Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dworek wśród pól - projekt indywidualny


Iscra

Recommended Posts

  • 2 weeks później...
  • Odpowiedzi 586
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Niech będzie pochwalony...

 

Pozwolę się na wstepie NIe zgodzić..."...a na lada partaczy się nie spuszczać..."

Spuszczać jak najbardziej..ile wlezie...ile fabryka dała.

 

Nie wiem jakie tu pomysły sie rodziły, ale po dokładnej lekturze pierwszej strony, wpadłam na kochany pomysł.

Po lekturze kolejnych stron, zauwazyłam, ze juz po ptakach takze zachowam go dla siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Iscra masz już jakiś projekt?? ile go można skrobać? :o:o

 

pytałaś się o moją pompe ciepła - mamy taką ecopower c16 - http://www.ppcpompy.eu, polskiej produkcji, ma zagraniczne bebechy - skandynawskie, japońskie, wszystko co najlepsze :) do tego krajowy producent - czyli szybki serwis w razie czego. I znakomity kontakt telefoniczny, producent krok po kroku pomagał mężowi ustawić wszystko na pompie. Działa baaardzo cicho, chodzi na Linuksie - czyli nigdy się nie zawiesi. Bardzo wydajna - jedyne źródło ciepła to ciepło z gleby, nie ma żadnych dodatkowych grzałek. tak samo w wężownicy, nie mamy żadnej grzałki :) No i klima latem - rewelacja, w upały powietrze lecące do domu miało 18 stopni :D jednocześnie ciepło z lata kumulowało sie w ziemi i będzie w tym roku jeszcze lepiej wszystko grzać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już tak od 2 tygodni siedzę i myślę, co Wam napisać ;)

Może w ten sposób: pojawiły się kwestie, które koniecznie trzeba rozwiązać, zanim wydamy choćby złotówkę. Trzymajcie więc kciuki. Deadline ustaliliśmy na koniec listopada - jeśli do tej pory wszystko się uda, to dworek wśród pól stanie się realny. Wybaczcie, że tak lakonicznie, ale nie jest to sprawa, którą chciałabym roztrząsać na forum publicznym.

 

W międzyczasie pokażę Wam elewacje - bo do tego momentu doszliśmy z projektem. A, i aktualny rzut + zmiany, które na nim jeszcze naniosłam.

 

Front, ustawiony w stronę NNW:

Zrzut%252520ekranu%2525202015-10-15%25252012.08.24.png

 

Ogród, SSE:

Zrzut%252520ekranu%2525202015-10-15%25252012.08.55.png

 

Bok 1, SWW:

Zrzut%252520ekranu%2525202015-10-15%25252012.09.14.png

 

Bok 2, NEE:

Zrzut%252520ekranu%2525202015-10-15%25252012.09.19.png

 

 

Najświeższa koncepcja:

Konc%2525203.png

 

Plus zmiany przegród w obrębie części dziennej :)

Strefa%252520dzienna%252520drzwi%252520sk%2525C5%252582adane2.png

 

Standardowo kliknięcie otworzy większy obrazek. Ech, trzymajcie kciuki mocno, bo chcę ten dom!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzymam kciuki !!!! :hug: :hug: :hug:

:stirthepot::stirthepot::stirthepot:

 

co do projektu, to nie gra mi kilka rzeczy - kosmetyka - drzwi, okna itp.

 

zamówiłam własnie karnisze - masakra, ciężko przy takim natłoku okien dobrać optymalną długość karniszy :bash: o kosztach nie wspominam :lol2:

Edytowane przez Emila3000
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tak, elewacje jeszcze będą nieco poprawiane (cały czas mówię "będą" choć nic nie jest teraz pewne, grrr) - zauważ, że odległości między oknami są różne, tak samo jak szerokości niektórych okien. Na pewno docelowo tak nie będzie. Z tym, że to jest - jak mówisz - kosmetyka ;)

 

A karniszami to się pochwal, bo ja właśnie do sypialni chyba będę kupować i muszę coś wymyślić. Olałabym temat zupełnie, ale teściowa mi się przejęła durnymi plotami osiedlowymi, że bida u nas pewnie, bo firanki nie ma ;) Powiedziałabym życzliwym to i owo, ale u siebie nie jestem, to buźka w ciup :p

 

A problem masz w czym konkretnie? Ciężko taką długość dobrać, by było symetrycznie, by odległości między nimi były sensowne czy jeszcze coś innego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no u mnie po pierwsze jest problem taki, ze mi murarz okna krzywo wymurował - te w salonie, jak są u Ciebie - okno-taras-okno. mam nie równe odległości miedzy oknami a tarasem, jeden odstęp ma 118 a drugi 132. na gołej ścianie tego nie widać, ale kiedy dojdą karnisze będzie widać, że są miedzy nimi nierówne odległości :sick: jednego długiego nie mogę dać - bo to 10 metrów ma, pasował by taki za maskownicą przy suficie - ale albo musiałabym mieć sztukaterię - nie planuję, prawdziwa (cementowa) zabiłaby mnie ceną, a styropian tandetny. :no: albo sufit podwieszany :wtf: karnisze dałam minimalnej długości przy jakiej zasłona nie była ściśnieta - robiłam symulacja na kiju od miotły :rotfl:

 

karnisze wzięłam metalowe z kryształowymi zakończeniami. 2 rury 25mm, w kolorze mosiężnym. rury szynowe - zabki suwają sie wewnątrz rury a nie po jej powierzchni :)

 

problem miałam też w kuchni - okno od ściany oddalone jest o 11 cm, tu będzie sama firanka, wiec wzięłam najmniejszą z możliwych kulek na zakończenie.

 

prawie rok te karnisze męczyłam. a taśmy malarskie imitujące karnisze wiszą od czerwca nad oknami :rotfl: o dziwo się trzymają wapna :p

 

może do obecnego mieszkania karnisze w Ikei kup? tam są chyba najtaniej. No chyba, że chcesz coś ładniejszego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie rewelacja, jeśli mówimy o rozplanowaniu wnętrz. Funkcjonalnie i mniemam, że wedle Waszych potrzeb.

Jeśli chodzi o elewacje to okna (a raczej ich zróżnicowanie) rzucają się w oczy, ale to jak widzę zauważone i do zmiany. Mnie jeszcze razi nie konsekwencja w wyglądzie elewacji przód/tył. Patrząc z przodu mamy inny typ dworku a patrząc na tył zupełnie inny. Każdy ładny pod warunkiem, że z obu stron taki sam. Za to patrząc z boku niestety (jak dla mnie i to podkreślam) masakra, wygląda jak sklejka dwóch domów.

 

Trzymam mocno kciuki, aby budowa tego pięknego dworku doszła do skutku, bo bardzo mu kibicuje. Niestety droga do dworku nie raz jest ciężka i kręta, wiem coś na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O jest coś, jest!!! :D

Ale okna na frontowej elewacji do zmiany. Podoba mi się wielkość tego w sypialni/spiżarni), bo wydaje się trzymać dobre proporcje, reszta zbyt współczesna.

 

Okno do gabinetu nie dość że od północy, to jeszcze pod portykiem i naprzeciwko kolumn.

 

Okno w spiżarce całkiem zbędne, a już zwłaszcza tak duże - najlepiej byłoby przenieść spiżarnię. Podobnie w garderobie - okno za duże.

 

Frontowy portyk wydaje się zbyt wielki (zwłaszcza tympanon), z kolei po drugiej stronie ganek jest zbyt mały/niski, a do tego wygląda jak z innej bajki.

Na tak wielkim tympanonie aż się prosi aby dodać jakieś ozdobniki np. okienko/otwór, napis....

 

Drzwi z kuchni do kotłowni na paliwo stałe do likwidacji.

 

Niezbyt wygodne dojście dla gości do jadalni - lepsze byłoby prosto z korytarza, bez slalomu pomiędzy meblami salonu.

 

Ile szerokości ma garderoba przy sypialni? Chyba trochę mało - zmieści się tylko jeden rząd szaf - i tutaj jednak brakuje okna.

 

Pralnia - dobre miejsce bo przy sypialniach, chociaż z drugiej strony pralka włączona nocą (częste przy liczniku dwutaryfowym), aby pranie było gotowe do suszenia na rano, może przeszkadzać. Kolejny plus, to wyjście na zewnątrz. Z minusów - brak miejsca do prasownia.

Gdybyście się zdecydowali na pompę ciepła, to w kotłowni można by zrobić świetną pralnię (a przy okazji byłby zlikwidowany ten koszmarny komin w połaci szczytowej dachu).

Edytowane przez moniss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z oknami jest ten problem, że żeby zachować styl budynku, muszą być tej samej wielkości i rozmieszczone symetrycznie (przynajmniej w ramach jednej elewacji). Ich układ i rozmiar, jak pisała Iscra, jeszcze się trochę zmieni po ujednoliceniu, z tym, że wynikających stąd ograniczeń i dość kontrowersyjnych pomysłów (różna ilość okien z przody i z tyłu, okno w ciepłej spiżarni czy wąska prywatna garderoba) raczej nie unikniemy. Np. nie da się tak po prostu zlikwidować okna w ciepłej spiżarni. Musi ono być mniej więcej w tym miejscu i możemy co najwyżej kombinować, w jakim będzie pomieszczeniu ;) Padło na ciepłą spiżarnię, bo w ten sposób powstaje fajny ciąg do przechowywania zapasów. Okno w zimnej spiżarni byłoby jeszcze gorszym pomysłem. Niezbyt wygodne byłoby też rozciągnięcie kuchni wzdłuż ściany (na oba okna) i przeniesienie ciepłej spiżarni w miejsce stołu. Ot, zgniły kompromis ;)

 

Bezpośredniego przejścia między kotłownią a kuchnią będę bronił jak... yyy... jak czegoś bardzo ważnego ;) Po pierwsze dlatego, że to zwyczajnie wygodne. Po drugie dlatego, że komunikacja przez zimną spiżarnię doprowadzi do szybkiego jej ogrzania (a mnie do szału: patrz punkt pierwszy :p), przez co nie będzie pełnić swojej funkcji. Po trzecie: nie taki diabeł straszny ;) Kotłownia będzie na paliwo stałe, przy czym transport tego paliwa będzie się odbywał w zamkniętym, stosunkowo szczelnym układzie (paszociągiem do zasobnika przy piecu). De facto jedyne, co będzie brudzić, to popiół raz na parę dni.

 

Jeśli zaś chodzi o przejście do jadalni, to w typowym scenariuszu mamy sytuację, gdzie goście zbierają się w salonie czekając na nakrycie do stołu/spóźnialskich. Stąd już przejście do jadalni jest bezproblemowe ;) Z drugiej strony przejście między kominkiem a kanapą w salonie ma ok metra szerokości i przebiega w linii prostej do drzwi. Jakem miłośnik wygodnych ciągów komunikacyjnych, tak akurat tutaj nie boję się utrudnień ;)

 

Na pompę ciepła już się raczej nie zdecydujemy, bo jak bym nie liczył, instalacja z kolektorem gruntowym wychodzi ok. dwa razy drożej niż owies + fajna automatyka do sterowania paszociągiem. A powietrze-woda zimą po prostu nie wystarczy.

Edytowane przez Tern
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja jeszcze o elewacjach.

 

Podoba mi się pomysł zwężenia okien, ale boję się, że wtedy nie zmieścimy się w normach powierzchni okna w stosunku do powierzchni pomieszczenia (szczególnie mówię tu o kuchni). Być może udałoby się tak to rozplanować, by w kuchni wylądowały 2 okna - sprawa do przemyślenia. Próbowałam kombinować w Paincie, ale jakoś nie mogłam nic wymyślić, będzie robota dla architekt :D

 

To, że gabinet jest od północy i tylko takie ma okno to absolutnie żaden problem. Nawet lepiej, bo gabinet nie będzie się dodatkowo nagrzewał (komputery wystarczą :p) i nie będzie zbyt jasno. To nie biblioteka, nie potrzeba nam wiele światła dziennego do pracy/rozrywki przy komputerze, szczególnie, że zazwyczaj i tak mamy na to czas jedynie wieczorami.

 

Co do okien zasłoniętych przez kolumny - mamy to na uwadze i to na pewno leci do zmiany, bo jest niedopuszczalne w dworkach :)

 

Elewacja zachodnia (ta bez okien). Faktycznie, nie wygląda za dobrze, ale nie bardzo chcę dodawać okno w kotłowni czy spiżarni zimnej. Również nie ma co doświetlać pokoju TV, to może nawet być bardziej uciążliwe. Myślę jednak, czy przy tej ścianie nie zrobić jakiegoś kwietnika, może winogrona posadzić - wtedy to, co jest wadą tej ściany (brak okien) stanie się jej zaletą.

 

Różnice co do wyglądu elewacji przód/tył.

Front w założeniu jest reprezentacyjny - stąd białe kolumny, tympanon. Tył natomiast to cześć ogrodowa, wypoczynkowa. Zawsze marzyła mi się też drewniana weranda, a to dworku pasuje :) Poza tym mam idealny przykład na istnienie takich rozwiązań w budownictwie dworskim: dwór w Turowej Woli.

Tu front:

grafika,miniatura,7009,dworek-w-turowej-woli.jpg

Tu ogród:

52265881.jpg

I to jest to, co bardzo mi się podoba :) Na tympanonie myślałam o napisaniu roku wprowadzenia się, rzymskimi cyframi.

 

Pralka nie powinna przeszkadzać. Mamy na tyle cichą, że nigdy mnie nie budziła i nie przeszkadzała (co innego pralka teściów - ta to się tłucze jakby wyjść z łazienki chciała ;P).

Garderoba przy sypialni w założeniu ma mieć jeden rząd szaf, podobnie jak garderoba przy sieni. To nie problem: w ogólnej garderobie będą kurtki zimowe, koce, walizki, itp, a w naszej prywatnej będą tylko i wyłącznie nasze prywatne rzeczy. Zmieścimy się :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

okna muszą zostać tak jak są, tylko ich wymiary poprawić:) chociaż zamiast okna można zrobić blendę - czyli zamurować okno, ale zostawiając sztukaterię przy nim, tak się kiedyś robił dworach, kiedy okno przeszkadzało. Jednak nie wygląda to dobrze na elewacji :)

 

drzwi do jadalni jak mówiłam kiedyś można powiększyć, ale nie po to żeby goście mogli tam chodzić ale żeby było wygodnie serwować dania z kuchni.

 

u mnie to wąziutkie okno między kolumnami daje nawet sporo światła. U męża w gabinecie na poddaszu jest okno - 100x100 i okno dachowe, które ma zawsze zasłonięte, bo mu przeszkadza..

 

fajnie ta weranda wygląda, myśle, że nie będzie dużego problemu, żeby ją wkomponować :) tylko tu przydałby się dach z gontu drewnianego :wiggle::wiggle: jakie tam u Was w okolicy się dworki buduję ???? robiliście rozeznanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weranda w Tulowej Woli wygląda na dobudowaną później, ale elewacja frontowa jest ładna (podobaja mi się wąskie okienka wstrzelone pomiędzy kolumny).

Co do Waszego portyku, to jednak przydało by się coś mniejszego. We dworze w Chotyni w (tak na oko) mniejszym tympanonie zmieściło się i "okienko" i data i nazwa dworu

Dwór Chotynia_1808.jpg Dwór Chotynia.jpg

 

Tern, właściwie nie chodzi o to, aby dostosowywać okno do spiżarki, lecz aby dopasować pomieszczenie do okna (przenieść spiżarkę).

Co do drzwi kuchnia-kotłownia, to raz na te 3 dni (usunięcie popiołu) można przejść i przez chłodną spiżarkę.

 

Iscra, też myślałam nad tym aby w kuchni były dwa okna, ale bruździ mi okrutie kotłownia na paliwo stałe. Gdyby to było pomieszczenie techniczne, to nie byłoby problemu :p

A może kotłownię przenieść poza dom i zamiast paszociągu do domu dostarczać ciepło rurociągiem :D

 

EDIT:

A jak wysokie mają być pomieszczenia? Może okna po prostu dać nieco wyższe aby polepszyć ich proporcje?

Edytowane przez moniss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Emi:

Blendy nie chcemy - był taki pomysł w jednej z koncepcji poprzedniego architekta i elewacje wyglądały paskudnie ;)

 

Drzwi do jadalni - fakt, pisałaś, ale jeszcze tego nie przemyśleliśmy :D Pomysł brzmi nieźle, pytanie jak wtedy z ustawieniem stołu śniadaniowego w kuchni. Będziemy myśleć.

 

W okolicy są dworki-potworki. Natomiast wśród najbliższych sąsiadów są jedynie stare zabudowania, w odległości minimum 300m od nas. To będzie prawdziwy dworek wśród pól, daleko od ludzi :D Gont jest słabo opłacalny i mało trwały. Z pokryć dachowych mamy do wyboru dwie rzeczy: albo karpiówka albo blachodachówka z posypką Metrotile lub Gerard, udająca gont. Gont obie udają tak dobrze, że konserwatorzy zabytków zgadzają się na użycie ich przy remontach zabytkowych budynków np. w Zakopanem.

 

Moniss:

Właśnie chcemy osiągnąć podobny efekt elewacji frontowej - jak w Turowej Woli. Ale tympanon rzeczywiście chyba nieco zmniejszymy, będzie proporcjonalniejszy. Być może nieco też rozsuniemy kolumny aby nie zasłaniały okien. Będą tu jeszcze kombinacje ;)

 

Nie demonizuj tak kotłowni na paliwo stałe :D Owszem, nie będzie tam tak czysto, by można było pralnię zrobić, ale nie będzie też tak brudno jak w przeciętnej kotłowni - wbrew temu co sami mówiliśmy wcześniej ;) Udało nam się ten brud bardzo ograniczyć dzięki paru telefonom do producentów kotła i paszociągu. Będzie się dało zrobić transport zboża zupełnie zamknięty od miejsca jego składowania w stodole aż do zasobnika przy piecu. Zero kurzu. Jedynie popiół do wyniesienia :)

I paszociąg wyjdzie taniej niż jakaś ocieplana rura do ogrzewania domu :D

 

Myśleliśmy o pomieszczeniach ok. 2,8-3,0m. Obecnie okna są ok. 1,50 x 1,50 (przynajmniej te kwadratowe).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym mam idealny przykład na istnienie takich rozwiązań w budownictwie dworskim: dwór w Turowej Woli.

 

To nie jest dobry przykład. Oryginalnie dworek ten nie miał żadnej werandy (prawdopodobnie to instalacja któregoś z właścicieli współczesnych). W opisie Dworu Turowa Wola http://www.polskiezabytki.pl/m/obiekt/2242/Turowa_Wola/ nie ma mowy o werandzie, na elewacji ogrodowej znajduje się otwarty taras. Poniżej zdjęcie (kadr z filmu z 1994 roku) to przedstawiające.

Ale oczywiście zrobicie jak Wam się podoba i będzie dla Was wygodne przecież nie robicie repliki żadnego Dworu.

 

A propos okien „dworskich” to trzeba iść na jakieś kompromisy. Ja mam wysokie i wąskie okna i jeden kompromis, blat w kuchni nieco niżej niż klasycznie. Za to okna idealnie symetrycznie rozmieszczone na każdej z elewacji. Tylko, że ja nie mam pomieszczeń gospodarczych w części zasadniczej domu i okna występują tylko w pokojach i dużej łazience. U Was problem z oknami wynika też z dużej ilości małych pomieszczeń, ale myślę, że poradzicie sobie z tym problemem.

 

Portyk faktycznie nie trzyma klasycznych proporcji (za duży), ale to do dopracowania jeszcze jak sami pisaliście, elewacje do poprawki.

dwor_turowa_panna.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie okna są 150x 180 cm. mogły być być troszkę bardziej smukłe... najchętniej pociągnęłabym je do góry jeszcze, razem z sufitami. Teraz mam 3 metry, nie pogardziłabym 30 cm dodatkowymi :wiggle:

 

kolumn nie rozsuwaj, albo je rozstrzel równomiernie :) inaczej będą głupio wyglądać. Już u mnie mnie wnerwia, mąż samowolnie je trochę rozsunął...

 

o np tu są kolumny rownomienie rozłożone i okna pełnowymiarowe.

 

133b0a846651200ac93a501042e12e64.jpg

Edytowane przez Emila3000
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...