Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Projekt instalacji C.O. w domku poniemieckim.


ZeusSs

Recommended Posts

Witajcie

 

Jestem na etapie wykonywania instalacji C.O i C.W.U.

http://images69.fotosik.pl/299/46ef0ecd724507f7gen.jpg

Piec jest z podajnikiem, chciałem zrobić pion na strych i w tym pionie grawitacyjnie dwa grzejniki.

Chodzi tutaj o awarię prądu, żeby w razie W piec się wychłodził.

Zaraz za piecem montaż zaworu trójdrożnego - pytanie tylko czy ma ciepła woda iść do zimnej i wracać do pieca czy zimna do ciepłej?

Następnie idąc dalej trójnik i pion do samego strychu od dołu miedź 28 i później redukcje, a na samym końcu naczynie wyrównawcze.

Później pompa C.O, która zarazem będzie obsługiwała C.W.U., a następnie trójnik i kierunek rozdzielacz na grzejniki oraz kierunek boiler.

 

Teraz pytanie czy mój pomysł się sprawdzi?

Z góry dziękuję za pomoc i wszelkie komentarze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczegóły masz na myśli średnice rur itd?

Mnie interesuje głównie czy grawitacja pójdzie z trójnika do góry?

Piec ma ruszt awaryjny, więc fajnie żeby było właśnie tak, bo chociażby w razie awarii prądu, to dwa grzejniki będą grzały.

No i czy taki układ ma sens, nie patrząc na średnice rur.

Chodzi ogólnie o rzut całości, czy pompa w takim miejscu będzie ok i również zawór trójdrożny w takim miejscu się sprawdzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle masz kolego ten schemat. Pierwsza sprawa - naczynie wyrównawcze. Powinni być zasilone sprzed zaworu 3D. Na rurze wznośnej nie wolno montować żadnej armatury umożliwiającej odcięcie. To powinna być osobna rura do naczynia i druga od naczynia do powrotu + rura przelewowa. Trzeba poprowadzić rurę wznośną sprzed zaworu 3D i pompy CO. Jak chcesz te 2 grzejniki mieć możliwość zasilić z grawitacji, daj przed trojakiem z którego będzie odejście do nich na górę pompę CO na obejściu grawitacyjnym z zaworem różnicowym. Jeżeli pompa będzie za 3D, będzie mieszać zasilanie z powrotem i obniżać temperaturę na grzejniki. Jeżeli będzie przed 3D, będzie dogrzewać powrót do kotła a grzejniki będą zasilane temperaturą ustawioną na kotle. Zamiast 3D dałbym 4D - wtedy będziesz miał połączone obydwie funkcje. I powrót będzie dogrzany, i grzejniki będzie można zasilić obniżoną temperaturą. Koszt niewiele wyższy - a moim zdaniem warto. I jeszcze sprawa bojlera - masz go za zaworem 3D narysowanego, czyli jeżeli zamontujesz go jako mieszacz ( przed pompą ) to na bojler pójdzie temperatura obniżona, taka jak na grzejniki - trochę bez sensu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.weberht.pl/prod/2/?z=14

 

nie kombinuj , najprościej moim skromnym zdaniem najlepiej. na tamtej stronie masz dobry gotowiec 3d na powrocie . można zaw.3d zamienić na zawór dławiący grzybkowy termostatycznty do tego dodaj termostaty na grzejniki i masz całkiem niezłą kontrole. pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...