Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak zrobić cichy okap kuchenny?


giman

Recommended Posts

Mogę się mylić ale okapy kuchenne dzielą się na dwa rodzaje - głośne i bardzo głośne.

Człowiek stanie, chce coś ugotować i nie słyszy własnych myśli.

 

Tak się zastanawiałem czy można by to tak zaprojektować aby nad płytą kuchenną była tylko obudowa jakiegoś okapu a wyciąg byłby realizowany przez wentylator na wylocie z domu?

Próbował ktoś coś takiego a może jest inny sposób na cichy wyciąg?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
...czy można by to tak zaprojektować aby nad płytą kuchenną była tylko obudowa jakiegoś okapu a wyciąg byłby realizowany przez wentylator na wylocie z domu?

Wentylator wentylatorowi nierówny.

Aby to chciało naprawdę działać, musiałbyś zastosować wentylator o dużym "uciągu".

Zwykłe domowe wentylatory nie nadają się do tego celu z uwagi na duży opór i nieuniknione straty w kanale :no:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega mój zamontował wentylator kanałowy w szafie, przez którą przechodziła rura od wyciągu. Twierdzi, że nieporównywalnie ciszej w stosunku do oryginalnego wentylatora.

Co do pomysłu ze szczeliną "wyciągową" - opary kuchenne "pędzone" konwekcją raczej olewają takie szczeliny, więc nie będzie to - moim zdaniem -najskuteczniejsze rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taaa...

włączamy sobie takiego potwora który zaczyna nam robić podciśnienie w chałupie więc wszystkimi nieszczelnościami zaczyna nam wiać, o "wiaterku" z kratek wentylacji grawitacyjnej to nawet nie wypada wspominać bo to standard ...

może czas pomyśleć nad jakimś kontrolowanym zrównoważeniem ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widać w mojej stopce "rozrysowywuję" swój dom z wyprzedzeniem, po to tu pytam bardziej doświadczonych, żeby wyszło idealnie :) dzięki za to.

Nie chcę uprzykrzać życia sąsiadom, nie chcę robić podciśnienia, krzaczyć wentylacji, itp. szukam rozsądnego cichego rozwiązania do kuchni.

 

A może jak się zdecyduję na WM to nie zawracać sobie głowy mocnym wyciągiem, w ogóle olać wyciąg zamontować pochłaniacz z filtrami a powietrze w kuchni "załatwi" mi WM - jak to ugryźć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega mój zamontował wentylator kanałowy w szafie, przez którą przechodziła rura od wyciągu. Twierdzi, że nieporównywalnie ciszej w stosunku do oryginalnego wentylatora.

Co do pomysłu ze szczeliną "wyciągową" - opary kuchenne "pędzone" konwekcją raczej olewają takie szczeliny, więc nie będzie to - moim zdaniem -najskuteczniejsze rozwiązanie.

Miałem okazję oglądać takie rozwiązanie u znajomego (u którego dyskutowałem o PCGW). Wentylator postawił w garderobie na poddaszu. Nad kuchenką wisiał klasyczny okap z "demobilu" (ze starego mieszkania) z wydłubanymi wnętrznościami. Było cichutko i przyjemnie w samej kuchni -- ssało że aż tylko i był tylko cichy szum zagłuszany nawet przez skwierczącą patelnię -- ale jak już pisałem, tradycyjny okap jest obarczony błędami konstrukcyjnymi (stożek rozszerzający się w dół i na tej powierzchni zamontowane filtry), stąd producenci uciekają w stronę okapów szczelinowych, które dzięki zwiększeniu prędkości na zwężeniu (szczeliny) są w stanie ściągać opary z większej odległości i nie powodują typowego dla okapów poziomych odbijania się oparów na filtrze.

 

Ja dla przykładu cały wywiew z kuchni (WM) mam zamiar pociągnąć przez "okap", a właściwie to przez szczelinę nad kuchenką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z posiadaczy WM mógłby rozwiać poniższe wątpliwości.

 

Jak się zdecyduję na WM to czy mogę 'olać' wyciąg i zamontować tylko pochłaniacz a powietrze w kuchni "załatwi" mi WM?

 

Dobry wyciąg w kuchni zapobiegnie rozprzestrzenianiu się wilgoci i zapachów na resztę pomieszczeń. Ja bym z niego nie rezygnował zwłaszcza jeśli masz otwarty salon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
(..)stąd producenci uciekają w stronę okapów szczelinowych, które dzięki zwiększeniu prędkości na zwężeniu (szczeliny) są w stanie ściągać opary z większej odległości i nie powodują typowego dla okapów poziomych odbijania się oparów na filtrze.

 

 

Czy odkurzacz jest w stanie zebrać coś z większej odległości dzięki przyspieszeniu strumienia powietrza na szczelinie? Nie.

Mam okap "szczelinowy" i największą wydajność osiąga po wbiciu trzeciego biegu i otwarciu klapy, przez co robi się z niego coś w rodzaju tradycyjnego okapu, tylko wisi o połowę niżej, niż tradycyjny okap

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...