Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator SALDA RIS 400 VE czy RENOVENT Excellent 400


Recommended Posts

Zastanawia mnie skąd to preferowanie zagranicznych central. W Polsce to wymyślono, od 1991 się produkuje, robimy najlepsze centrale. Poza tym, centrale są konfigurowane do warunków klimatycznych i norm różnych krajów. Nasi producenci próbowali na Litwie, Belgii, Niemczech czy Norwegii wystawiać się, to było zerowe zainteresowanie. A u nas... zagranicznych central od groma!

 

Najbliższe zagraniczne targi: http://www.chillventa.de

Nie spotkałem tam żadnego producenta polskich central.

Co mnie dziwi, bo to nie jest jakiś kosmiczny koszt, a przewala się tam naprawdę ogrom zainteresowanych ludzi.

 

 

W przypadku Airpacka.

Widziałem, słuchałem, byłem nawet na produkcji.

Również mogę polecić, bo firma nie jest pierwszej łapanki. Mają duże doświadczenie.

Wraz z firmą Frapol wyprodukowali pierwszą w PL centralę z wymiennikiem regeneracyjnym.

 

Warto zadać sobie trud i jeśli stoi się przed wyborem centrali warto zrobić sobie wycieczkę do miejsca gdzie można ją dotknąć i posłuchać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 242
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Czy wie ktoś może jaki wymiennik (powierzchnia i materiał) ma renovent excellent 400 a jaki onyx dream 400.

Tą Saldę biorę pod uwagę coraz mniej już chyba ale wiedza o jego wymienniku w sumie też by się przydała nawet jeżeli komuś innemu.

 

Panie Tomaszu na poprzedniej stronie pisze Pan że thessla green ma wymiennik RS160 a czy ma Pan wiedzę i może Pan napisać jakie wymienniki mają rekuperatory pozostałe o których mowa?

Edytowane przez pacyfist
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wie ktoś może jaki wymiennik (powierzchnia i materiał) ma renovent excellent 400 a jaki onyx dream 400.

Tą Saldę biorę pod uwagę coraz mniej już chyba ale wiedza o jego wymienniku w sumie też by się przydała nawet jeżeli komuś innemu.

 

Panie Tomaszu na poprzedniej stronie pisze Pan że thessla green ma wymiennik RS160 a czy ma Pan wiedzę i może Pan napisać jakie wymienniki mają rekuperatory pozostałe o których mowa?

Większość firm ma te wymienniki. Lepsze od nich są tylko RE400 ( regeneracyjne) ale 160euro a 1000euro stanowi barierę. Poza tym, zysku jest niewiele.

Brink też już w droższych centralach RECAIR rs 160 montuje http://www.vascoart.pl/bloki/VSV/wentylacja_vasco_pl_01012013.pdf

Z wymiennikiem regeneracyjnym montujemy centrale w wersji PREMIUM rok 2014.jpg lub taka "formuła1" 0_bf7c345b9ae57f55e4f2a1f85edb31aea2cb9b49[1].jpg

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy w wersji excellent 400 brink ma już ten wymiennik czy inny ?
Jak dostanę następną dostawę to sprawdzę . W Vasco 400 już jest RS 160.Standard-und-Enthalpie_01.jpg To ten zielony. Niebieski jest do współpracy z klimatyzacją.

 

WP_20140919_007.jpg Tu w Airpacku jako ciekawostka! wymiennik jest prostopadle do strumienia powietrza, dzięki temu wentylatory nie łapią wody z powietrze wymienia się ciepłem bardzo dokładnie, nie ma zimnych i ciepłych stref.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy może mi ktoś wyjaśnić czym różnią się wentylatory w tych centralach i jakie faktycznie mają zużycie prądu (znam katalogowe ale jak się to ma do rzeczywiście do pracy w domu)

Brink Excellent 400 wentylatory EBM – prądu stałego katalogowe zużycie prądu 64 W przy 280 m³/h czyli 70% wydajności.

Onyx Dream 400 - nie wiem jakie ma wentylatory gdzieś słyszałem że takie same jak Brink ale może to bzdura jakaś być. zużycie prądu przy 77% wydajności 95W także sporo więcej ale z kolei z podanych 3 central ma najwyższy spręż więc może będzie można ustawić ją na niższych obrotach niż pozostałe.

Salda RIS EKO 400 Wentylatory EC ze zdjęć wynika że ma najwyższe zapotrzebowanie na prąd ale może ja coś źle czytam z nich. Salda ma też najmniejszy deklarowany odzysk ciepła, brink i onyx mają deklarowany 95% a Salda ma deklarowaną wydajność zależnie od źródła 90-92%.

 

Najbardziej podoba mi się (z opinii) brink, później Onyx a najmniej podoba mi się Salda ale z drugiej strony Saldę mógłbym kupić i zamontować ok 1000zł taniej niż Brink a ok 1500zł taniej niż Onyx.

Żeby było jeszcze trudniej wybrać to słyszałem że z brinkami jest problem z naprawą w przypadku awarii systemu.

Skołowany już jestem jak nie wiem.

 

Użytkowników poszczególnych central prosiłbym o opinie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj popatrz też na centrale AIR Pack 400 Nowa firma ale ciekawe urządzenie mocna strona według mnie automatyka i podzespoły czyli wymiennik i wentylatory . Ja rozważam miedzy onyxem a Air Pack i raczej AirPack z względu na automatykę , co do kanałów to raczej kanały stalowe sztywne izolowane wełną w zależności od miejsca prowadzenia instalacji od 50-80mm a w posadzkach rury PP z powłoką bakteriobójcza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na kanały już się zdecydowaliśmy. Będzie PEflex (a dokładniej bluesky) zostałą kwestia centrali.

AirPack wydaje się sensowny tylko kosztuje ponad 7000, zastanawiam się też jak się będzie spisywał wymiennik z tworzywa sztucznego.

Brink i onyx i salda mają chyba metalowe (jeżeli jest inaczej proszę o korektę)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na kanały już się zdecydowaliśmy. Będzie PEflex (a dokładniej bluesky) zostałą kwestia centrali.

AirPack wydaje się sensowny tylko kosztuje ponad 7000, zastanawiam się też jak się będzie spisywał wymiennik z tworzywa sztucznego.

Brink i onyx i salda mają chyba metalowe (jeżeli jest inaczej proszę o korektę)

Metalowe wymienniki już dawno przepadły, przegrały z technologią. Ani brink ani onyx ich nie mają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mają też plastikowe frapol nawet te same co AirPack Holenderskie RecAir przeciw prądowe a dodatkowo AirPack ma układ rozpływu Tichelmanna co daje równomierny rozpływ na wymiennik to znaczy ze w całym przekroju wymiennika jest ten sam przepływ powietrza dlatego w AirPack wentylatory są po jednej stronie (trochę poczytałem ):yes:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na kanały już się zdecydowaliśmy. Będzie PEflex (a dokładniej bluesky) zostałą kwestia centrali.

AirPack wydaje się sensowny tylko kosztuje ponad 7000, zastanawiam się też jak się będzie spisywał wymiennik z tworzywa sztucznego.

Brink i onyx i salda mają chyba metalowe (jeżeli jest inaczej proszę o korektę)

 

Co do ceny to jak często budujemy dom więc chyba warto zastanowić się nad lepszym urządzeniem i zadowoleniem z eksploatacji.

Edytowane przez Piotr 28
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę piotr28 że bardzo polecasz airpack. Nie mówię że są złe ale niestety ceny mają za wysokie jak na firme świeżą na rynku po której nie wiadomo czego można oczekiwać np za rok dwa, może ich już wtedy nie być. Gdyby mieli ceny porównywalne do Brinka to czemu nie chętnie bym im sięprzyjrzał głębiej ale niestety za drogo wychodzą. Tak jak ktoś wcześniej napisał, na renomę i tym samym cenę trzeba zapracować jakimś stażem na rynku.

Piszesz

Co do ceny to jak często budujemy dom więc chyba warto zastanowić się nad lepszym urządzeniem i zadowoleniem z eksploatacji.
tylko tym tropem należałoby dołożyć 15% do SS, dachu, instalacji, kominka itd itp a na koniec mieć dom o 100 tys droższy. tylko skąd wziąć te dodatkowe tysiące? Jak ma się ograniczony budżet to najważniejszym wskaźnikiem jest cena/jakość produktu czy usługi. Mnie interesuje dobry sprzęt w rozsądnych pieniądzach, nie stać mnie na super sprzęt za ekstra pieniądze (zwłaszcza że w przypadku Thesslla green to firma nie jest na rynku zbyt długo a i produkt jest świeży także różne kwiatki mogą wyjść podczas eksploatacji).

Nie szukam też koniecznie najtańszego sprzętu bo inaczej brałbym (nie mówię o lunie) Dospela że nie wspomnę o Saldzie która jest sporo tańsza (ponad 2000) a może niewiele odbiega od Airpacka.

Szukam solidnego sprawdzonego sprzętu za rozsądne pieniądze

 

Swoją drogą dział przegląda sporo instalatorów jeżeli ktoś ma ciekawą propozycję na dostawę i montaż centrali (bez instalacji bo ta już jest) to zapraszam do złozenia oferty na priv. Montaż w Chotomowie pod Warszawą.

Edytowane przez pacyfist
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę piotr28 że bardzo polecasz airpack. Nie mówię że są złe ale niestety ceny mają za wysokie jak na firme świeżą na rynku po której nie wiadomo czego można oczekiwać np za rok dwa, może ich już wtedy nie być. Gdyby mieli ceny porównywalne do Brinka to czemu nie chętnie bym im sięprzyjrzał głębiej ale niestety za drogo wychodzą. Tak jak ktoś wcześniej napisał, na renomę i tym samym cenę trzeba zapracować jakimś stażem na rynku.

Piszesz tylko tym tropem należałoby dołożyć 15% do SS, dachu, instalacji, kominka itd itp a na koniec mieć dom o 100 tys droższy. tylko skąd wziąć te dodatkowe tysiące? Jak ma się ograniczony budżet to najważniejszym wskaźnikiem jest cena/jakość produktu czy usługi. Mnie interesuje dobry sprzęt w rozsądnych pieniądzach, nie stać mnie na super sprzęt za ekstra pieniądze (zwłaszcza że w przypadku Thesslla green to firma nie jest na rynku zbyt długo a i produkt jest świeży także różne kwiatki mogą wyjść podczas eksploatacji).

Nie szukam też koniecznie najtańszego sprzętu bo inaczej brałbym (nie mówię o lunie) Dospela że nie wspomnę o Saldzie która jest sporo tańsza (ponad 2000) a może niewiele odbiega od Airpacka.

Szukam solidnego sprawdzonego sprzętu za rozsądne pieniądze

 

Swoją drogą dział przegląda sporo instalatorów jeżeli ktoś ma ciekawą propozycję na dostawę i montaż centrali (bez instalacji bo ta już jest) to zapraszam do złozenia oferty na priv. Montaż w Chotomowie pod Warszawą.

 

Wadą jest, że najnowsza? Przecież projektanci to doświadczeni ludzie. Jest kilka ciekawych rozwiązań których nie mają inne centrale. Poza tym jest najcięższa by była najcichsza. Czy nowszy telefon lub laptop jest gorszy od starego?

Poza tym, nie widzę różnic cenowych między dobrym brinkiem . Ogólnie też nie jestem fanem importowanych central. Wyższe koszty produkcji, transportu itp i utrzymanie niskiej ceny musi skutkować tańszymi komponentami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...