Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Klimatyzatory czy klimakonwektory?


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 72
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

W takim razie mój dom jest izolowany bo też nie mam :D

Pan nawet nie zna definicji domu izolowanego.

Prof Krzysztof Żmijewski zdefiniował rolę i ekonomiczną izolację, będąc w 1990 roku wiceministrem budownictwa do wprowadzenie efektywności energetycznej.

Rolą izolacji jest marginalizacja roli ogrzewania. Ekonomiczna izolacja termiczna to tak przy której nieekonomiczny jest centralny system ogrzewania.

 

To, że Panu jakiś niedouczony o pompach ciepła, założył pompę bez klimy kilka razy za dużą, to nie moja wina.

Tu 10kW pompa założona przez nas Pompa mitsubishi.jpg ... ale na dom 1000m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan nawet nie zna definicji domu izolowanego.

Prof Krzysztof Żmijewski zdefiniował rolę i ekonomiczną izolację, będąc w 1990 roku wiceministrem budownictwa do wprowadzenie efektywności energetycznej.

Rolą izolacji jest marginalizacja roli ogrzewania. Ekonomiczna izolacja termiczna to tak przy której nieekonomiczny jest centralny system ogrzewania.

 

To, że Panu jakiś niedouczony o pompach ciepła, założył pompę bez klimy kilka razy za dużą, to nie moja wina.

Tu 10kW pompa założona przez nas [ATTACH=CONFIG]286894[/ATTACH] ... ale na dom 1000m2.

 

To teraz mam dla ciebie zadanie. Zaizoluj mi mój dom tak żeby spełnił te wymagania. Budżet 10 000zł. Czas start.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz mam dla ciebie zadanie. Zaizoluj mi mój dom tak żeby spełnił te wymagania. Budżet 10 000zł. Czas start.

Główne straty ciepła są do gruntu. W latach 90-tych dawało się 30cm styropianu dziś trochę więcej. Jak nie ma Pan dobrych suchych butów, to resztą nie ma co się zajmować. Zacytuje dr Ludomira Dudę z zeszłego wieku.

..

.Biorąc dodatkowo pod uwagę, że z wszystkich przegród jedynie ocieplenie podłogi na gruncie jest z przyczyn ekonomicznych niewykonalne, stosowanie cieńszych warstw ocieplenia niż 30cm jest dla inwestora ekonomicznym absurdem. Zatem z punktu widzenia etyki projektant, który nie przedstawia inwestorowi tego rachunku, albo o nim nie wie czyli jest głupcem, albo mu się nie chce czyli jest łajdakiem.

Ale tym bardziej jak dom jest nieizolowany, należy w nim utrzymywać temperaturę pompą ciepła. Tylko, że powietrze powietrze, a jeżeli już powietrze woda, to rurki są na suficie. Umieszczanie rurek w podłodze świadczy o braku wiedzy, że pompa też chłodzi i że ogrzewanie podczerwienią podłogi jest tańsze zwłaszcza przy braku izolacji.

Takie rzeczy trzeba tłumaczyć. Naprawdę szanowny Panie jest cała masa nie znających podstaw termodynamiki instalatorów, którzy pompę ciepła wstawiają jak kocioł gazowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Główne straty ciepła są do gruntu. W latach 90-tych dawało się 30cm styropianu dziś trochę więcej. Jak nie ma Pan dobrych suchych butów, to resztą nie ma co się zajmować. Zacytuje dr Ludomira Dudę z zeszłego wieku.

..

Ale tym bardziej jak dom jest nieizolowany, należy w nim utrzymywać temperaturę pompą ciepła. Tylko, że powietrze powietrze, a jeżeli już powietrze woda, to rurki są na suficie. Umieszczanie rurek w podłodze świadczy o braku wiedzy, że pompa też chłodzi i że ogrzewanie podczerwienią podłogi jest tańsze zwłaszcza przy braku izolacji.

Takie rzeczy trzeba tłumaczyć. Naprawdę szanowny Panie jest cała masa nie znających podstaw termodynamiki instalatorów, którzy pompę ciepła wstawiają jak kocioł gazowy.

 

Co ty za przeproszeniem pieprzysz TB? Miałeś mi zrobić z mojego domu dom zaizolowany za kwotę 10 000zł, a ty mi pieprzysz o jakimś styropianie pod podłogą! Uważasz że płacąc teraz około 1200zł rocznie za CO dokładając 20cm styropianu zszedłbym do 200zł?

Uważasz że dając rurki w suficie miałbym taką akumulację, żeby grzać niemal tylko w taniej taryfie? A może uważasz, że tania taryfa to nie dla domu izolowanego? To ja ci powiem Brzęczkowski, tania taryfa opłaca się czy dom się grzeje czy nie, ale grzejąc twoimi pomysłami wyszło by DUŻO DROŻEJ ponieważ trzeba by było grzać w drogiej taryfie!

Weź się człowieku ogarnij bo wpędzasz biednych inwestorów w niezłe szambo :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szambo to może nie, ale patrząc realnie to banki są bardziej "ludzkie" niż TB -- bo zwalniają z chomąto już po 15-30 latach, a u TB trzeba się męczyć zdrowo ponad 30 żeby wyjść w końcu na swoje. Nie wiem gdzie tu logika, ale w sumie nie mój cyrk nie moje małpy. Bogatemu wszystko wolno. :p
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Panie , brak wiedzy, nie upoważnia Pana do braku kultury. Napisałem tylko, że przy pompie ciepła rurki do ogrzewania płaszczowego umieszcza się na suficie. Bo jest efektywniejsze ogrzewanie i bardzo efektywne chłodzenie. Jak toś się nie zna na termodynamice i nie chce się poznać - to niech sobie umieszcza rurki w podłodze!

Podobnie z izolacją. Nie ma obowiązku izolować domu. Natomiast zaizolować istniejący dom jest problemem, bo jak nie ma Pan na zimę butów, to i kilka kożuchów oraz futrzanych czapek nie pomoże.

Jeżeli Pan uważa, że akumulacja i druga taryfa to jakaś oszczędność w domach izolowanych, to bardzo wiele wyjaśnia. Na szczęście, niewielu jest ludzi o takiej "znajomości" zagadnienia. Jedno jest pewne, takim ludziom nie da się nic wytłumaczyć.

Bardzo pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szambo to może nie, ale patrząc realnie to banki są bardziej "ludzkie" niż TB -- bo zwalniają z chomąto już po 15-30 latach, a u TB trzeba się męczyć zdrowo ponad 30 żeby wyjść w końcu na swoje. Nie wiem gdzie tu logika, ale w sumie nie mój cyrk nie moje małpy. Bogatemu wszystko wolno. :p

 

Jakoś od 25 lat nikt nie narzeka. Może dlatego, że domy izolowane (zużycie poniżej 30kWh/m2 bez oze i pc) są komfortowe i tanie w eksploatacji.

Należy uczyć, że jak dom zużywa ponad 30kWh/m2 to inwestor został oszukany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę też żeby szczególnie wszyscy piali z zachwytu, poza Szanownym Panem. Co z tego że te domy są tanie w eksploatacji, skoro zwrot inwestycji na ciepły dom przekracza spokojnie 30 lat. Za 30 lat to ja będę pod 70 (jeśli w ogóle dożyję i jeśli w ogóle będę nadal mieszkał w tym domu). To ja wolę mieć dom dziurawy, cieplejsze DZ, podłogówkę co mi zagrzeje stopy (a przecież ciepłe i suche stopy to podstawa nawet wg Pana) zamiast "podłogówki" w suficie grzejącej czaszkę a za zaoszczędzone pieniądze przy budowie dziecko wolę wykształcić, albo odłożyć na lepsze czasy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę też żeby szczególnie wszyscy piali z zachwytu, poza Szanownym Panem. Co z tego że te domy są tanie w eksploatacji, skoro zwrot inwestycji na ciepły dom przekracza spokojnie 30 lat. Za 30 lat to ja będę pod 70 (jeśli w ogóle dożyję i jeśli w ogóle będę nadal mieszkał w tym domu). To ja wolę mieć dom dziurawy, cieplejsze DZ, podłogówkę co mi zagrzeje stopy (a przecież ciepłe i suche stopy to podstawa nawet wg Pana) zamiast "podłogówki" w suficie grzejącej czaszkę a za zaoszczędzone pieniądze przy budowie dziecko wolę wykształcić, albo odłożyć na lepsze czasy

 

Nie bardzo rozumiem Pana znajomość ekonomi i matematyki. Domy izolowane z natury rzeczy są najtańsze w inwestycji. Są też najtańsze w eksploatacji. Może Pan nie budował domów izolowanych i "wiadomości" ma od wrogów izolowania, ciepłowników!

Spotyka się takie opinie, że dom zużywający do 15kWh/m2 jest droższy od takiego co zużywał 100kWh/m2 i ogrzewany był węglem, otóż nie jest to prawda i takie plotki poważny człowiek nie powinien potarzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem tylko, że przy pompie ciepła rurki do ogrzewania płaszczowego umieszcza się na suficie. Bo jest efektywniejsze ogrzewanie i bardzo efektywne chłodzenie. .

 

Ale mnie gówno obchodzi efektywniejsze ogrzewanie, mnie obchodzą rachunki! Oprócz tego że ma być bezobsługowe i komfortowe, powinno być tanie, a takie jest właśnie ogrzewanie podłogowe ładowane w taniej taryfie! I nie ważne jest czy dom jest taki czy siaki, tania taryfa i tak mi się opłaca!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale mnie gówno obchodzi efektywniejsze ogrzewanie, mnie obchodzą rachunki! Oprócz tego że ma być bezobsługowe i komfortowe, powinno być tanie, a takie jest właśnie ogrzewanie podłogowe ładowane w taniej taryfie! I nie ważne jest czy dom jest taki czy siaki, tania taryfa i tak mi się opłaca!

 

Przecież ma Pan wysokie - prawie 200zł za ogrzewanie! Ponieważ zimy są różne... mroźna doba w domu dobrze izolowanym 168m2 z niecentralnym ogrzewaniem wychodzi około 3 zł. Dom ma niecentralny system i mieści się z utrzymaniem komfortowej temperatury latem i zimą oraz cwu w Ep 40kWh/m2 czyli faktycznym zużyciu 13lWh/m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież ma Pan wysokie - prawie 200zł za ogrzewanie! Ponieważ zimy są różne... mroźna doba w domu dobrze izolowanym 168m2 z niecentralnym ogrzewaniem wychodzi około 3 zł. Dom ma niecentralny system i mieści się z utrzymaniem komfortowej temperatury latem i zimą oraz cwu w Ep 40kWh/m2 czyli faktycznym zużyciu 13lWh/m2

 

Zaizoluj mój dom za 10 000zł człowieku i nie pieprz głupot!

 

Wiesz po ile jest kWh w taryfie G11? A wiesz po ile jest kWh w drugiej taryfie w G12 czy G12W? Pieprzenie o samej efektywności nie zmniejszy mi rachunków jeśli nie będę potrafił wykorzystać taniej taryfy!!! I zapamiętaj to sobie raz na zawsze profesorku!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałeś budżet 10 000zł na mój dom, by doprowadzić go do według ciebie izolowanego. I co zrobiłeś? Dołożyłeś styropianu pod domem!!! Ty jesteś chory człowieku!

 

Brak wiedzy nie jest chorobą. 30 cm styropianu od gruntu wkładało się w poprzednim wieku.

Danmarks Tekniske Universitet Institut for Byggeri og Anlæg Udvikling og analyse af højisolerede klimaskærmskonstruktioner
strona 2

W XXI wieku daje się więcej. Exempel flytande grund.jpg

Bardzo łatwo jest odróżnić projektanta, który zna termodynamikę od tego co jej nie rozumie, Brak wiedzy widać od razu, jest więcej izolacji w dachu niż od gruntu.

Temperatura gruntu pod domem izolowanym ( bardzo mało grzejemy grunt ) wynosi od +1 do +5 stC , temperatura wylewki na styropianie z ogrzewaniem podłogowym 26 do 30 st.C

Średnia temperatura powietrza w okresie grzewczym, to 0 st.C temperatura sufitu przy grzanej podłodze i nawiewie wentylacji na suficie to 18-19st.C

Jak łatwo policzyć, przy identycznych izolacjach straty do gruntu są większe niż dachem. Do tego dochodzi jeszcze "jakość" odbiornika. Wg PN 13370 straty te należy pomnożyć przez 1.4.

Widzę, że trafił Pan na projektanta, który nie ma pojęcia o termodynamice, czy to powód Pana frustracji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest moją winą, że Pan nic nie rozumie. Nie będę się z Panem przekomarzał, "głąbował" itp. W stopce ma Pan wypisane świadectwo braku wiedzy, a obrona tego świadczy, że Pan nie chce zrozumieć. Po co więc mam się handryczyć? Inteligentni i tak zrozumieli o co chodzi.

Jak Będzie Pan miał pytania merytoryczne, o dom izolowany, o to dlaczego przy pompie ciepła rurki są w suficie itp to chętnie odpowiem. Na pajacowanie... dobrzy są V... p..

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo trudny przypadek.

 

To jest dokładnie tak samo, jak Pana dyskusja z ogrzewającymi się węglem i gazem. Będą wymyślać przedziwne historie, by tylko nie przyznać, że dom z pompą ciepła nawet źle zrobioną, jest ekonomiczniejszy i tak naprawdę tańszy w budowie. Nawet magazyn na paliwo i samo palenie będą uważać za zaletę (np. zastępstwo fitnesu) .

Jak miałem auto bez klimatyzacji ćwierć wieku temu, to mówiłem po co mi klima.

Gdyby miał Pan 30 cm styropianu od gruntu i rurki w suficie, miałby Pan klimatyzację, tak samo ciepłą powierzchnię podłogi i mniej jak100zł miesięcznie. A styropian kupiłby Pan oszczędzając na pompie .Połowę mniejsza byłaby za duża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...