Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Frapol Onyx Dream 400 - podłączenie sterownika


powell

Recommended Posts

Coś mnie chyba zaćmiło, bo nie wiem, jak podłączyć oryginalny przewód do sterownika centrali Onyx Dream 400. Jest tam wtyczka, którą da się w łożyć w gniazdo w sterowniku na dwa sposoby (obracając o 180 stopni). Wyraźnych oznaczeń kierunku nie znalazłem, z tego co pamiętam (nie widzę tego teraz), w okolicy gniazda są opisy pinów, ale na wtyczce już nie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 54
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • 2 weeks później...
A tak trochę z innej beczki - czy ta wtyczka (i ta która wchodzi do sterownika) są rozbieralne? Chodzi o sytuację kiedy trzeba położyć kabel do sterownika (bo tynkarze się zbliżają) a nie mamy jeszcze zakupionego onyxa? I jeszcze uprzejma prośba - czy mógłbyś cyknąć fotkę tylnej strony sterownika? Jaką puszkę pozostawiłeś pod jego montaż?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żyła zielono-żółta to faktycznie GND.

Wtyczka nie jest rozbieralna, ale przewody są w niej mocowane na śrubki, więc nie będzie problemu z przedłużeniem przewodu czy też jego wymianą. Ja miałem położony przewód już dawno (6x 0.5mm2, wystarczyłoby 4x0,5mm2), teraz tylko podłączyłem wszystko i działa wyśmienicie.

Puszki nie dawałem wcale. Wtyczka wystaje nieco ze sterownika, wydłubałem trochę tynku w ścianie i tyle. Sterownik jest prostokątny, ma specjalną blaszkę do przymocowania do ściany, nie jest przygotowany do montażu puszkowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Frapol pisze w instrukcji żeby osadzić w ścianie puszkę. Zdziwiło mnie, że podają że może puszka być okrągła lub kwadratowa. Po tym co napisałeś wychodzi mi na to, że puszka jest tylko na schowanie zapasu przewodu, ew. żeby wtyczka miała gdzie "wystawać", a sam sterownik jak zrozumiałem jest płaski i mocowany do ściany.

Napiszesz jeszcze, jak wygląda u Ciebie reszta instalacji? Jakie pierwsze wrażenia po uruchomieniu całości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, sterownik jest płaski, mocowany do ściany za pomocą blaszki.

Instalacja jest dość prosta, mój dom jest parterowy z nieużytkowym poddaszem, strop drewniany + sufit z płyt K/G. Reku mam w kotłowni, kanały oczywiście poprowadzone na strychu, w sumie 6 anemostatów nawiewnych i 5 wywiewnych. Jak to działa ? Hmm, nie mam jeszcze zbyt wiele do powiedzenia, włączyłem tylko na próbę, w tej chwili ciągle trwa wykańczanie, nie chcę zapylić systemu. Wiatraki w reku na 3 biegu dość mocno szumią, bardziej, niż się spodziewałem. Mam nadzieję, że nie będzie to uciążliwe przy zamkniętych drzwiach od kotłowni (3 bieg to oczywiście włączany będzie sporadycznie). Żadnych dźwięków z kanałów za to nie usłyszałem.

Sterowniczek prosty, obsługa raczej intuicyjna. Kolorowy wyświetlacz, ekran dotykowy.

Edytowane przez powell
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiatraki w reku na 3 biegu dość mocno szumią,
To bardzo duży strumień. Centrala ma 400m3/h przy stosunkowo dużym obciążeniu 200Pa. Na ogół instalacje w domach 200-250m2 mają 100-150Pa.

Nie za dużo wywiewów? Tylko łazienki i trochę kuchnia powinno się robić. Może Pan mieć zimą za sucho w pokojach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

A ja mam z nim duży problem .

 

ma chyba gdzieś dużą nieszczelność bo

1. zbiera się w nim woda tam gdzie nie potrzeba - czyli w części nawiewu i wyciągu ( skrapla się na ściankach i do tego przecieka dołem wymiennika - jak przechyliłem go lekko na stronę zimną to przestał lać dołem ale nadal się skrapla po stronie ciepłej na ściankach ( paranoja chyba zła izolacja między przegrodami i do tego brak szczelności )

2. Efektywność temperaturowa żenująca rzadko widziałem żeby było lepiej jak 50% na różnicy temperatu t.nawiew - t.czerpnia / twyciąg - t wyrzutnia jak napisałem o tym do frapola to kazali przesłać zdjęcia 2 tyg. temu i cisza

3. Wskazania sterownika zupełnie nie realne

 

prawdziwa temperatura na zewnątrz -8 c a pokazuje 0 c na czerpni

prawdziwa temperatura wewnąrz + 18 a pokazuje + 9c na wyciągu

DSC_0228.jpg

Edytowane przez leniwybudowniczy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam z nim duży problem .

 

ma chyba gdzieś dużą nieszczelność bo

1. zbiera się w nim woda tam gdzie nie potrzeba - czyli w części nawiewu i wyciągu ( skrapla się na ściankach i do tego przecieka dołem wymiennika - jak przechyliłem go lekko na stronę zimną to przestał lać dołem ale nadal się skrapla po stronie ciepłej na ściankach ( paranoja chyba zła izolacja między przegrodami i do tego brak szczelności )

2. Efektywność temperaturowa żenująca rzadko widziałem żeby było lepiej jak 50% na różnicy temperatu t.nawiew - t.czerpnia / twyciąg - t wyrzutnia jak napisałem o tym do frapola to kazali przesłać zdjęcia 2 tyg. temu i cisza

3. Wskazania sterownika zupełnie nie realne

 

prawdziwa temperatura na zewnątrz -8 c a pokazuje 0 c na czerpni

prawdziwa temperatura wewnąrz + 18 a pokazuje + 9c na wyciągu

Coś wpadło i nie domyka się bypass.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...