Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Okno narożne. Czy to się opłaca? Jakie koszta?


Recommended Posts

Witam. Jesteśmy na etapie projektowania domu i mam pytanie w związku z tym. W załączniku przesyłam wstepny rzut naszego domu. W salonie planujemy drzwi tarasowe oraz okno lecz zastanawiamy się czy nie będzie za ciemno w salonie z powodu niedochodzącego słońca które zatrzymywać będzie duży taras. Zastanawiamy się czy nie zastosować okna narożnego w salonie tak aby słonce wpadało z dwóch stron i tutaj pytanie do Was. Ile tysięcy drożej (mniej więcej oczywiście) będzie to nas kosztować niż normalnego okno tak jak na rzucie z lewej strony?

okna.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszty dodatkowe :

- wzmocnienie konstrukcji stropu

- odpowiednio droższe nadproże

- konstruktor który wykona wszystkie obliczenia

- projekt zamienny , ulega zmianie elewacja domu

 

Ścian zewnętrzna jest ścianą nośną budynku niema mowy o jej dowolnym osłabianiu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o rzeczach podstawowych nie ma sensu wspominać - wszelkiego rodzaju zmiany w projekcie MUSZĄ być zaakceptowane przez architekta-konstruktora

Może okazać się, że nie będą to jakieś makabryczne koszty gdyż może wystarczyć obniżenie wieńca stropu - ale jak wspomniałem - to MUSI obliczyć ktoś z uprawnieniami i się pod tym podpisać

Wspomniałem tylko o kosztach okien

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tytułowe pytanie jest nieszczęśliwie postawione, bo odpowiedź ciśnie się jedna - NIE OPŁACA SIĘ.

To na pewno są koszty i to wcale nie małe (bo okno niemal droższe dwu-trzykrotnie). Ten problem powinien rozwiązać projektant a my co najwyżej możemy przytaknąć lub nie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy budowanie domu wogóle się opłaca ? Posiadanie dzieci - opłaca się? kupno samochodu - opłaca się ?

Świat oszalał ;)

Na pewno okno narożne doświetli dodatkowo wnętrze i będzie rozwiązaniem "lekkim" i estetycznym w porównaniu z postawieniem tam w narożu betonowego słupa podpierającego nadproże

Ale czy w tym zwariowanym świecie wszystko musi się "opłacać" zamiast sprawiać nam radość i zadowolenie z użytkowania, mieszkania

Ja bym się nie zastanawiał, rzucił fajki, mniej jadł, nie wyjechał na księżyc by się przed innymi pochwalić tylko zrobiłbym okienko narożne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 4 okna narożne i żadnego nie żałuje (mimo ceny), nie tyle dają więcej światła co dają je przez dłuższy czas w ciągu dnia ponieważ każde wpuszcza je z dwóch stron świata. Jeżeli jesteś na etapie opracowania projektu (nie adaptacji) to koszt sie nie powinien o wiele podnieść. Na twoim miejscu bym sie nie zastanawiał. Polecam.

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=281657&d=1411717826

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=281658&d=1411717833

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=281659&d=1411717834

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narożne jest fajne, ale dalej podtrzymuje.. nie opłaca się :) Taniej (czyli lepiej?) juz jest zrobić dwa niezależne okna. Chociaż.. czy beton potrzebny na wylanie słupa narożnego jest tańsze niż słupek wykuszowy (koszt ok 500-1000zł). Co będzie cieplejsze/zimniejsze ... itd itp... :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze o takim marzyłam, jak również o szerokich parapetach, na których będzie można ułożyć stos poduszek i usiąść na nich z dobrą książką w ręku. Ale jak to ja mówię - w życiu wszystkiego mieć nie można, trzeba się cieszyć tym co się ma i nie narzekać, bo zawsze może być gorzej...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..... że im większe i im wiecej takich okien w domu tym więcej ciepła pomieszczenie będzie traciło.
ciekawe spostrzeżenie i oderwane od realiów

Im większe okno, im większa szyba w granicach rozsądku, czyli do maksymalnego gabarytu dla szkła grubości 4mm tym okno jest cieplejsze. tzn. im więcej szkła w oknie tym lepiej :) Reasumując najcieplejszy jest fix w ościeżnicy :)

Powierzchnia okien wynika z zapotrzebowania pomieszczeń na światło no i oczywiście wizji architekta, bo coraz częściej budujemy szklane domy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się, że nie wszystko należy przeliczać na pieniądze. Bo czasami warto jest dołożyć trochę grosza ale mieć więcej światła dziennego w salonie (czyli w pomieszczeniu gdzie spędza się większość dnia). Im więcej światła dziennego tym ogólny klimat jest lepszy, wpływa to na nasze samopoczucie, oszczędzamy na żarówkach, energii i antydepresantach :-).

Jeżeli zrobimy FIX szklony w ramie pakietem trzyszybowym, to okno będzie ciepłe (tak jak już wspomniano powyżej).

Koszt samego łącznika narożnego zależy już od wymiaru, koloru i typu okien (łącznik 90st. ze stalą to koszt ok 150-200 zł/mb).

 

Podejmując decyzję pamiętajmy, że budowa domu to nie wydatek a inwestycja, także w dobre samopoczucie domowników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...