Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator SALDA RIS 400 VE czy RENOVENT Excellent 400


Recommended Posts

Co ja tu czytam?

Onyx Dream 400 ma problemy i potwierdzone wady ? A już byłęm na niego zdecydowany. Kupiłem już ocieplone kanały fi160mm..... A taki ładny ma sterownik:)

 

W takim razie na prowadzenie wychodzi Renovent Excelent 400. On ma króćce 180mm. Czy mogę i jak podłączyć kupione już kanały 160mm do wyrzutni i czerpni?

Edytowane przez franco78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 242
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Co ja tu czytam?

Onyx Dream 400 ma problemy i potwierdzone wady ? A już byłęm na niego zdecydowany. Kupiłem już ocieplone kanały fi160mm..... A taki ładny ma sterownik:)

 

W takim razie na prowadzenie wychodzi Renovent Excelent 400. On ma króćce 180mm. Czy mogę i jak podłączyć kupione już kanały 160mm do wyrzutni i czerpni?

 

Stare panele dotykowe, zdarzało się, pojedyncze przypadki. Może upadł, może ktoś za mocno stukną i się rozlało. Tak to z dotykowymi bywa. Nowe wydają się trwalsze i nie słyszałem by coś nawaliło. Ale to nie tylko onyx. Poza tym dotykowe ekrany wszyscy mają z chińskie, bo innych po prostu nie ma. Tak więc "jak się trafi"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stare panele dotykowe, zdarzało się, pojedyncze przypadki. Może upadł, może ktoś za mocno stukną i się rozlało. Tak to z dotykowymi bywa. Nowe wydają się trwalsze i nie słyszałem by coś nawaliło. Ale to nie tylko onyx. Poza tym dotykowe ekrany wszyscy mają z chińskie, bo innych po prostu nie ma. Tak więc "jak się trafi"

 

Czyli problem dotyczył tych starszych paneli... Te nowe większe podobają mi się...

Panie Tomku a co z tym bypassem? jakie są z nim problemy?

Przecieka i problemy z regulacją?

Edytowane przez franco78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli problem dotyczył tych starszych paneli... Te nowe większe podobają mi się...

Panie Tomku a co z tym bypassem? jakie są z nim problemy?

Przecieka i problemy z regulacją?

 

Szanowny Panie... Ja osobiście nie lubię central z bypassem. Choć Frapol i Thessla dają najlepsze siłowniki szwajcarskie Belimo. Klapka, nigdy nie będzie w 100% szczelna, choćby instrukcja zapewniała.

Poza tym, najtańsze w instalacji, najtańsze w eksploatacji a przy tym najbardziej komfortowe jest od kilku lat ogrzewanie powietrza z inwertera. Te urządzenia, jak nazwa wskazuje są rewersyjne, odwracalne, czyli też chłodzą. Są też tańsze w instalacji od gwc, a skoro tak, TO PO CO BYPASS??? Niech chłodniejsze powietrze z domu, odbiera ciepło od świeżego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem taką centralę :Vort Prometeo PLUS HR 400 czy wie ktoś coś na jej temat?

Z informacji jakie znalazłem w necie (plusy i minusy):

+czujnik wilgotności oraz CO2 w standardzie

+Czujnik wilgotności w standardzie

+Bezprzewodowy pilot zdalnego sterowania VORT gratis

+możliwość montażu w pionie lub w poziomie

+Bypass letni

+Silniki stałoprądowe EC

+Wymiennik ciepła -Recair (sprawność maksymalna 92%)

+filtry F5

 

- Niski spręż 320 m³/h (100 Pa)

-Sprzęt produkcji Włoskiej podobno a nie jestem pewny na ile oni się znają na odzysku ciepła

-O ile dobrze sprawdziłem centrala nie ma nagrzewnicy wstępnej

 

+/- bo nie umiałem się zdecydowaćczy to plus czy minus ;) Centrala ma specyficzny system antyzamrożeniowy " kiedy temperatura zewnetrzna i wilgotność wzgledna powietrza osiągnie poziom w którym może wystapic oblodzenie wymiennika, nastepuje automatyczne otwarcie zaworu bezpieczeństwa i mieszanie się powietrza zasysanego z powietrzem z otoczenia w którym znajduje się wymiennik." nie wiem czy to się sprawdza w naszym klimacie

 

Jeżeli koś ma jakieś informacje na temat tej centrali to proszę o opinie bo na necie jest ich mało :/

Edytowane przez pacyfist
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo, potwierdził Pan moje obawy :)

tak myślałem właśnie że nic z tego nie będzie.

 

Angielskie centrale są najlepsze... w Anglii.

Tania styropianowa produkcja, nie przeszłaby badań na "zgodność" z grzałką do rozmrażania. A to wbrew pozorom, najekonomiczniejszy rodzaj pozbywania się lodu z wymiennika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z racji iż ponownie stanąłem przed wyborem rekuperatora to pozwolę sobie na małe podsumowanie 9 stron tego tematu:

1. Brink Excellent 400 wentylatory EBM – prądu stałego katalogowe zużycie prądu 64 W przy 280 m³/h czyli 70% wydajności.

2. Brink excellent jest natomiast dobrze znany na rynku i generalnie ludzie go chwalą za niski poziom szumów i niskie zużycie prądu i dobry odzysk.

3. Najlepszy wymiennik to RS160. - Lepszy jest tylko RE400 ale potwornie drogi.

4. Porównanie rekuperatorów: http://www.recair.com/pl/recuperator_models.php

5. Przestałem montować gwc , gdy tańsze stały się inwertery ( odwracalne klimatyzacje zasilane z powietrznej pompy ciepłą. Już za 2000 zł może Pan założyć Sobie takiego splita do salonu, a za 6000 kanałówkę na cały dom.

6. Co do brinka nie mam wiedzy ale onyxy rzeczywiście mają problem z by passem i automatyką (padają panele i wariują centrale zmieniają same obroty itp)

 

Tak więc mój dylemat jaki rekuperator wybrać pozostaje nadal duuuuużym znakiem zapytania!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma najlepszą automatykę i jest najcięższy a co za tym idzie najlepiej wygłuszony. Ma też coś w rodzaju systemu tichelmanna do równomiernego rozprowadzenia powietrza po wymienniku i by przy większych biegach, wentylator nie łapał wody.

[ATTACH=CONFIG]289225[/ATTACH] Badanie "na zamrażarce".

 

Czyżby badanie w Radomiu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kogoś interesuje dostałem taką ofertę na airpack v300 mogę dać namiar bo wydaje się że cena rozsądna porównując ją do tej z przed trzech miesięcy.

 

"do 20 grudnia jest promocja,* panel dotykowy AIR++ za 100zł netto ( cena katalogowa 780zł netto)

 

airpack v300 ** 6200zł 8% VAT z montażem( materiały montażowe i dojazd rozliczane oddzielnie) , bez montażu 6127zł brutto (23% VAT)"

 

Kanały PE 75 Ventiflex i skrzynki rabat od katalogu 35% (nie wiem co są warte te kanały)

 

Po przeliczeniu komplet do mnie

 

Kanał PE 75 100m +

 

Skrzynki rozdzielcze

 

2x8 kanałów

 

1 x75 - 4 szt

 

2x75 - 6 szt

 

Rekuperator airpack V300 + AIR++

 

7900 Brutto VAT 23% to chyba dobra cena choć nie powiem mocno się zastanawiam Brinkiem 300 (5600zł) lub Kinetic axia B za (3999zł) ze słabszych Onyx Dream 200 Brink excellent 180.

 

Po woli tanieją :) niedawno miałem ofertę na 9200 bez panelu AIR++

 

Czy do gwarancji potrzebuje montaż rekuperatora przez firmę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kogoś interesuje dostałem taką ofertę na airpack v300 mogę dać namiar bo wydaje się że cena rozsądna porównując ją do tej z przed trzech miesięcy.

 

"do 20 grudnia jest promocja,* panel dotykowy AIR++ za 100zł netto ( cena katalogowa 780zł netto)

 

airpack v300 ** 6200zł 8% VAT z montażem( materiały montażowe i dojazd rozliczane oddzielnie) , bez montażu 6127zł brutto (23% VAT)"

 

Kanały PE 75 Ventiflex i skrzynki rabat od katalogu 35% (nie wiem co są warte te kanały)

 

Po przeliczeniu komplet do mnie

 

Kanał PE 75 100m +

 

Skrzynki rozdzielcze

 

2x8 kanałów

 

1 x75 - 4 szt

 

2x75 - 6 szt

 

Rekuperator airpack V300 + AIR++

 

7900 Brutto VAT 23% to chyba dobra cena choć nie powiem mocno się zastanawiam Brinkiem 300 (5600zł) lub Kinetic axia B za (3999zł) ze słabszych Onyx Dream 200 Brink excellent 180.

 

Po woli tanieją :) niedawno miałem ofertę na 9200 bez panelu AIR++

 

Czy do gwarancji potrzebuje montaż rekuperatora przez firmę ?

 

Tak nie tanieją. Jak Pan dostanie skrzynki i kanały, to wtedy się okaże czy tanieją.

Po pierwsze, w Pana wyliczeniu, nie ma izolowanych i najlepiej antybakteryjnych ( bo tam bywa wilgoć ) kanałów głównych)

Po drugie, nie obskoczy Pan 100m kanału PE 16-tu odcinków, po trzecie, przy tej cenie dostanie Pan kanał do prowadzenia kabli w ziemi a nie wentylacyjny . Jak Pan policzy, to 9200 przy tak dobrej centrali nie jest drogo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanały AFS 160 30m to koszt 300 zł. Kanały i skrzynki Ventiflex a nie żaden ziemny te 100mb to Pan wyliczył (mając rzut domu) przy wycenie która była na kwote 9200 bez sterownika. Dom parterowy wymiar 13m x 10m centrala po środku.

 

http://www.ground-therm.com/wentylacja

 

http://www.setta.pl/setta-produkty/akcesoria-wentylacyjne-kanały-izolowane/akcesoria-wentylacyjne-kanały-izolowane-SONO25-160.html

Edytowane przez kwasniak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanały AFS 160 30m to koszt 300 zł. Kanały i skrzynki Ventiflex a nie żaden ziemny te 100mb to Pan wyliczył (mając rzut domu) przy wycenie która była na kwote 9200 bez sterownika. Dom parterowy wymiar 13m x 10m centrala po środku.

 

http://www.ground-therm.com/wentylacja

 

http://www.setta.pl/setta-produkty/akcesoria-wentylacyjne-kanały-izolowane/akcesoria-wentylacyjne-kanały-izolowane-SONO25-160.html

Nie wyliczam bez sterownika. Nie wyliczam z VAT 8% bo centrale są wyjęte ze zwrotu 15% , Nie kupi Pan też kanału takiego WP_20141118_11_11_42_Pro.jpg za mniej niż 250 zł 10m

A link... to są chińskie sonolighty , Szkoda, że Pan na żywo ich nie widział i wąchał.

Jeszcze raz, Pan ocenia towar po dostawie, nie po linkach, na zdjęciu, to wszystko jest piękne.

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli patrzysz tylko na cenę to musisz poruszać się w kręgu central kompaktowych z małym wymiennikiem krzyżowym i nagrzewnicą (to te które wymieniłeś).

Jeśli cenisz sobie koszty eksploatacji to z tego co wiem to w grę wchodzą tylko centrale Nikola i Bartosza bo mają największe powierzchnie w swych wymiennikach, a to oczywiście podnosi ich cenę ze względu na ilość zastosowanego materiału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli patrzysz tylko na cenę to musisz poruszać się w kręgu central kompaktowych z małym wymiennikiem krzyżowym i nagrzewnicą (to te które wymieniłeś).

Jeśli cenisz sobie koszty eksploatacji to z tego co wiem to w grę wchodzą tylko centrale Nikola i Bartosza bo mają największe powierzchnie w swych wymiennikach, a to oczywiście podnosi ich cenę ze względu na ilość zastosowanego materiału.

Przecież tam są wymienniki rozbudowywane wzdłuż ! I to okrągłe! bartosz.jpg Powietrze się dość szybko wymienia ciepłem, dlatego wymienniki powietrze powietrze rozbudowuje się w szerz ! Warto takie rzeczy wiedzieć .RS 160.jpg

Kolejna sprawa, jak jest wymiana tego samego czynnika, to robi się płyty nie coraz mniejsze rurki w rurce.

Co do powierzchni - wymiennik na zdjęciu ma 36cm średnicę i metr dł. oraz 72m2 powierzchni wymiany - jest w centrali 800m3/h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ja tu czytam? Onyx Dream 400 ma problemy i potwierdzone wady ? A już byłem na niego zdecydowany. Kupiłem już ocieplone kanały fi160mm..... A taki ładny ma sterownik

Sterownik stary (chińszczyzna) był problemowy, ale technolog z Frapola zapewnia, że nowy sterownik jest wolny od wad poprzednika.

Wykraplanie się wody może występować nad wymiennikiem z powodu braku izolacji między komorami nawiew/wywiew.

Można zakupić matę chlorokauczukową samoprzylepną i samemu wkleić izolację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...