Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Frapol Onyx Dream 400 - podłączenie sterownika


powell

Recommended Posts

To dobrze, że się zajmą, ale nie wiem, czy akurat w tym wątku opisane są problemy z rekuperatorem ... To raczej wszystko problem z instalacją.

 

Edit:

Miałem na myśli wątek tutaj, a nie ten z linka podanego przez franco.

Poczytałem sobie tamten wątek, sterownik mam inny, więc mam nadzieję, że nie będzie miał problemów przy braku prądu. Przymarzanie filtrów zaobserwowałem również u siebie.

Edytowane przez powell
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 54
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

To dobrze, że się zajmą, ale nie wiem, czy akurat w tym wątku opisane są problemy z rekuperatorem ... To raczej wszystko problem z instalacją.

 

Edit:

Miałem na myśli wątek tutaj, a nie ten z linka podanego przez franco.

Poczytałem sobie tamten wątek, sterownik mam inny, więc mam nadzieję, że nie będzie miał problemów przy braku prądu. Przymarzanie filtrów zaobserwowałem również u siebie.

 

A co to za problem z przymarzaniem filtrów:(? Ja do tej pory nie miałem z tym problemu:). Jak to się dzieje, że u niektórych to samo urządzenie pokazuje sprawności około 90 % a u kogo innego nie przekracza 60%? Może sprawdźcie by-pass czy wam działa. A wskazania temp to jakiś temat bez dna....

Jeszcze w DTR przeczytałem, że temperatura w jakiej może pracowac urządzenie to pomiędzy 5-45 stopni. Jak tam u was temp na strychu?

Edytowane przez tyrdax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co to za problem z przymarzaniem filtrów:(? Ja do tej pory nie miałem z tym problemu:). Jak to się dzieje, że u niektórych to samo urządzenie pokazuje sprawności około 90 % a u kogo innego nie przekracza 60%? Może sprawdźcie by-pass czy wam działa. A wskazania temp to jakiś temat bez dna....

 

Ja używam bez bypassu i powietrze za wymiennikiem jest o stopień chłodniejsze niż te wewnątrz. A dziś to nawet o niecały stopień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co to za problem z przymarzaniem filtrów:(? Ja do tej pory nie miałem z tym problemu:).

Po prostu, obecnie wygrzewam i suszę dom, mam nieocieplony fragment kanału prowadzącego do wyrzutni i skrapla mi się tam sporo wody, która spływa do rekuperatora i zamarza na filtrze. Teoretycznie nagrzewnica powinna to załatwić, ale ...

 

Jak to się dzieje, że u niektórych to samo urządzenie pokazuje sprawności około 90 % a u kogo innego nie przekracza 60%? Może sprawdźcie by-pass czy wam działa.

Myślę, że to kwestia instalacji, różnych nieszczelności itp.

 

A wskazania temp to jakiś temat bez dna....

Nie przywiązywałbym do tego zbyt wielkiej wagi. U mnie to w ogóle nie ma o czym mówić, różnica wskazań reku i kotła to ok 1.5 stopnia, czyli tyle co nic. Większe różnice mogą sugerować - znowu - jakimiś nieszczelnościami bądź dramatyczną różnicą w ciśnieniach między nawiewem a wywiewem.

 

Jeszcze w DTR przeczytałem, że temperatura w jakiej może pracowac urządzenie to pomiędzy 5-45 stopni. Jak tam u was temp na strychu?

Niestety, wszyscy producenci, których rozważałem przy wyborze reku tak piszą. Chodzi o kondensat, który w niskiej temperaturze może zamarznąć i zniszczyć rekuperator. Zapytałem nawet wprost przedstawiciela Frapol'a (a może to był jakiś ich serwis ? nie pamiętam...), czy stracę gwarancję, jeśli umieszczę rekuperator na nieogrzewantm strychu. Odpowiedź była taka: jeśli reklamacja będzie dotyczyć uszkodzenia nie związanego z niską temperaturą, to ją uznają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu, obecnie wygrzewam i suszę dom, mam nieocieplony fragment kanału prowadzącego do wyrzutni i skrapla mi się tam sporo wody, która spływa do rekuperatora i zamarza na filtrze. Teoretycznie nagrzewnica powinna to załatwić, ale ...

 

 

Myślę, że to kwestia instalacji, różnych nieszczelności itp.

 

 

Nie przywiązywałbym do tego zbyt wielkiej wagi. U mnie to w ogóle nie ma o czym mówić, różnica wskazań reku i kotła to ok 1.5 stopnia, czyli tyle co nic. Większe różnice mogą sugerować - znowu - jakimiś nieszczelnościami bądź dramatyczną różnicą w ciśnieniach między nawiewem a wywiewem.

 

 

Niestety, wszyscy producenci, których rozważałem przy wyborze reku tak piszą. Chodzi o kondensat, który w niskiej temperaturze może zamarznąć i zniszczyć rekuperator. Zapytałem nawet wprost przedstawiciela Frapol'a (a może to był jakiś ich serwis ? nie pamiętam...), czy stracę gwarancję, jeśli umieszczę rekuperator na nieogrzewantm strychu. Odpowiedź była taka: jeśli reklamacja będzie dotyczyć uszkodzenia nie związanego z niską temperaturą, to ją uznają.

 

Jak zamarznie odpływ to woda rozwali centralę! Co w tym dziwnego? Nie boją się mrozu rotory i wymienniki regeneracyjne (np z RECAIR to RE400) . Tam wymiana ciepła jest pośrednia nie jak przy wymiennikach płytowych i centrala potrafi pozbyć się wody, wyrzutnią (tak jak my oddychamy)

premium.jpg ONYX PREMIUM z wymiennikiem regeneracyjnym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałeś Powell:

"Po prostu, obecnie wygrzewam i suszę dom, mam nieocieplony fragment kanału prowadzącego do wyrzutni i skrapla mi się tam sporo wody, która spływa do rekuperatora i zamarza na filtrze."

Czy nie jest tak, że kanał prowadzący do wyrzutni izolujemy po to, by nie występowało roszenie na zewnątrz kanału (zakładając, że biegnie on przez ogrzewane pomieszczenie)? Powietrze które płynie w kanale do wyrzutni przeszło już przez wymiennik, i tam powinno "pozostawić" wilgoć...

Tak czy inaczej brak izolacji, o którym piszesz, nie powinien mieć chyba wpływu na roszenie wewnątrz kanału...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałeś Powell:

"Po prostu, obecnie wygrzewam i suszę dom, mam nieocieplony fragment kanału prowadzącego do wyrzutni i skrapla mi się tam sporo wody, która spływa do rekuperatora i zamarza na filtrze."

Czy nie jest tak, że kanał prowadzący do wyrzutni izolujemy po to, by nie występowało roszenie na zewnątrz kanału (zakładając, że biegnie on przez ogrzewane pomieszczenie)? Powietrze które płynie w kanale do wyrzutni przeszło już przez wymiennik, i tam powinno "pozostawić" wilgoć...

Tak czy inaczej brak izolacji, o którym piszesz, nie powinien mieć chyba wpływu na roszenie wewnątrz kanału...

 

Zawsze izolujemy. Nawet jak "idzie" przez nieogrzewane. Powietrze za rekuperatorem ma wilgotność względną (zimą) 100%, tak więc nawet minimalne schłodzenie go, spowoduje wykraplanie się wody wewnątrz i cofkę jej na wentylator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyrzutnie robi się pionowo, dokładnie jak w grawitacyjnej. Rozpędzane konwekcją powietrze w kanale potrafi wyrzucić wodę. W wyrzutniach na elewacji jest na końcu "kratka" Jest ona zimniejsza od powietrza na wyrzutni. Powietrze wychodząc z rekuperatora ma wilgotność względną 100%, tak więc woda z niego wykropli się przy schłodzeniu nawet o 0.5 st. Wyrzutnie na elewację, robi się gdy nie ma innego wyjścia. Wkładajmy wtedy plastikowe, ciemne kratki i róbmy je na nasłonecznionej elewacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanał wyrzutni wygląda u mnie tak:

1. Ocieplony kanał pionowo w górę, na strych,

2. Na strychu idzie prawie poziomo

3. Dalej kawałek nieocieplonej rury stalowej,

poprowadzonej trochę "pod górkę"

4. Kolano 90 st. i wejście w komin

 

Sądzę, że ciepłe powietrze wydmuchiwane z reku styka się z zimną blachą rury na strychu, powodując skroplenie wilgoci wewnątrz rury. Skropliny spływają do reku.

Jak ocieplę rurę, problem zniknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...