Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator SALDA RIS 400 VE czy RENOVENT Excellent 400


Recommended Posts

Witam,

Proszę o pomoc w wyborze. Przeczytałęm już od groma wątków o wentylacji, o centralach, o kanałach PE i w końcu zgłupiałem.

W najbliższych dniach chcę zlecić wykonanie wentylacji mechanicznej w domu z poddaszem użytkowym i po rozmowach i ofertach z kilku firm zostały mi dwie opcje:

firma 1- Chce wykonać wentylacje w całości na kanałach PE FLEX (a konkretnie bluesky) bez izolacji termicznej i chce założyć centralę SALDA RIS 400 VE.

Obawiam się centrali bo o niej nie widziałem żadnych opinii użytkowników, Czy naprawdę nikt jej nie używa? z problemów jakie ja zauważyłem mały spręż tylko 120Pa boję się że przy dużej ilości przewodów opory będą na tyle duze że będzie dostawać zadyszki, widziałem też że ma dość duże zapotrzebowanie na energię max 240W co może być problemem zwłaszcza przy niskim sprężu.

firma 2 - Chce wykonać wentylację w całości na kanałach stalowych z izolacją termiczną i chce założyć centralę BRINK RENOVENT Excellent 400. O kanałach stalowych różnie ludzie piszą. Co do rekuperatora to widziałem sporo pochlebnych informacji.

 

Firma 1 oferująca rekuperator SALDA ma tańszą ofertę ale czy warto ryzykować z nieznaną centralą? Niestety nie chcą montować instalacji na kanałach PE i z rekuperatorem RENOVENT. Mogą ewentualnie zamontować ONYX 400 ale wtedy koszty idą w górę.

Trochę się rozpisałem ale chciałem przedstawić sytuację jak najlepiej.

Będę wdzięczny za wszelkie opinie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 242
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

o Reku... salda wiem tylko tyle że są produkowane na litwie, na dobrych podzespołach...

też chcą mi go wcisnąć :) za 6000 netto . (wersja eko) silniki 120w

Na papierze jest nawet za dobry na mój parterowy domek...

Firma która mi go wciska twierdzi że sprzedaje je od 2 lat... i są bardzo mile zaskoczeni, jakością.

Są to znajomi współpracujemy z tą firmą od lat znam tych sprzedawców nie wcisneli by mi gówna... (mam nadzieję)

Podobno są bliźniaczo podobne do Komfoventu... który jest produkowany również na litwie a obie fabryki są oddalone od siebie o kilkanaście km.

też chętnie bym posłuchał opinii użytkowników...

w przyszłym tygodniu odbiorę projekt wentylacji to pojadę do hutrowni żeby mnie zabrali gdzieś gdzie ta ich słynna wentylacja salda działa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie skąd to preferowanie zagranicznych central. W Polsce to wymyślono, od 1991 się produkuje, robimy najlepsze centrale. Poza tym, centrale są konfigurowane do warunków klimatycznych i norm różnych krajów. Nasi producenci próbowali na Litwie, Belgii, Niemczech czy Norwegii wystawiać się, to było zerowe zainteresowanie. A u nas... zagranicznych central od groma!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem cenę ONYX400 którego Pan Tomasz mocno poleca ale jest droższy od Brinka a sporo droższy od Saldy.

Od jednego z instalatorów słyszałem (nie wiem ile w tym prawdy bo montowali głównie Brinka) że onyx nie ma czujników ciśnienia i przez to bardzo trudno je wyregulować ale może tylko ściemniał bo ma lepsze marże na brinku. Sam nie wiem:confused:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem cenę ONYX400 którego Pan Tomasz mocno poleca ale jest droższy od Brinka a sporo droższy od Saldy.

Od jednego z instalatorów słyszałem (nie wiem ile w tym prawdy bo montowali głównie Brinka) że onyx nie ma czujników ciśnienia i przez to bardzo trudno je wyregulować ale może tylko ściemniał bo ma lepsze marże na brinku. Sam nie wiem:confused:

Czujniki ciśnienia? Do regulacji? Jaka regulacja instalacji na skrzynce?

Poza tym, jeżeli belgijski reku jest tańszy od naszego ( pensje w Belgii + koszty transportu + pośrednik ...) to musi mieć tańsze komponenty.

I na koniec... moze Pan podać porównywane ceny i modele?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Tomaszu nie próbuję udawać znawcy tematu ani broń boże promować którekolwiek rozwiązanie bo sam nie wiem co lepsze stąd ten temat, powtarzam tylko to co zasłyszałem w celu ewentualnej korekty od osób bardziej znających temat.

Co do modeli jakie rozpatruję:

SALDA RIS 400 VE 3.0 ze sterownikiem dotykowym i montażem - cena poniżej 6000 brutto (patrząc na lisek _79 to cena atrakcyjna ale jakoś nie jestem przekonany do tej centrali- nie wiem już sam może niesłusznie)

Brink Renovent Ecellent 400 - nie mam jeszcze ceny od instalatora ale najtaniej jak znalazłem (23%vat) w necie to 6200 plus sterownik i montaż i regulacja

Onyx 400 -jak sie uparłem ze chce tez znac cene na Onyxie to dostałem ofertę taką samą jak znalazłem na sklepie internetowym z 23%vatem 6800 + montaż i regulacja.

Jak pisałem w pierwszym poście instalator 1 z którym się dogaduję (ma niezłą cenę za orurowanie w PE) boczy się na centralę Brink a Onyx zaproponował mi w takiej cenie jak znalazłem na necie (drogo jak diabli bo vat 23%)

Jak znam życie to gdyby mi instalator zaproponował kompletnego Brinka albo Onyxa w cenie Saldy to bym się nie zastanawiał a tak to mam zagwozdkę z nim.

 

Instalator 2 z kolei chce montować tylko Brink ale niestety na rurach stalowych spiro i jest droższy niż ten pierwszy.

 

Generalnie zgłupiałem już, łatwiej by było się nie wgryzać w temat tylko czy lepiej:confused:

Edytowane przez pacyfist
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też szukałem polskich ...

jangaz, ekozefir, bartosz... no i do najtańszych nie należą...

Ekozefir 350 8950 i to nie napisali czy netto czy brutto (chyba brutto)

Jangaz 350 WNW0350PBAE5EC 6385 netto (z automatycznym bypassem )

bartosz Vena Optima 6800 netto

w każdym przypadku trzeba dokupić sterownik... kolejne parę stówek...

 

Salda RIS 400 EKO chcą odemnie 6000 netto

Komfovent też przeciwprądowy też w granicach 7 475,85 brutto 23% vat (katalogowa) a mam 20% rabatu...

 

Generalnie ciężko się na cos zdecydować :)

Pewnie że wolę kupic POLSKI ale mój portfel krzyczy kup tańszy :)

Coś a la serce i rozum :)

chyba że ktoś z guru forum mi na priva da jakiś super rabat który rozwieje moje wątpliwości

Pan tomasz zaproponował na forum (a raczej poparł) reku jakiś zagraniczny akurat za kwotę max 8300 brutto :) to dla mnie za dużo choć widać że sprzęt klasowy.

Edytowane przez lisek_79
konkluzja///
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Tomaszu nie próbuję udawać znawcy tematu ani broń boże promować którekolwiek rozwiązanie bo sam nie wiem co lepsze stąd ten temat, powtarzam tylko to co zasłyszałem w celu ewentualnej korekty od osób bardziej znających temat.

Co do modeli jakie rozpatruję:

SALDA RIS 400 VE 3.0 ze sterownikiem dotykowym i montażem - cena poniżej 6000 brutto (patrząc na lisek _79 to cena atrakcyjna ale jakoś nie jestem przekonany do tej centrali- nie wiem już sam może niesłusznie)

Brink Renovent Ecellent 400 - nie mam jeszcze ceny od instalatora ale najtaniej jak znalazłem (23%vat) w necie to 6200 plus sterownik i montaż i regulacja

Onyx 400 -jak sie uparłem ze chce tez znac cene na Onyxie to dostałem ofertę taką samą jak znalazłem na sklepie internetowym z 23%vatem 6800 + montaż i regulacja.

Jak pisałem w pierwszym poście instalator 1 z którym się dogaduję (ma niezłą cenę za orurowanie w PE) boczy się na centralę Brink a Onyx zaproponował mi w takiej cenie jak znalazłem na necie (drogo jak diabli bo vat 23%)

Jak znam życie to gdyby mi instalator zaproponował kompletnego Brinka albo Onyxa w cenie Saldy to bym się nie zastanawiał a tak to mam zagwozdkę z nim.

 

Instalator 2 z kolei chce montować tylko Brink ale niestety na rurach stalowych spiro i jest droższy niż ten pierwszy.

 

Generalnie zgłupiałem już, łatwiej by było się nie wgryzać w temat tylko czy lepiej:confused:

Zapewne nie oglądał Pan i nie słuchał tych central. Na tym wygrywają zagraniczni producenci, że w necie nic nie słychać, że nie widać jak jest wykończona i jakie materiały. Nic dziwnego, że się boczy na Brinka, to jedne z głośniejszych central.

Gdzie będzie centrala ? W domu czy na poddaszu?

Co do VAT. Otóż centrale są wyjęte ze zwrotu 15% tak jak np. gniazdka elektryczne. Gdy VAT był na całe budownictwo 7 % one były na 22 ( można sprawdzić w US)

Pan zobaczy Thessla Green seria airpack.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem już że chwalił Pan (zresztą nie tylko Pan) centralę THESSLA GREEN 400 ale jak patrzę ma spore zużycie prądu 340w i sprawność odzysku na poziomie 92% niby te 2-3 % to może być błąd pomiaru albo metodologii pomiaru ale jest droższy niż brink, onyx nie wspominając o Saldzie także nie wiem w czym jest lepszy. Jeżeli faktycznie jest lepszy to chętnie się dowiem w czym(nie ironizuję, pytam poważnie).

W innych wątkach czytałem opinie (o brinku i onyxie) że są bardzo ciche także jestem trochę zdziwiony o Saldzie nie znalazłem informacji czy są głośne. Stąd miedzy innymi ten wątek ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem już że chwalił Pan (zresztą nie tylko Pan) centralę THESSLA GREEN 400 ale jak patrzę ma spore zużycie prądu 340w i sprawność odzysku na poziomie 92% niby te 2-3 % to może być błąd pomiaru albo metodologii pomiaru ale jest droższy niż brink, onyx nie wspominając o Saldzie także nie wiem w czym jest lepszy. Jeżeli faktycznie jest lepszy to chętnie się dowiem w czym(nie ironizuję, pytam poważnie).

W innych wątkach czytałem opinie (o brinku i onyxie) że są bardzo ciche także jestem trochę zdziwiony o Saldzie nie znalazłem informacji czy są głośne. Stąd miedzy innymi ten wątek ;)

To najoszczędniejsze centrale, z najnowszym oprogramowaniem . A wymienniki RS 160 ma już większość central, bo jest najlepszy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan zobaczy Thessla Green seria airpack.

 

Nachalnie naganiasz ludzi na te rekuperator.

Firma ledwo powstała a ceny mają jak renomowanych producentów.

Firma nowa więc tak jak szybko powstała tak samo szybko może zniknąć.

Jakości nie można zweryfikować bo są na rynku może ze 3 miesiące...

Za 2 lata okaże się że to jakiś bubel a firma po prostu się zwinie.

Zalecam zdecydowaną ostrożność przy zakupie bo firma może działać na rynku nie dłużej niż Amber Gold...

 

TB namawia bo widocznie ma z tego profity.

 

Zejdą z ceny z 40% i pobędą na rynku z 5 lat to wtedy można oceniać co do jakości itd.

 

Na dzień dzisiejszy nei warto zawracać sobie głowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nachalnie naganiasz ludzi na te rekuperator.

Firma ledwo powstała a ceny mają jak renomowanych producentów.

Firma nowa więc tak jak szybko powstała tak samo szybko może zniknąć.

Jakości nie można zweryfikować bo są na rynku może ze 3 miesiące...

Za 2 lata okaże się że to jakiś bubel a firma po prostu się zwinie.

Zalecam zdecydowaną ostrożność przy zakupie bo firma może działać na rynku nie dłużej niż Amber Gold...

 

TB namawia bo widocznie ma z tego profity.

 

Zejdą z ceny z 40% i pobędą na rynku z 5 lat to wtedy można oceniać co do jakości itd.

 

Na dzień dzisiejszy nei warto zawracać sobie głowy.

 

A Pan do widział i słuchał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...