wtedy wchodził pelet i mówiłam mężowi, żeby coś bardziej eko kupić.

Jedyna zaleta węgla to to, że grzejniki były gorące i ciepło w domu było. minus - meeega suche powietrze, pusstynia na parapetach, żaden kwiatek mi się nie uchował, w grzejnikach kurz się palił

Później gaz nam podłączyli - było w końcu czysto, ale zimno kurde, bo z grzejnikami gaz nie wyrabia, za duzo musiałoby go iść, więc grzało to na poł gwizdka, a mi pizgały ze wszystkich nieszczelności.

 

i wtedy zapadła decyzja o budowie domu - zero kopcenia, zero wentylacji grawitacyjnej, zero pizgania, zero grzejników i wieeeś, a nie kołchoz, dom przy domu, gdzie każdy pali śmieciami w piecu, smog gęsty jak zupa w powietrzu.

 

 

a dom musisz koniecznie docieplić. Jeżeli masz ściany warstwowe i nie ma tam nic pomiędzy to można nadmuchać tam styropianu, piany czy czegoś, i koniecznie styropian na elewacje, dowiedz się w gminie o dotacje na docieplenie.

 

też mieliśmy dom w takiej starej technologi, ściany warstwowe, zrobiliśmy w nim generalny remont, wymieniliśmy część instalacji i rozbudowaliśmy go.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ale Ja ciebie BROŃ BOŻE nie podejrzewam o konfabulację !

Wierzę, wierzę, wierzę !

Nie jestem w stanie pojąc az tak duzych róznic i tyle.

Tu płacimy w dzisiatkach tysięcy a moznaby w setkach.

 

Pusiu, chodzi mi o to, zeby miec szanse utrzymania domu i nie wrócic tu z płaczem ku uciesze co poniektórych.

Rozumiesz...

Nie jestesmy ludźmi majetnymi, Ja nie pracuję, mąz zarabia mało jak na wawę, ale bardzo chcemy zapewnic dzieciom jak najlepsze warunki a Ja Dodatkowo, uciec od chorej rodziny.

Chcemy wreszcie spokojnie pozyć, pocieszyc się, miec swój kat i prywatność.

Marzę o swobodnym zyciu bez komentarzy, krytyki, wpieprzania się.

Dom który planujemy kupic ma sporo plusów i to coś, ale kłopotliwe jest tam ogrzewanie.

Próbuje zrobic coś, zeby rachunki nas nie zeżarły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jak my.

Choć póki co, w Polsce taryfa odkupu naddatku energii jest złodziejska. I wątpię, żeby obecny prowęglowy rząd to zmienił.

Pusia nie jesteś na bieżąco - ustawa weszła w życie z dniem 1.01.2016 :D

I są bardzo popularne w Skandynawii, ale na nasza prasa opisuje je jako .... nienadające się do naszego klimatu, jako najsłabsze z dostępnych opcji PC itp. :),

Opinie obiegowa dot np pomp do CWU które działają w temp -7: +20 ale generalnie nic nie stoi na przeszkodzie, by kupić podel do CO który działa nawet przy -25C

ocieplenie to podstawa, zwróci się po kilku latach.

U marimag przy rachunkach pow 5000zł to się chyba w kilka miesięcy zwróci?

 

marimag musisz zorientować się gdzie Ci najwięcej ciepła ucieka - czyli ściany, dach, okna, kominy i przedsięwziąć odpowiednie kroki - jak np ocieplenie budynku.

Tak bez zobaczenia co i jak wygląda ciężko coś więcej powiedzieć.

Swoją drogą to czym ty teraz grzejesz dom i wodę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli szukać znajomego z kamerką termowizyjną :yes:

To byłoby chyba najlepsze rozwiązanie, zawsze możne zakupić taką usługę (nie wiem skąd jesteś Marimag, ale koszt ok 100-200zł) - zawsze będzie można na szybko coś poprawić (np szparę pod parapetem pianką) - bo to, że masz nowe okna, to jedno, a jak zostały zamontowane to drugie

 

No albo sama sobie wynajmij kamerkę i porób fotki

Edytowane przez molikk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie jestem, odpuściłam sobie temat na jakiś czas, ale z ustawą się zapoznam i zobaczę co zmieniło się od stanu poprzedniego.

Z tego co wiem, nic się w niej nie zmieniło dla mikrokonsumentów, bo PIS nie zdążył (no wiesz, miał ważniejsze rzeczy na głowie :p )

 

Nie.

Mówię o opiniach dotyczących PC powietrznych, takich jak moja, o których się mówi, że w polskim klimacie nie dadzą rady ogrzać domu itp. dyrdymały.

Opinia a raczej fakt dot tych gorszych pomp, ale oczywiście, kto będzie takie opinie doszczegółowiał, jak można skrócić i pisać o PC jako całości - poza tym niektórym osobom się nie opłaca robić dobrą opinie PC, bo przecież kupujesz raz i więcej nie wydajesz na nią, nie to co z piecem, do którego ciągle trzeba dorzucać.

Ale fakt, opinia krzywdząca, z resztą z dokumentów Samsunga już nie jest tak wesoło, bo wg nich przy -15 grzałki muszą się już włączać, a przy -20 następuje wyłączenie pompy (nie jest to napisane, ale rozmawiałem z Samsungiem i taki wniosek można było wysnuć (cytując "nie jestem w stanie Panu tej informacji potwierdzić (że PC Samsunga przy -20 się wyłączy) ... ale zdementować też nie mogę :p)

Swoją drogą za to odpowiada jakiś mały układzik, który ludzie już rozpracowali, żeby nie blokował pompy.

Inna sprawa, że taka pompa spokojnie mogła by działać do -40C - widziałem pompę która działał przy -32C, mimo, że producent podał że działa do -15C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moliku, teraz dom jest ogrzewany gazem, woda zreszta też.

 

Mieszkamy u moich rodziców...to znaczy koczujemy...

 

Dom o którym rozprawiamy nie jest nasz tylko planujemy go kupic, ale nie ukrywam, ze strasznie sie boje i waham, dlatego zanim ewentualnie go kupimy, chce wiedziec co i za ile i co mozna z niego wycisnąć.

 

Gdy tam byłam i na tyle ile mogłam, sprawdziłam to co organoleptycznie da sie sprawdzić.

Od okien nic nie wieje i nawet nie czuc delikatnych różnic temperatur a było minus 6.

Mury grube i solidne. Cegła pełna razy dwa z luftem pomiedzy.

Na dachu dachówka a strych ten co to juz najwyzej, jest zupełnie odciety od domu. Nie ma tam nawet wejścia.

Łaziłam dookoła domu, gapiłam się i powiem szczerze, ze co do stanu technicznego na zewnatrz, nie mam zadnych zastrzezeń.

Żadnych niepokojacych objawów.

Pestka, mówiła mi, zebym zwróciła uwage na dach bo snieznie było. Jesli miejscami sniegu nie będzie, rozpusci sie to znak, ze tam ucieka ciepło.

Nic takiego nie zauwazyłam a oko mam jak szpieg z krainy deszczowców.

 

Cały urok tego domu to ta cegła na elewacji. Niechetnie bym to zasłaniała i czy wtedy o pompie mozna pomarzyc ?

Jakie ogrzewanie bys tam zrobił ?

Jesli nie pompa to co ?

Przypominam, ma byc tanio w uzytkowaniu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w domu który Mari chce kupić jest chyba piec na węgiel, kopciuch jakiś.

 

Mari jak chcesz kupić dom, to po pierwsze weź rzuty, po drugie weź faceta z kamerką termo. Niech Ci go obejrzy pod względem energetycznym. Inaczej nie ma co gdybać. bo mozesz albo zostać z piecem kopciuchem i walić węgiel jak w hucie, żeby ogrzać dom, albo ratować sie styro na tej pięknej cegle.

póżniej zabierz do domu jakiegoś majstra, niech obejrzy sta techniczny domu, niech oceni koszty remontu i przebudowy, czy da się zrobić.

 

my tak robiliśmy przy każdym domu który oglądaliśmy... i dlatego zdecydowaliśmy się na budowę :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa jestem jakie wrażenie odniesiesz. Nie ukrywam, że moja ocena polega na tym jakiego typu łączenia materiałów lubię i co mogę sobie w sprawie granit+szkło wyobrazić. Pewnie też działa w tym to, że szkła jako wykończenia ścian nie znoszę, szczególnie lacobel wywołuje u mnie drgawki niechęci. Od ścian blisko do frontów ;)

 

Lubienie zimy to sprawa mocno indywidualna. Wczorajszy dzień zaliczał się do moich bardziej ulubionych. W samo południe ruszyliśmy na wyprawę po okolicy i wróciliśmy po 4 godzinach. Było pięknie. Mróz owszem między 8-10, ale prawie bez wiatru, a w lesie kompletnie bez wiatru. Słońce :) Żałowaliśmy, że nie zdecydowliśmy dotąd na kupno biegówek. Mamy wymarzone tereny :)

Na początek spotkaliśmy 500 m od domu myśliwych wracających z polowania. Ostatnia terenówka wiozła na pace 6 dzików. Co było w pozostałych 5 samochodach nie wiem, bo było zakryte. Podobno, jak podaje nasza miejscowa gazeta, pod Górą Kalwarią upolowano tej zimy 150 sztuk tych świnek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturze, JAK JUŻ PISAŁAM !!! tam NIE MA GAZU !!!

Więc rachunki raczej zerowe.

 

Dziękuje szanownemu koledze, za zalogowanie sie po raz pierwszy, zeby podzielic sie z nami swoimi uwagami.

Nie wazne czy w wieprzowinę (usmiałam sie) czy w dziczyznę ;)

Kazdy głos zawsze coś podsunie.

Dziekuje bardzo :hug:

 

Emilko, ty to wiesz jak mnie do siwizny totalnej doprowadzić.

Za ciency w uszach jestesmy, zeby podjąc sie budowy. Pewnie, ze tak bym wolała, ale jest jak jest i tym musimy sie rzadzić.

Wysłałam Pusi zdjęcia domu i mówi, ze nie jest źle.

 

Zrobie jeszcze jeden myk. Zadzwonie do gminy i dopytam o planowane inwestycje.

Jesli planuja pociagniecie gazu za rok czy dwa, to pomorduje sie z tym piecem wegiel/drewno i poczekam na docelowa instalację.

Jak gazu ma nie byc nigdy to wtedy cos postanowię.

 

Pusiu, macanie to najlepszy sposób na dojście :lol2:...do rozwiazania ;)

Jedź i oczyma oblukaj.

Jak Ci sie widzi to bierz.

 

Piszesz o planach wiosennych i tu mnie wczoraj szlag trafił.

Byłam w Auchan a tam !..całe stojaki nasion. Miliony nasion, sryliony odmian, ogórkowy i pomidorowy raj.

Były tez takie cuda, ze az nie wierzyłam, ze to sie da u nas wyhodować, albo nie widziałam ki diabeł to to...

Juz mi sie rączki do orki zapaliły ale chyba w tym roku nie dam rady bo nie wiadomo, gdzie ta ziemia co mam ja pazurami traktować.

A pomysleć, ze w minione lato miałam taki nadzwyczajny plon pomidorowo-ogórkowy :(

 

@ czeka u ciebie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czy dom jest stary czy nie, nie ma większego znaczenia - tak samo technologia budowy - oczywiście z domu z pruskiego muru ciężko będzie zrobić dom pasywny, ale nie o to chodzi.

Marimag to czy warto go kupić czy nie zależy w głównej mierze od ceny.

Poza tym nie sądzę, żeby nie dało się zajrzeć na poddasze - i na bank chciałbym tam wsadzić głowę (z resztą jak Ci czegoś nie chcą pokazać, to tym bardziej powinnaś chcieć tam zajrzeć :p)

Kamera termowizyjna na pewno byłaby wskazana - koszt nie jest wielki, a póki są względne mrozy a w środku ciepło, będzie coś widać. - koszt 100 zł w porównaniu do kosztu zakupu lub ew łatania dziur, jest niewielki.

Marimag chyba w sprawie gazu to nie do gminy tylko do oddziału pgnig.

 

Zielony___ jeśli ktoś myśli o PC i PV to nie ma większego znaczenia czy dom będzie szczelny jak termos czy dziurawy jak szwajcarski ser - w jednym i drugim przypadku (ogrzewanie czymś innym) koszty ogrzewania będą ogromne.

Liczy się przede wszystkim ile energii/ciepła trzeba będzie dostarczać do układu (domu), żeby w domu było ciepło?

Poza tym jak tak dalej pójdzie to w 2020 będzie zakaz grzania węglem w domach i co wtedy?

 

Aha i jedyna "zacienkość w uszach" może być pod względem finansowym - ale jak teraz płacicie 5000zł za rachunki, to lepiej pomyśleć o czymś energooszczędnym i płacić 200zł (a resztę na ratę kredytu - "cóż takim mamy klimat", że bez kredytu ciężko).

 

Ja też się zastanawiałem czy kupić coś gotowego, czy wybudować?

wyszło mi że lepiej jest wybudować, koszt budowy jest porównywalny, ale std wybudowania nieporównywalnie większy (poza tym w moim budżecie tylko pół bliźniaka wchodziłoby w grę i pewnie byłby problem z wykończeniem), a tak będę miał bardzo energooszczędny dom w dobrej cenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie o tę zacienkośc w uszach mi chodzi Miloku.

U nas by mi nie starczyło na działkę i dom.

Za te kasę, mogłabym sobie jedynie (gdzies na zadupiu) kupic kawałeczek ziemi i fundamenty wylac.

Nie mamy zdolnosci kredytowej i o tej opcji nie ma mowy.

Wchodza tu tez i inne sprawy o których u siebie pisałam i ci co mnie znaja widzą doskonale o co kaman.

Kamerka niezły pomysł tylko powiedzcie skad kogos takiego wziąć ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że jesteś z Polski, to możesz na allegro spróbować, ale zobaczyć kto u Ciebie w okolicy zajmuje się "energooszczędnością" albo choćby bardziej poważnie ociepleniem i pewnie kogoś znajdziesz (na allegro też się da, albo olx).

I chętnie bym twój wątek przeczytał, ale 1300 stron mnie przeraża :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...