Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator SALDA RIS 400 VE czy RENOVENT Excellent 400


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 242
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

TB czy mógłbyś w ten sam sposób porównać onyx dreama do brinka excellenta

Nie jestem fanem zagranicznych central.

Po pierwsze, tu je wymyślono i mamy najwięcej doświadczenia - pierwsza seryjna produkcja Szanowny Pan Walter Kaczorowski.

Po drugie, koszt transportu i produkcji (Holandia, Belgia, Niemcy) oraz koszt marketingu, powodują, że by cena była porównywalna, muszą być tańsze elementy.

Po trzecie - u nas centrale są robione pod nasz klimat .

Po czwarte, mamy największą konkurencję.

 

A odpowiadając na pytanie...

- słychać centralę na małym biegu

- najlepszy wymiennik to RS160. - Lepszy jest tylko RE400 ale potwornie drogi.

-Szuflada na wkłady filtracyjne "ramka w ramce" to najlepsze rozwiązanie. Koszt wymiany do 3zł.

- Na małym biegu - 12-15W.

- Sporą wadą jest też brak syfonu kulowego!!! Bardzo często centrale są podłączone do odpowietrzenia kanalizacji. Zwykły syfon działa zimą, gdy jest kondensat, ale latem, czy tak jak dziś? Przecież nie będę co parę dni go "podlewał"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A odpowiadając na pytanie...

- słychać centralę na małym biegu

- najlepszy wymiennik to RS160. - Lepszy jest tylko RE400 ale potwornie drogi.

-Szuflada na wkłady filtracyjne "ramka w ramce" to najlepsze rozwiązanie. Koszt wymiany do 3zł.

- Na małym biegu - 12-15W.

- Sporą wadą jest też brak syfonu kulowego!!! Bardzo często centrale są podłączone do odpowietrzenia kanalizacji. Zwykły syfon działa zimą, gdy jest kondensat, ale latem, czy tak jak dziś? Przecież nie będę co parę dni go "podlewał"

Proszę o potwierdzeni że dobrze rozumiem i ewentualne sprostowania:

1 pkt (słyszalność) odnosi się do tego że binka słychać a Onyxa i Airpacka nie słychać na 1 bieku

2 pkt brink nie ma wymiennika RS160 a onyx i airpack mają

3 pkt - tutaj sprawa jasna szuflady mająonyx i airpack

4 pkt - żużycie prądu na 1 biegu 12-15 w dotyczy Onyxa oraz Airpacka czy tylko jednego z nich ? kwestia jeszcze na jaką wydajność nastawiona jest centrala na 1 biegu.

5 pkt - tutaj mam problem nie wiem która z tych 3 central ma syfon kulowy a która nie

 

Jeżeli onyx ma nagrzewnicę on/off to niedobrze (brink podobno ma stopniową)

 

Jeżeli mógłby Pan wymienić wady i zalety Saldy to byłoby super (wiem że nie lubi Pan tej centrali) porównanie byłoby pełniejsze.

 

bstach czy możesz opisać swoje wrażenia z użytkowania onyxa?

 

W kwestii oglądania central -wbrew temu co zasugerował _John największym ograniczeniem jest czas nie pieniądze ma dojazd. Jeżeli ktoś z okolic Warszawy ma któraś z omawianych central i można by obejrzeć i posłuchać to byłoby super. (najlepiej okolice Łomianek lub Legionowa dalej też chętnie dojadę ale trudniej mi będzie wygospodarować czas:( )

Edytowane przez pacyfist
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

największym ograniczeniem jest czas nie pieniądze ma dojazd.
Nie wszędzie też są wszystkie obok siebie.

 

Zalety central Brink - zalety sytuacyjne.

- Dekle od spodu na nawiewie i wywiewie (niektóre modele) pozwalające przełożyć je na górę i zejść pionowo na dół z poddasza bez zakrętów. BY NIE ROBIĆ TAKICH BŁĘDÓW

Zehnder-hrv-unit.jpg

- Bezprzewodowy sterownik piezoelektryczny, pozwalający na montaż w dowolnym miejscu w wykończonym domu. Wbrew pozorom wiele osób przekonuje się o braku wentylacji, gdy dom jest wykończony .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę piotr28 że bardzo polecasz airpack. Nie mówię że są złe ale niestety ceny mają za wysokie jak na firme świeżą na rynku po której nie wiadomo czego można oczekiwać np za rok dwa, może ich już wtedy nie być. Gdyby mieli ceny porównywalne do Brinka to czemu nie chętnie bym im sięprzyjrzał głębiej ale niestety za drogo wychodzą. Tak jak ktoś wcześniej napisał, na renomę i tym samym cenę trzeba zapracować jakimś stażem na rynku.

Piszesz tylko tym tropem należałoby dołożyć 15% do SS, dachu, instalacji, kominka itd itp a na koniec mieć dom o 100 tys droższy. tylko skąd wziąć te dodatkowe tysiące? Jak ma się ograniczony budżet to najważniejszym wskaźnikiem jest cena/jakość produktu czy usługi. Mnie interesuje dobry sprzęt w rozsądnych pieniądzach, nie stać mnie na super sprzęt za ekstra pieniądze (zwłaszcza że w przypadku Thesslla green to firma nie jest na rynku zbyt długo a i produkt jest świeży także różne kwiatki mogą wyjść podczas eksploatacji).

Nie szukam też koniecznie najtańszego sprzętu bo inaczej brałbym (nie mówię o lunie) Dospela że nie wspomnę o Saldzie która jest sporo tańsza (ponad 2000) a może niewiele odbiega od Airpacka.

Szukam solidnego sprawdzonego sprzętu za rozsądne pieniądze

 

Swoją drogą dział przegląda sporo instalatorów jeżeli ktoś ma ciekawą propozycję na dostawę i montaż centrali (bez instalacji bo ta już jest) to zapraszam do złozenia oferty na priv. Montaż w Chotomowie pod Warszawą.

 

Masz rację że nie ma co szastać kasą na lewo i prawo ja tez jestem w trakcie budowy domu i zdaje sobie sprawę z obciążenia budżetu . ale tez paczę z pozycji eksploatacji i rozbudowy systemu taki sam dylemat mam z roletami i oknami . Oglądałem centralki AirPack i Frapolu ONYX w hurtowni . porównałem je w pracy bez instalacji pobawiłem się programatorem dotykowym w AirPacku i Onyxe . rozwazam centralę 400m3/h i uważam ze AirPack jest nowocześniejszy bardzie funkcjonalny (owszem jest bardziej masywny ) i ma kilka fajnych funkcji w sterowniku np Pusty dom do podpięcia do alarmu , ,otwarte okno sterownik Onyxa zupełnie Mnie nie zadowala te ikonki i sama obsługa . na dzień dzisiejszy będzie AirPack 400 chyba ze rynek zaskoczy Mnie czymś ? ogólnie lubię nowości mam jeszcze trochę czasu . A jeśli chodzi o renomę to Frapol sprzedaje Onyxy chyba od 2-3 lat czy to taka renoma Brink tak sprzedają długo , Bartosz też ale jest zbyt gabarytowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Pana z Thessla.

 

 

 

Oczywiscie ze tak.

 

 

 

 

 

Czyli Thessla nie może pochwalić się doświadczeniem z domowymi centralami

 

 

 

Czy to żart? Troche umiarkowaniu w przechwałkach.

 

 

 

niepojęte jest, że ktoś chce zarobić kilka tysiecy złotych a żal mu pojechać do klienta lub choćby wskazać mu gdzie mógłby zobaczyć ich produkt.

 

 

400zł Thessla, 400zł Brink, 400zł Frapol, 400zł Dospel, 400zł,,,

a czas zmarnowany to kto policzy? Widac że ludzie z Thessla cenia wyłącznie swój czas. Stworzyli produkt którego cena jest zdecydowanie wyższa niż dobrych i renomowanych producentów a cene przywalili jakby byli na rynku z 50 lat. Oprócz tego każa klientowi kupować w ciemno lub wydać 400zł na paliwo aby sobie posłuchać produkt. Oczywiście nie wspomną że klient zobaczy produkt wystawowy z nie rzeczywiście działający w normalnych warunkach.

 

To jest kuriozum. Założyć firme i po 3 miesiącach chwalić się najlepszym na rynku produktem i najlepszą wiedzą... żenada

 

czytając Pana Posty stwierdzam ze to pan pracuje w jakiejś firmie z Branży . Idąc Pana tokiem myślenia to mam jeździć starym modelem auta bo jest wypróbowany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o potwierdzeni że dobrze rozumiem i ewentualne sprostowania:

1 pkt (słyszalność) odnosi się do tego że binka słychać a Onyxa i Airpacka nie słychać na 1 bieku

sprawa umowna - każdy ma "inne ucho" ;)

moim zdaniem bardzo duże ma znaczenie wykonanie instalacji - odpowiednio dobrane średnice kanałów, ja na nawiew wrzuciłem tłumik

 

2 pkt brink nie ma wymiennika RS160 a onyx i airpack mają

z tego co wiem birnk sam sobie robi wymienniki a onyx i airpack na 100% mają recair, tu masz linka do kalkulatora -> http://www.recair.com/pl/recuperator_models.php

w moim onyxie jest RS160/400, aripack też RS160

 

3 pkt - tutaj sprawa jasna szuflady mająonyx i airpack

onyx ma, airpack chyba opcja

 

4 pkt - żużycie prądu na 1 biegu 12-15 w dotyczy Onyxa oraz Airpacka czy tylko jednego z nich ? kwestia jeszcze na jaką wydajność nastawiona jest centrala na 1 biegu.

nie robiłem pomiarów

 

5 pkt - tutaj mam problem nie wiem która z tych 3 central ma syfon kulowy a która nie

z onyxem jest kulowy - mają nietypowe podejście do skroplin to dają taki syfon, brink i airpack nie mają syfonów w cenie - w hurtowni powiedzieli że do aipacka do końca roku będą w cenie ale to nie oficjalne info

 

Jeżeli onyx ma nagrzewnicę on/off to niedobrze (brink podobno ma stopniową)

w moim onyxie jest on/off a z tego co wiem brink i airpack mają sterowanie 0-10

 

Jeżeli mógłby Pan wymienić wady i zalety Saldy to byłoby super (wiem że nie lubi Pan tej centrali) porównanie byłoby pełniejsze.

nie znam centrali

 

bstach czy możesz opisać swoje wrażenia z użytkowania onyxa?

jak na razie ok ale jeszcze nie mam doświadczeń w zimie przy mrozach, bypass pozostawia wiele do życzenia, poz tym że brak możliwości jakichkolwiek ustawień i chyba ma większe opory niż wymiennik. Automatykę w ciemno bym wziął od airpacka - w jednej hurtowni (dokupowałem do onyxa tłumik na nawiew - przy maxie trochę słychać) mają wystawionego onyxa z nowym lcd (jam mam starą wersję - jakiś chinol) i airpacka z ich panelem dotykowym - jest duża różnica

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawa umowna - każdy ma "inne ucho" ;)

moim zdaniem bardzo duże ma znaczenie wykonanie instalacji - odpowiednio dobrane średnice kanałów, ja na nawiew wrzuciłem tłumik

 

 

z tego co wiem birnk sam sobie robi wymienniki a onyx i airpack na 100% mają recair, tu masz linka do kalkulatora -> http://www.recair.com/pl/recuperator_models.php

w moim onyxie jest RS160/400, aripack też RS160

 

 

onyx ma, airpack chyba opcja

 

 

nie robiłem pomiarów

 

 

z onyxem jest kulowy - mają nietypowe podejście do skroplin to dają taki syfon, brink i airpack nie mają syfonów w cenie - w hurtowni powiedzieli że do aipacka do końca roku będą w cenie ale to nie oficjalne info

 

 

w moim onyxie jest on/off a z tego co wiem brink i airpack mają sterowanie 0-10

 

 

nie znam centrali

 

 

jak na razie ok ale jeszcze nie mam doświadczeń w zimie przy mrozach, bypass pozostawia wiele do życzenia, poz tym że brak możliwości jakichkolwiek ustawień i chyba ma większe opory niż wymiennik. Automatykę w ciemno bym wziął od airpacka - w jednej hurtowni (dokupowałem do onyxa tłumik na nawiew - przy maxie trochę słychać) mają wystawionego onyxa z nowym lcd (jam mam starą wersję - jakiś chinol) i airpacka z ich panelem dotykowym - jest duża różnica

 

nareszcie rzetelna ocena tych trzech producentów więc którą centrale teraz byś wybrał ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak rozumiem teraz raczej wybrał byś airpack ze względu na automatykę ?

 

Ma najlepszą automatykę i jest najcięższy a co za tym idzie najlepiej wygłuszony. Ma też coś w rodzaju systemu tichelmanna do równomiernego rozprowadzenia powietrza po wymienniku i by przy większych biegach, wentylator nie łapał wody.

WP_20140919_014.jpg Badanie "na zamrażarce".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porownanie:

 

a). Airpack 400V

airpack 400V 6540 zl netto

koszt przesylki 70 zl netto

modul glowny w cenie

sterowanie Air ++ 780 zl netto

 

razem 7390 zl netto + VAT 22% = 9015,80 z brutto

 

b). Brink excellent 400

Brink excellent 400 5195,12 zl netto

kurier 105 zl netto

ibutron 195,12 zl netto

przesylka ibutron 18,50 zl netto

 

razem 5513,74 zl netto + VAT 22% = 6726,77 zl brutto

 

c). Onyx dream 400

Onyx dream 400 5680,49 zl netto

kurier 105 zl netto

sterownik TC-GFX3 w cenie

 

razem 5785,49 zl netto + VAT 22% = 7058,30 zl brutto

 

 

 

Porownanie pod wzgledem ceny:

1. Brink excellent 400 - 6726,77 zl brutto

2. Onyx dream 400 - 7058,30 zl brutto

3. Airpack 400V - 9015,80 z brutto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porownanie:

 

a). Airpack 400V

airpack 400V 6540 zl netto

koszt przesylki 70 zl netto

modul glowny w cenie

sterowanie Air ++ 780 zl netto

 

razem 7390 zl netto + VAT 22% = 9015,80 z brutto

 

b). Brink excellent 400

Brink excellent 400 5195,12 zl netto

kurier 105 zl netto

ibutron 195,12 zl netto

przesylka ibutron 18,50 zl netto

 

razem 5513,74 zl netto + VAT 22% = 6726,77 zl brutto

 

c). Onyx dream 400

Onyx dream 400 5680,49 zl netto

kurier 105 zl netto

sterownik TC-GFX3 w cenie

 

razem 5785,49 zl netto + VAT 22% = 7058,30 zl brutto

 

 

 

Porownanie pod wzgledem ceny:

1. Brink excellent 400 - 6726,77 zl brutto

2. Onyx dream 400 - 7058,30 zl brutto

3. Airpack 400V - 9015,80 z brutto

 

Skąd takie ceny? Pan tylko w bardzo drogich sklepach kupuje?

Poza tym, niższa cena produktu z Belgii czy Holandii ( wyższy koszt robocizny i transportu) jest spowodowana jakością podzespołów.

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie ceny latwo mozna znalezc w necie. Od producentow do dystrybutorow.

 

Producenci zachodni moga miec tansze podzespoly lub mniejsza marze. Jak dobrze wszystkim wiadomo w Polsce cena nie jest adekwatna do jakosci.

 

TB jesli chcesz komentowac to dodaj wartosc merytoryczna.

Podaj ceny ktore ty znasz dla odbiorcy indywidualnego z VAT 22%.

Moze byc z Bartyckiej.

 

Ja podalem ceny z domwentu i theslagreen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...