Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Frapol Onyx Dream 400 - podłączenie sterownika


powell

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 54
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Zakładam że zyski na kanale mogą się wachać od 1-2 stopni. Sam czujnik pewnie też jest obarczony zakresem pomiaru. Jeśli by doliczyć zakres błędu czujnika do którego się odnosimy to by można było to uznać za poprawne wskazania. A najłatwiej to zbadać temp przy pracującym urządzeniu na wejściu z czerpni do urządzenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale u mnie nie zaniża tylko ZAWYŻA na zewnątrz jest - 3 stopnie a on pokazuje 2 stopinie na plusie na czerpni - pomimo że kanał jest ocieplony 5 cm wełny i do tego obwinięty folią EcoRIT niby ekwiwalent 15 cm wełny i jest dobrze zaizolowany bo jak na strychu mam 10 stopni na plusie to przy różnicy 10 stopni i wilgotności 70% wykraplała by się woda na nim jakby nie był zaizolowany dobrze
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładam że zyski na kanale mogą się wachać od 1-2 stopni. Sam czujnik pewnie też jest obarczony zakresem pomiaru. Jeśli by doliczyć zakres błędu czujnika do którego się odnosimy to by można było to uznać za poprawne wskazania. A najłatwiej to zbadać temp przy pracującym urządzeniu na wejściu z czerpni do urządzenia.

 

jaki zysk mam kanał ocieplony na całej długości wełną 5 cm do tego obwinięty folią EcoRIT ( taka folia wielowarstwowa z pianką - niby ekwiwalent 15 cm wełny ) sam kanał od czerpni ma długość max 7 m - powtarzam na zewnątrz miałem -4 stopnie a na steroniku pokazywało mi że temperatura z czerpni jest 2-3 stopnie na plusie nie ma możliwości żeby zysk temp. był 6-7 stopni na takim kanale może 1 stopień to MAX ( szczególnie że na strychu mam 10 stopni na plusie a przy takiej różnicy jakby kanał był źle ociplony to by się na nim wykraplała parawodna ). Albo steronik pokazuje głupoty albo co bardziej prawdopodobne gdzieś reku bierze lewe powietrze ciepłe do komory ( jakaś nieszczelność )

Edytowane przez leniwybudowniczy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdzieś reku bierze lewe powietrze ciepłe do komory ( jakaś nieszczelność )

 

O, faktycznie, przypomniałeś mi. Mam trochę nieszczelną centralę, podczas montażu "omsknęła" się wiertarka i w dwóch miejscach na spodzie mam dziurki :D

Trochę mi przez nie cieknie kondensat, muszę to dzisiaj naprawić.

Dam znać, czy pomiary stały się bliższe rzeczywistości. Osobiście wątpię, czy coś się zmieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, faktycznie, przypomniałeś mi. Mam trochę nieszczelną centralę, podczas montażu "omsknęła" się wiertarka i w dwóch miejscach na spodzie mam dziurki :D

Trochę mi przez nie cieknie kondensat, muszę to dzisiaj naprawić.

Dam znać, czy pomiary stały się bliższe rzeczywistości. Osobiście wątpię, czy coś się zmieni.

a ty jaki masz reku ? też Onyxa 400 ? jakie ci pomiary teraz pokazuje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura zewnętrzna spadła u nas do ok. 0 stopni, wskazanie na czerpni nadal o ok. 1,5 stopnia większe, niż w czujniku zewn. kotła.

Różnica między nawiewem a wywiewem 1-2 stopnie (centrala wentylacyjna na 2 biegu) . Czyli chyba wszystko działa jak trzeba. :)

 

A ty gdzie go trzymasz ? na poddaszu ocieplonym ? w piwnicy ? w domu ? masz GWC ? - mój siedzi na poddaszu ocieplonym ale nie ogrzewanym ale żeby mieć takie wyniki to nie ma szans - zawsze mam sprawność nie większą jak 60% zwykle wyciąg około 12-14 stopni ( przy 18 stopniach w domu ) nawiew około 9-11 - czerpnia przy 0 - -1 pokazuje 3-4 stopnie a wyrzutnia 6 stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reku mam w kotłowni, wszystkie kanały położone na nieocieplonym poddaszu, owinięte są wełną (15cm). GWC nie mam.

 

no to jesli ja mam kanały wszystkie na ocieplonym poddaszu ( międzykrokwiowo 20 cm wełny - część jest puszczona w stropie lekkim też ocieplonym 20 cm wełny ) same kanały mają 5 cm wełny ) o ja już nie wiem skąd się biorą te spadki temperatur u mnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie dziwne, z pomieszczeń wychodzi Ci 18 stopni (temperatura w domu) , a do reku dociera 12? 6 stopni różnicy to bardzo dużo.

Obstawiałbym, że masz jakąś nieszczelność w kanałach i zaciąga Ci zimne powietrze.

Sam rekuperator działa sprawnie, z czerpni dostaje temperaturę 0, z pomieszczeń dostaje 12, odzyskuje z tego 11 i tyle nawiewa.

Tak, zgaduję, że masz nieszczelne kanały wywiewne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...