Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kuchnia na piętrze i dylemat wentylacyjny


etaks

Recommended Posts

Szanowni Forumowicze, potrzebuję porady.

Przeglądnąłem już wiele tematów o wentylacji ale nadal nie wiem co zrobić

 

Postanowiłem zorganizować żonie kuchnię na piętrze (parter zajmują teściowie) i borykam się z problemem zorganizowania wentylacji.

 

Piętro nie jest odcięte od parteru tj. nie ma zamykanych drzwi, klatka schodowa jest otwarta .

 

Nad piętrem jest nieocieplony strych. Byłaby możliwość podpięcia się na strychu pod kanał wentylacyjny z kuchni na parterze ale to jest chyba niezgodne z przepisami.

 

Druga opcja to pociągnięcie rury pionowo w górę (w sumie będzie ok 3m), na strychu ją ocieplić i wyprowadzić nad dach, zakańczając takim czymś kręcącym się i wspomagającym wentylację. Zakończenie będzie sporo poniżej najwyższego punktu dachu i nie wiem czy to ma sens.

 

Trzecia opcja zaproponowana przez teścia to wycięcie otworu w ścianie budunku na piętrze i wypuszczenie rury na zewnątrz zakańczając ją klapką uchylaną pod ciśnieniem powietrza przy włączonym nawiewie.

 

Osobiście chciałbym mieć went. grawitacyjną (na co dzień) i wspomagać ją mechanicznie np przy gotowaniu.

 

Doradźcie mi proszę co zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koszty eksploatacyjne takiej wentylacji poniesie nieświadomie teść.:D

Możesz rozwinąć tę myśl?

 

Generalnie przychylność teścia nie ma dla mnie większego znaczenia, zdecydowanie ważniejsza jest dobra wentylacja:)

Tym bardziej, że w całym domu wentylacja nie działa raczej prawidłowo. Gdy na parterze coś się gotuje w kuchni to cały smród idzie na górę i my się w tym wszystkim kisimy a na dole nic nie czuć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do czasu, gdy w całym domu się ochłodzi..

A zimowa "cofka" bardzo lubi niedogrzane mieszkania :sick:

 

Nikt nie namawia do ,,dziury" niekontrolowanej . To ma być ilość powietrza adekwatna do potrzeb.

Alternatywą jest uszczelnienie domu i założenie instalacji z rekuperacją .

Co kolega etaks wybierze,zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
Czyli jakie rozwiązanie wg Ciebie byłoby najlepsze?

Opisałeś swoje miejsce zamieszkania w dużym skrócie. Nie jest dla mnie do końca jasne, czy ta planowana kuchnia będzie otwarta na klatkę schodową?

Jeśli tak, to współczuję, bo będą tam zapachy zarówno "własne" jak i te z dołu. Dodatkowo zadasz "klina" waszemu kominiarzowi, bo może różnie interpretować wymaganą wentylację, np. wymagać stale otwartej "kratki" również w tej planowanej kuchni na piętrze (z powodu tej drugiej kuchenki gazowej).

Najlepiej by było zatem jego samego o to zapytać, aby potem coroczne przeglądy kominiarskie przez niego wykonywane odbywały się bez problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Gdy na parterze coś się gotuje w kuchni to cały smród idzie na górę i my się w tym wszystkim kisimy a na dole nic nie czuć...

 

Ja Cię pierdziu :jawdrop:

 

zabroń teściom gotować i kup im karnet na jadłodajnię 9 i po co likwidowali bary mleczne ;) ), zrobisz wentylację nowej kuchni to wzmocnisz ciąg na górę, ale też i szybciej wywietrzysz to co z dołu dojdzie.

 

Tu nie ma dobrych rad, chyba że odcięcie klatki i drugie rozwiązanie z pierwszego twojego postu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to jest jak domy buduje się praktycznie bez wentylacji ...

" Panie a kto teraz robi wentylacje we wszystkich pomieszczeniach ??

Wentylacja grawitacyjna:

- nie działa ..

- chłodzi dom...

- dużo kosztuje "

 

+ 1000 innych równie bzdurnych argumentów

Potem zdziwienie że głowa boli .. a to może tylko z braku tlenu ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alternatywą jest uszczelnienie domu i założenie instalacji z rekuperacją .

 

Niestety tego rozwiązania budżet nie wytrzyma

 

zrobisz wentylację nowej kuchni to wzmocnisz ciąg na górę, ale też i szybciej wywietrzysz to co z dołu dojdzie.

 

Tu nie ma dobrych rad, chyba że odcięcie klatki i drugie rozwiązanie z pierwszego twojego postu

 

Bardzo chętnie odciąłbym klatkę ale nie ma takiej opcji, nie ma gdzie wstawić drzwi.

 

Opisałeś swoje miejsce zamieszkania w dużym skrócie. Nie jest dla mnie do końca jasne, czy ta planowana kuchnia będzie otwarta na klatkę schodową?

 

Kuchnia będzie otwarta. Co ciekawe, gdy coś się np piecze w tym pomieszczeniu to mniej to czuć na całej górze niż jak się gotuje na dole...

 

Tak to jest jak domy buduje się praktycznie bez wentylacji ...

" Panie a kto teraz robi wentylacje we wszystkich pomieszczeniach ??

Wentylacja grawitacyjna:

- nie działa ..

- chłodzi dom...

- dużo kosztuje "

 

+ 1000 innych równie bzdurnych argumentów

Potem zdziwienie że głowa boli .. a to może tylko z braku tlenu ??

 

Ok, tylko ja nie budowałem tego domu, teściowie również. To budynek z żelbetu postawiony w poprzednim ustroju. Kompletnie beznadziejny pod każdym względem, ale wolę się skupić na jak najbardziej optymalnym rozwiązaniu a nie rozwodzić nad beznadziejnością zastosowanych rozwiązań...

 

Postaram się później nakreślić jakiś schemat budynku.

Edytowane przez etaks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że budżet już został przekroczony i teraz mam do wydania już minimalne środki

Poniżej szkic naszej "góry":

 

[ATTACH=CONFIG]285586[/ATTACH]

 

Na czerwono zaznaczona kuchenka i komin wentylacyjny z kuchni "dolnej"

Co to są te "minimalne środki"? Szanowny Panie naprawdę ciężko zgadywać i coś pomóc.

Nie zrobi Pan na poddaszu skutecznej wentylacji grawitacyjnej.

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zrobi Pan na poddaszu skutecznej wentylacji grawitacyjnej.

 

Od sufitu do dachu mam w linii prostej ok 1,5m - to mało dla grawitacyjnej ( od okapu 2,40m)

Fundusze minimalne czyli jakieś 200-300zł na chwilę obecną.

 

Pogodzę się z wentylacją mechaniczną o ile nie będzie to miało negatywnych skutków w postaci wdmuchiwania zimnego powietrza zimą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...