Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja w kuchni / łazience / suszarni - wentylator elektryczny, jakie parametry


Recommended Posts

Witam serdecznie.

Kupiłem dom bez systemu wentylacji, w zasadzie jakaś wentylacja jest, bo okna PCV można rozszczelnić i posiadają wywietrznik u góry (nie znam profesjonalnego nazewnictwa).

Tak czy siak w kuchni, łazienkach oraz suszarni chciałbym zamontować w dziurze w ścianie (dodatkowa wentylacja) zamaskowana kratką, wentylator z czujnikiem wilgotności oraz przepustnicą jednokierunkową, i tu rodzi się moje pytanie jak dobrać odpowiedni wentylator do typu pomieszczenia? Co wziąć pod uwagę?

 

Poszukuję 4 wentylatorów do 4 pomieszczeń:

- kuchnia z jadalnią;

- łazienka;

- WC;

- suszarnia;

 

Podejrzewam, że wszystko zależy od wielkości pomieszczenia, ale jak obliczyć wydajność wentylatorów?

Pozdrawiam,

Szymon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie.

Kupiłem dom bez systemu wentylacji, w zasadzie jakaś wentylacja jest, bo okna PCV można rozszczelnić i posiadają wywietrznik u góry (nie znam profesjonalnego nazewnictwa).

Tak czy siak w kuchni, łazienkach oraz suszarni chciałbym zamontować w dziurze w ścianie (dodatkowa wentylacja) zamaskowana kratką, wentylator z czujnikiem wilgotności oraz przepustnicą jednokierunkową, i tu rodzi się moje pytanie jak dobrać odpowiedni wentylator do typu pomieszczenia? Co wziąć pod uwagę?

 

Poszukuję 4 wentylatorów do 4 pomieszczeń:

- kuchnia z jadalnią;

- łazienka;

- WC;

- suszarnia;

 

Podejrzewam, że wszystko zależy od wielkości pomieszczenia, ale jak obliczyć wydajność wentylatorów?

Pozdrawiam,

Szymon.

 

Chce Pa wykończyć rodzinę? W kanałach pionowych w kuchni i łazienkach jest od groma pleśni. Gdy włączy Pan jeden wentylator, powietrze cofnie się pozostałymi, skażając powietrze zarodnikami owych pleśni. A najważniejsze pokoje nie będą dalej wentylowane. To już lepiej i taniej kupić jeden wentylator, rozdzielacz i "dmuchać" powietrze przy suficie do pokojów. Znajdzie sobie ono wyjście kuchnią i łazienkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chce Pa wykończyć rodzinę? W kanałach pionowych w kuchni i łazienkach jest od groma pleśni. Gdy włączy Pan jeden wentylator, powietrze cofnie się pozostałymi, skażając powietrze zarodnikami owych pleśni. A najważniejsze pokoje nie będą dalej wentylowane. To już lepiej i taniej kupić jeden wentylator, rozdzielacz i "dmuchać" powietrze przy suficie do pokojów. Znajdzie sobie ono wyjście kuchnią i łazienkami.

 

Nie zrozumieliśmy się.

Nie ma czegoś takiego jak kanał pionowy. Wszystkie pomieszczenia mają dostęp do ściany zewnętrznej.

Ja chcę tylko pozbyć się wilgotnego powietrza z ubikacji, kuchni i pralni, chcę do tego zastosować wentylatory, które umieszczę na zewnętrznych ścianach, które będą wywiewać mokre powietrze. Nie chcę, żeby dostawało się tą dziurą z powrotem zimne powietrze, dlatego chcę zastosować przepustnicę jednokierunkową.

 

Powielam pytanie: jak dobrać odpowiedni wentylator do poszczególnych pomieszczeń?

Pozdrawiam,

Szymon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Moze zacznij czytac i staraj sie zrozumiec... pozatym nie interesuj sie moze... przeciez zajmujesz sie TYLKO domami izolowanymi.

Ten pewnie takim nie jest.

 

Czlowiek sie pyta o wentylatory... nie WM... chyba ze wentylatorami tez handlujesz i i znowu pajaca strugasz.

 

Widzę,ze ten gość zaśmieca wszystkie fora. Nudzi mu się-zajrzałam tu bo jakie macie rozwiązania w łazience przy grawitacji czy macie doatkową koło prysznica czy wystarczy jedna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
Widzę,ze ten gość zaśmieca wszystkie fora. Nudzi mu się-zajrzałam tu bo jakie macie rozwiązania w łazience przy grawitacji czy macie doatkową koło prysznica czy wystarczy jedna

Choć w innej sprawie niedawno "ściąłem" się z tym forumowiczem, to w tej wypowiedzi należy mu jednak przyznać rację. Wentylacja (w tym usuwanie wilgoci) nie polega tylko na wywiewaniu wilgotnego (zużytego) powietrza, ale także na jego dostarczeniu do mieszkania w miejsce usuwanego, bo inaczej powstanie podciśnienie lub wciąganie zimnego powietrza innymi istniejącymi otworami.

Tak więc szanowni "specjaliści" od wentylacji - nie szukajcie tu akceptacji dla swoich "genialnych" pomysłów.

Jeśli pytacie, to znaczy jednak, że nie wszystko jest dla was jasne.

I to wy postarajcie się czytać ze zrozumieniem :)

A co do skutków zainstalowania takiego "marketowego" zaworu zwrotnego, to proszę zajrzeć do tego wątku:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?231594-okap-przez-ścianę-zawór-zwrotny

Edytowane przez Konto usunięte_12*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przynajmniej podpytuje bo nie udaję, że wiem i to nie ja udaję specjalistę od wentylacji. Także chyba ten post nie był do mnie:P

 

W kanałach wywiewnych (kuchnia, łazienki ) są ogromne kolonie grzybów strzępkowych (pleśni) . Gdy mamy oddzielne kanały pionowe w kuchni i łazienkach, gdy jednym wiewamy powietrze mechanicznie np 200m3/h to pozostałymi kanałami powietrze wchodzi do domu. Stężenie zarodników grzybów strzępkowych przekracza wtedy nawet 15x normy uważane z skażenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Dziękuję bardzo za pomoc, skorzystam z rad, na pewno nie skorzystam ponownie z tego forum, za dużo specjalistów chyba nie do końca słucha / czyta potrzeb z którą się tu zwróciłem. Przypomnę jeszcze raz, jak ktoś nie doczytał mojego pierwszego posta, a może nie wyraziłem się jasno: szukam wzoru, jak dobrać wentylator do danego rodzaju pomieszczenia obliczając jego wydajność. Dodam jeszcze, że wentylator ma za zadanie jedynie wywiać zużyte / mokre powietrze z danego rodzaju pomieszczenia.

 

Każdy wentylator bezpośrednio wywiewa powietrze na zewnątrz, nie do systemu wentylacyjnego, dzięki czemu nie zabiję rodziny syfem, który jest w systemie wentylacyjnym.

 

O wlot powietrza proszę się również nie martwić, wątpię, żeby mój dom był tak szczelny, żeby stworzyć w nim próżnię :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
Dziękuję bardzo za pomoc, skorzystam z rad, na pewno nie skorzystam ponownie z tego forum, za dużo specjalistów...

Z twojego wywodu niezbicie wynika, że szanujesz tylko tych, którzy przyklasną twoim "wspaniałym" pomysłom i zachęcą, aby dalej brnąć na manowce.

Nie wiem jak innym, ale mnie sumienie na to nie pozwala :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...