Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Klimatyzatory czy klimakonwektory?


Recommended Posts

Witam,

 

potrzebuję pomocy w podjęciu decyzji.

Parterowy dom o pow. użytkowej około 200m2, przy czym połowa domu jest podpiwniczona, a nad drugą połową znajduje się prześwit i antresola [co znacznie zwiększa kubaturę...].

Parametry izolacji termicznej domu będą wysokie... planuję spełnić normy coś pomiędzy domem pasywnym a energooszczędnym [może uda się osiągnąć coś w okolicy 0,15 - 0,20 W/(mkw.·K)]

 

Planowana jest pompa ciepła z pionowym wymiennikiem ciepła, ogrzewanie podłogowe

i prawdopodobnie dwa rekuperatory [centrale wentylacyjne będą prawdopodobnie wyposażone w agregaty chłodzące... pytanie czy można do tego wykorzystać jakoś rewersyjną pompę ciepła???]

 

Dlaczego dwa rekuperatory: ponieważ planuję dwie odrębne strefy domu: część prywatna, gdzie będę potrzebował regularnej wymiany przeliczonej praktycznie zawsze dla 4 osób, oraz część jadalnia+kuchnia+wypoczynek - gdzie czasem będzie znacznie więcej osób, do tego ta część ma większą kubaturę. stąd pomysł na dwie centrale wentylacyjne, tak żeby każdą dostosować do wymagań danej strefy...

 

Pytanie do Was: jak chłodzić dom latem [zaznaczam, że bardzo nie lubię jak jest mi za gorąco]

wstępnie rozważam dwie opcje:

[chłodzenie podłogówką, nawet pasywne odpada - nie biorę tego pod uwagę]

* klimatyzacja [1 jednostka typu multissplit albo 4-5 pojedynczych jednostek split] - wiem że działa, i wiem jak to zrobić,

[koszty w okolicach 30-40 tys PLN]

* klimakonwektory i pompa rewersyjna ... wolałbym wykorzystać pompę do chłodzenia, ze względu na niższe koszty eksploatacji, być może niższy koszt instalacji oraz eliminację jednostek zewnętrznych klimatyzatorów] ...ale boję się klimakonwektorów, że nie będą wystarczająco wydajne :(

* i teraz jeszcze zarówno klimatyzatory jak i klimakonwekotry mogą działać na zasadzie nawiewanego powietrza jak i przepływowe...

* nawet jeżeli zdecyduję się na klimakonwektory i pompę rewersyjną będę rozważał rozciągnięcie rurek i odpływów skroplin dla ewentualnej przyszłej kliamtyzacji... tak żeby w razie wpadki z klimakonwektorami mieć wszystko przygotowane pod instalację klimatyzatorów...

jakie rozwiązanie wybrać

 

ktoś coś może mi sensownego doradzić?

ktoś ma jakieś pozytywne/negatywne doświadczenia z klimakonwektorami i rewersyjnymi pompami ciepła?

 

z góry dzięki za pomoc!!!

a jeżeli napisałem coś głupiego powyżej, to też proszę o krytykę :)

Edytowane przez endodontist
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 72
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

ale dalej nie wiem czy klimatyzator czy klimakonwektor... :(

Jeśli jesteś pewien że będziesz miał rewersyjną pompę ciepła, to można pomyśleć nad klimakonwektorami.

Takie samo rozwiązanie jak proponuje TB.

Kanałówka.

Klimakonwektory są nawet i 12 kW, ale tak duże jednostki są bardzo głośne. Jesteś więc skazany na 2 - 3 małe jednostki kanałowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli osobne drugie rozprowadzenie przewodów wentylacyjnych pewnie o większych przekrojach od wentylacji i osobne anemostaty do nawiewu chłodnego powietrza ???

ale dalej nie wiem czy klimatyzator czy klimakonwektor... :(

Jestem pewien, że klimatyzator jest bardziej widoczny i głośniejszy od anemostatu a przewody, choć cieńsze, też trzeba prowadzić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zwykły klimatyzator kanałowy będzie lepszym rozwiązaniem.

 

Instalowanie wody lodowej w domu, nie ekonomicznego uzasadnienia.

 

Uważasz, że nie ma możliwości jakiegoś sensownego wykorzystania DZ do chłodzenia domu?

Koszt klimatyzacji na mój dom to około 50-60 tys PLN :(

do tego wysokie koszty eksploatacji :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważasz, że nie ma możliwości jakiegoś sensownego wykorzystania DZ do chłodzenia domu?

Koszt klimatyzacji na mój dom to około 50-60 tys PLN :(

do tego wysokie koszty eksploatacji :(

Rurki do pompy ciepła układa się na suficie. plafond-chauffant-A2.jpg11.jpg świetnie grzeją podłogę podczerwienią a latem super chłodzą. W czym więc problem?

Współczesne pompy ciepła nie wymagają DZ w gruncie. Technologia poszła do przodu. Nie trzeba podnosić temperatury DZ wystarczy obniżyć ciśnienie, a sprężarka i tak w obwodzie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rurki do pompy ciepła układa się na suficie. [ATTACH=CONFIG]286055[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]286056[/ATTACH] świetnie grzeją podłogę podczerwienią a latem super chłodzą. W czym więc problem?

Współczesne pompy ciepła nie wymagają DZ w gruncie. Technologia poszła do przodu. Nie trzeba podnosić temperatury DZ wystarczy obniżyć ciśnienie, a sprężarka i tak w obwodzie jest.

 

przepraszam ale nie rozumiem :(

rozumiem tą część o rurkach na suficie, nie rozumiem co znaczy obniżyć ciśnienie a sprężarka i tak w obwodzie jest :(

proszę o więcej wyjaśnień :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepraszam ale nie rozumiem :(

rozumiem tą część o rurkach na suficie, nie rozumiem co znaczy obniżyć ciśnienie a sprężarka i tak w obwodzie jest :(

proszę o więcej wyjaśnień :)

Czy do zagotowania wody musi być 100st.C. Jak Pan chce zagotować wodę w 80st.C wystarczy obniżyć ciśnienie. Jeżeli teraz sprężarka z jednej strony podnosi ciśnienie, to z drugiej może obniżać. Dlatego współczesne pompy pompy ciepła nie wymagają zakopywania DZ. Są efektywniejsze i tańsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to raczje w drugą stronę... jeżeli zdecydują się na klimakonwektory to wtedy kupię pompę rewersyjną... :D

Swoją drogą, spotkałeś się z takową pompą w systemie Glikol-Woda? Ja szukałem po producentach i nie znalazłem.

 

Uważasz, że nie ma możliwości jakiegoś sensownego wykorzystania DZ do chłodzenia domu?

Koszt klimatyzacji na mój dom to około 50-60 tys PLN :(

do tego wysokie koszty eksploatacji :(

Hm... a ta cena skąd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą, spotkałeś się z takową pompą w systemie Glikol-Woda? Ja szukałem po producentach i nie znalazłem.

 

 

Hm... a ta cena skąd?

 

nie do końca rozumiem pierwszą część pytania...

 

druga część... tyle mnie kosztował multisplit VRF i 6 jednostek wewnętrznych które montowałem w firmie - działa to wyśmienicie... tylko żre prądu sporo :|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

załóżmy że jestem dewiantem, który uparł się z całych sił na klimakonwektory...

wiem że można to zrobić albo na układzie glikolu z DZ albo układzie wodnym [to się chyba nazywa woda lodowa, ale nie jestem pewien].

 

proszę, napiszcie mi jakie są według Was wady i zalety obu rozwiązań.

 

z góry wielkie dzięki i górna 5 :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy do zagotowania wody musi być 100st.C. Jak Pan chce zagotować wodę w 80st.C wystarczy obniżyć ciśnienie. Jeżeli teraz sprężarka z jednej strony podnosi ciśnienie, to z drugiej może obniżać. Dlatego współczesne pompy pompy ciepła nie wymagają zakopywania DZ. Są efektywniejsze i tańsze.
Tego czego Brzęczkowski nigdy nie zrozumie co to jest pompa ciepła. jest to, Pompa nie wytwarza ciepła a jedynie je przenosi z dolnego źródła po przez sprężenie czynnika do górnego. Stosując czynniki , które wrzą już w temp 3 stopni można tokiem Brzęczkowskiego powiedzieć po co mi wrzątek o takiej temperaturze.

Albo po co mi wrzątek o temp. np. 20 stopni skoro herbatki z tego nie zaparzę, a już na pewno nie ogrzeję chałupy. W pompach płyny o temp. niskowrzących poprawiają sprawność ale z COPem ma to niewiele.

Przy powietrznych pompach nikt a najmniej Brzęczkowki mówi, że przy naszych wilgotnościach powietrza w zimie parownik ze względu, że jest "mocno studzony" stosunkowo szybko "obrasta lodem właśnie z przepływającego powietrza, przez co jego COP leci na pysk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy to coś wnosi, ale nie rozaważam pompy ciepła woda/powietrze.

ja jestem prosty chłop, ale wiem że w środku zimy będzie cieplej 60m pod ziemią niż metr nad :D

i wiem też, że mniej będzie mnie kosztować zrobić z cieplej jeszcze cieplej niż z zimniej zrobić o wiele cieplej :D

czy ja się znowu mylę???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie do końca rozumiem pierwszą część pytania...

Mam na myśli jedyną możliwą rzecz, tj. odwrócenie obiegu DZ <-> GZ na poziomie pompy, co oferują dosyć pospolicie PC PP (czyli tzw. klimatyzatory). Natomiast nie spotkałem PC PW i GW oferujacych "rewers". Stąd pytam czy Ty spotkałeś. Ogólnie myślę, że jeśli chcesz się tematem zająć i żeby była szansa coś uszczegółowić, to musisz usiąść i poczytać jednak więcej na ten temat.

 

druga część... tyle mnie kosztował multisplit VRF i 6 jednostek wewnętrznych które montowałem w firmie - działa to wyśmienicie... tylko żre prądu sporo :|

Ile to ma mocy i na jaką powierzchnię było zrobione? Za taką cenę to min. trzy Twoje domy można by obskoczyć. Więc jakoś się nie dziwię że utrzymanie tego kosztuje krocie, ale odnoszenie tego do domu nie jest właściwe.

 

załóżmy że jestem dewiantem, który uparł się z całych sił na klimakonwektory...

wiem że można to zrobić albo na układzie glikolu z DZ albo układzie wodnym [to się chyba nazywa woda lodowa, ale nie jestem pewien]

Tak, to woda lodowa. Możesz nią zasilić klimakonwekory, kasetony czy inne chłodnice -- do jej "produkcji" możesz wykorzystać PC GW (czyli tę pompę, co ma DZ w gruncie [odwierty pionowe, wymiennik poziomy], którą będziesz używać do grzania CO w zimie) lub PC PW. Zaleta jest taka, że do grzania w zimie i chłodzenia w lato używasz jednego i tego samego urządzenia, a więc nie ponosisz dodatkowych kosztów z tytułu zakupu kolejnego urządzenia "pompującego". Problem jest taki, że te pompy nie zostały przystosowane do chłodzenia, mają sterowanie do ogrzewania. Są co prawda już pompy GW "inverterowe" co może trochę pomóc (bo same się wysterują po części) ale nie ma modeli z "rewersem", więc trzeba odwrócić źródła na poziomie instalacji hydraulicznej.

 

Do klimakonwekorów, kasetonów itp. możesz, poza swoją PC GW do CO, dokupić PC PP jako niezależne urządzenie. Zaleta jest taka, że te pompy mają od dawna możliwość "rewersu", mają opracowane programy do grzania i chłodzenia, więc problemu z działaniem nie będzie. Jedyny problem to kolejny niemały koszt za kolejną pompę. Ale to bez sensu i lepiej pójść w takim wypadku w PC PP i na zimę i na lato.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...