Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Podziemny schron


oczko361

Recommended Posts

Witam, w przyszłym roku planuje wykonać w ogrodzie za domem schrono-ziemiankę.

Budynek z czasem zostanie wyposażony w system filtracji, poboru wody itd który umożliwi przeżycie pod ziemią dwa lata, ale nie o tym mowa.

Związku z tym że budynek będzie znajdować się trzy metry pod ziemią, a z wiadomych przyczyn nie zatrudnię konstruktora, proszę osoby które znają się na temacie o ewentualne skorygowanie moich błędów w przekrojach prętów, grubości ścian i izolacji ponieważ warunki wód gruntowych mam złe.

 

Plan wygląda tak:

- po zabezpieczeniu wykopu wylewam chudziaka, na nim rozkładam warstwę grubej foli na którą nałożę warstwę kleju do siatki w celu zabezpieczenia foli przez uszkodzeniem

- wykonuję płytę fundamentową o grubości 25cm z Betonu wodoszczelnego klasy B30, zbrojenie góra i dół prętami fi12 oczko 15x15, dodatkowo pod ścianami 4xfi16

- Ściany wewnętrzne planuje wykonać o grubości 20cm z betonu B30, zbrojone dwoma siatkami 15x15 z pręta fi10+ nad drzwiami 4xfi16

-Ściany zewnętrzne o grubość 30cm beton wodoszczelny B30, zbrojone dwoma siatkami 15x15 z pręta fi 12, dodatkowo dwa wzmacniające słupy wewnątrz najdłuższej ściany 4xfi16

- Strop o grubości 30cm, beton wodoszczelny B30, będzie ułożony razem ze ścianami zewnętrznymi w celu uzyskania lepszej szczelności. Zbrojenie dwie siatki 15x15 jedna fi12 natomiast druga fi16

- Właz wyjściowy o wysokości 3 metrów grubość ściany 20cm, zbrojenie dwie siatki fi10 15x15

- Izolacja- wywijam folie którą ułożyłem pod płytą fundamentową na ścianę łączę ją klejem do foli z folią która będzie pokrywać ściany i strop, zabezpieczam ją klejem do siatki i wszystko smaruję dysperbitem.

 

Wysokość wewnątrz schronu będzie wynosić 270cm, poniżej wklejam rzut pomieszczeń.

Proszę o nie wyśmiewanie się ze mnie oo zachciało się schronu przeciw atomowego czy coś w tym stylu, wiem że temat jest trochę kontrowersyjny, ale jednak liczę na waszą pomoc.

 

schron 1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 62
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czy nie jesteś psychopatą który zamierza w tym schronie więzić porwane ofiary ?

 

Jak zapewnisz dostawy wody i odprowadzenie ścieków ?

A czy będzie właz ewakuacyjny - np taki zasypany tłuczniem szyb, który odkopuje się od wnętrza w razie braku możliwości wyjścia przez główne wejście?

 

Zamiast foli użyłbym papy, termozgrzewalnej na zewnątrz ścian i na chudziaku. Folia to żadna izolacja.

Zamiast dysperbitu użyłbym preparatu zabezpieczającego przed wodą naporową. Dysperbit to żadne zabezpieczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Związku z tym że budynek będzie znajdować się trzy metry pod ziemią, a z wiadomych przyczyn nie zatrudnię konstruktora, proszę osoby które znają się na temacie o ewentualne skorygowanie moich błędów w przekrojach prętów, grubości ścian i izolacji ponieważ warunki wód gruntowych mam złe.

 

Jeśli chcesz takie coś wybudować, to zatrudnisz. Na tej wielkości budowlę i do tego podziemną potrzeba pozwolenia na budowę i zestaw dokumentów do niego nie będzie taki skromny jak przy domku jednorodzinnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jestem psychopatą, będę porywać emerytki a później żyć z ich emerytur.

 

Wodę będę czerpać ze studni głębinowej. Ścieki zostaną odprowadzone do zbiornika 2m3, który będzie posiadać drenaż, zabezpieczony zaworem zwrotnym. Energia będzie pobierana z generatora 9kv który będzie ładować 11 akumulatorów 180AH raz w tygodniu. Filtracja powietrzna będzie wykonana z różnego rodzajów filtrów przeciw bakteryjnym, wirusowym, grzybiczym i skażeniu radioaktywnemu, ale to już zostanie wykonane przez zewnętrzną firmę. Ogrzewanie będzie za pomocą farelki 2000W, włączanej dwa razy w tygodniu w celu podniesienia temperatury z około 11 do 18 stopni, beton będzie akumulowac ciepło.

 

Nie planuję zgłaszać tego jako budowę schronu, ponieważ w razie "W" został by skonfiskowany przez rząd, a co najwyżej jako budowę szamba.

 

Dlaczego uważacie że nie dam rady zalać ścian i stropu na raz?

 

Myślałem o wylaniu ścian wewnętrznych osobno. Natomiast później zaszalował bym ściany zewnętrzne z wewnętrznej strony jak i strop szalunkiem traconym z drewna, za zbroił ściany i strop, po czym zamontował szalunek systemowy z zewnętrznej strony ścian i zalał całość.

 

Myślałem o foli którą kładzie się na płaskich dachach a przed uszkodzeniami mechanicznymi zabezpieczył bym ją klejem do siatki. Co do papy to nie jestem do końca przekonany nie wiadomo jak zachowa się za 30 lat.

 

Oczywiście że wyjścia będą dwa, nie chciał bym aby schron stał się moim grobowcem w wypadku zacięcia drzwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę za mało tego zbrojenia, może tylko o fundamencie. :-)

W podłodze musisz pozamykać ściany biglami, mogą być w przekrojach jak siatka, zakład minimalnie 60 cm.

Jak już będziesz robił płytę fundamentowe, wstawiasz bigle do góry prętami(kotwice pod ściany). Takie bigle powinny mieć według mnie ze 120 cm długości i szerokość 14 cm (+ po 3 cm betonu, razem zakładane 20, chociaż to licho), grubość z 12 mm, bigle co 25 cm. Pod bigle po zamocowaniu, cztery pręty w narożnikach przez całą długość, też fi 12 mm. Płyta wzmocniona prętami i narożnikami po 2 narożniki na róg. Oczywiście w tym zakończenie ścian prętami przez całą długość (na górze i na dole).

To wylewasz, rozmawiasz tylko o tej części, potem się martwisz o resztę. ;-) Nie wiem, czy ścian wewnętrznych nie trzeba by było przezbroić z całością czy wystarczy pod ściany dać tylko dodatkowe zbrojenie biglami jako kotwiące ściany. Nie wiem, jakie będą obciążenia z góry i z boku, obawiam się tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obciążenie na strop będzie wynosić ok 8t/m2, natomiast na ściany boczne nie wiem jak policzyć, grunt to piasek, przez większy okres roku poziom wody jest 2m pod ziemią, więc schron będzie po wykonaniu cały czas zanurzony w wodzie.

 

Chciał bym ustalić grubość ścian i przekroje zbrojenia już teraz, ponieważ przez zimę planuję powyginać pręty, żeby podczas budowy się z tym nie bawić.

 

Więc co z płytą pogrubić ją i bardziej dozbroić pytanie czym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Izolacje z folii w budowli poniżej poziomu wody? Betonowanie ścian i stropu jednocześnie?:wtf:

 

Pomyślałeś jak odwodnisz wykop na czas budowy? Przecież to będzie głębokie na jakieś 6m, z czego 4 poniżej poziomu wody? Wiesz jaki to koszt?

Przeliczyłeś, że ci to ustrojstwo nie wypłynie podczas zasypywania?

I to wszystko bez projektu? Współczuję sąsiadom i rodzinie.

Dobrze się ubezpiecz zanim rozpoczniesz to dzieło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schron powinien być jak najbliżej domu, a nie miasto obok.

Transport schronu nie wchodzi w grę, nie chcę żeby przypadkowi ludzie wiedzieli co mam na działce. Mój schron planuję wykonać systemem gospodarczym w przeciągu 3 lat , w budżecie 120 tyś zł.

 

Pierwszy rok -2014:- wykonałem studnie głębinową

-przygotowałem system kanalizacyjny

- kupiłem 2 pary drzwi gazoszczelnych ( w sumie zbędne bo w środku będzie lekkie nadciśnienie)

- w planach jest jeszcze zakup stali zbrojeniowej do powyginania

 

Drugi rok 2015: - wykonanie konstrukcji żelbetowej

- wykonanie kanalizacji

-pozbycie się szalunku traconego ze środka

-izolacja i obsypanie żwirem

 

Trzeci rok 2016: -wykonanie elektryki, hydrauliki wewnątrz

- zakup i montaż generatora, systemu filtracji, przetwornic, akumulatorów, prostowników

- wykończenie wnętrza tynki, posadzki, podwieszany sufit

- własnoręczne wykonanie łóżek, kanapy, części szaf (standardowe nie zmieszczą się w włazie)

- wykonanie zapasów żywności, leków i środków higieny

No i jak pieniędzy wystarczy to zapas części i dublowanie systemów ( mały generator, dodatkowa pompa głębinowa, zapas filtrów), a jak nie to rok później

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odwodnienie zapewni firma zajmująca się odwadnianiami wykopów, jestem po konsultacjach z ich przedstawicielem cena za odwodnienie przy okresie 3 miesiecy najmu będzie wynosić 130zł/dobę netto+ paliwo razem wyjdzie ok 17 tyś. Wiem jakie są koszty, ale tego się nie uniknie.

 

 

To jaka izolację byś Ty wykonał?

 

 

 

Co do wyporności objętość schronu 146m3, waga 170 ton, więc nie wypłynie.

Edytowane przez oczko361
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam za sobą wlasnoreczna budowe zbiornika na deszczowke bo gotowiec implodowal ze wzgledu na zbyt cienkie scianki... bez problemu wylejesz sciany razem z płytą stropowa . Ja tak zrobile m. Moj zbionik jest tylko 1, 3 m pod ziemia ale skala budowy podobna. Wykop gleboki na 4, 5m w nim zrobiona podbudowa, i wykonany zbiornik. Wody gruntowe na 1.7m. Dalem sobie rade wykupując dół zbiorczy w jednym z naroznikow wykopu. Dolek mial moze 0.5m3 objetosci i oczywiscie ciagle zanurzoną mial pompę plywakową. Wzdluz wzzystkich bokow wykopu wykonalem rowki ze spadkami do dolka zbiorczego. zbieralo wode az milo. Najpierw wylana została plyta fundamentowa a potem sciany ze stropem. Polaczenie plyty i scian zabezpieczone dwukrotnie mapelastic Od wewnatrz i od zewnatrz.pozniej Z zewnatrz lepik na zimno w dwoch warstwach. Na tą chwilę jest wszystko Ok.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapas paliwa, pokarmu wystarczy na dwa lata dla sześciu osób. Schron ma być zabezpieczeniem przed wszystkim złym co może wystąpić na powierzchni ziemi.

 

Wiem że najprawdopodobniej przedstawione prze zemnie propozycje odnośnie wytrzymałości ścian i stropów są nie do szacowane, dlatego liczę na pomoc jakiegoś życzliwego konstruktora z forum który ze chce mi pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapas paliwa, pokarmu wystarczy na dwa lata dla sześciu osób. Schron ma być zabezpieczeniem przed wszystkim złym co może wystąpić na powierzchni ziemi.

 

Wiem że najprawdopodobniej przedstawione prze zemnie propozycje odnośnie wytrzymałości ścian i stropów są nie do szacowane, dlatego liczę na pomoc jakiegoś życzliwego konstruktora z forum który ze chce mi pomóc.

A po dwóch latach wyjdziesz, przeciągniesz się i pójdziesz do sklepu uzupełnić zapasy. :) No sklepów pewnie nie będzie, nic nie będzie oprócz hordy głodnych ludzi. Myślę jednak, że masz już na to receptę? Czołg? Działko? Kilka kałachów? No i żarcie, hmmm. żarcie... Wiem! Polowanie. Tylko co tu upolować jak wszystko już dawno zostało wybite?

Super pomysł. 150 tyś mówisz? To już nie super a po prostu zajebiście super!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odwodnienie możesz nawet sam zrobić. Wpuszczasz z dwa kręgi w ziemię obok chudziaka, obsypujesz to żwirem, żeby podsiąkało, do tego pompa z pływakiem, długi wąż i samo się pompuje, gdy nazbiera się wody.

Problemem może być za to rozmiar budynku i wielkość prac ziemnych. Żeby to się nie obsypało i nie zawaliło na nikogo, to kąt między zebraną ziemią a dnem wykopu powinien być co najwyżej 45 stopni, może nawet 30 stopni, jeśli grunt jest sypki. Wtedy optymistycznie masz dół o przekroju kwadratu u góry o szerokości 16 metrów (2 x 3 + 2 x 1 + 8), wysokości 5,5 metra i przekroju przy podstawie 10 m. Trochę będzie tych ciężarówek ziemi. :-) Policz sam, potem to pomnóż przez 1,3, bo się grunt rozluźni.

 

Można to robić w wykopie obudowanym stalą. Tak czy siak, takiej budowy nie da się ukryć. Będziesz sławny na całą okolicę! ;-)

 

Do M.A.G,

można było kupić gotowy zbiornik, już zazbrojony i wylany. Robi się to na hali odwrotnie na kopycie, potem odwraca, transport, wstawiamy i po sprawie. Zauważyłem, że ostatnio kupuje się takie zbiorniki, również w Polsce. Pewno by wyszło to taniej, niż zrobienie w wykopie, bo prace są mniej uciążliwe, a na pewno byłoby dokładniej zrobione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do M.A.G,

można było kupić gotowy zbiornik, już zazbrojony i wylany. Robi się to na hali odwrotnie na kopycie, potem odwraca, transport, wstawiamy i po sprawie. Zauważyłem, że ostatnio kupuje się takie zbiorniki, również w Polsce. Pewno by wyszło to taniej, niż zrobienie w wykopie, bo prace są mniej uciążliwe, a na pewno byłoby dokładniej zrobione.

 

Tak zrobiłem za pierwszym razem... I to właśnie taki gotowiec implodował, dlatego też później zdecydowałem się na zrobienie zbiornika samodzielnie i nikt mi nie powie że nie jest zrobiony dokładnie. W porównaniu do tych gotowych robionych na hali mój to perełka. Mam pewność że ścianka jest odpowiednio gruba (15cm) i że beton był faktycznie wodoszczelny. Zbiornik który przyjechał miał, jak się później okazało, 6-8 cm grubości ścian...

 

Czy taniej? Nie! Gotowy zbiornik z transportem i koparką kosztował mnie ok.5800zł a mój wylewany na miejscu z betonem, robocizną, stalą i koparką ok. 5500 zł a więc porównywalnie przy dwukrotnie grubszej ścianie zbiornika.

 

wiosną mam do zrobienia u klienta zbiornik 25m3 i zgadnij co... też wyleję go na miejscu bo nie mam już zaufania do gotowców mimo że do momentu pęknięcia zbiornika na mojej budowie używałem takich gotowców często u siebie w firmie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M.A.G

 

Robimy takie gotowe zbiorniki u siebie w firmie przez cały rok i nie ma reklamacji. Ścianka ma 20 cm grubości z betonem. Zwyczajnie dałeś ciała, bo nie sprawdziłeś grubości ścianek, a to widać. Mógłbyś reklamować. U nas otuliny jest po 3,5 cm z każdej strony (taka norma) i bardzo starannie się tego pilnuje. Liczy się pręty, czasami lepiej dozbroić, niż dać za mało. Przy ściance 6-8 cm, nie byłoby miejsca na zbrojenie. Znając życie, byłyby wycieczki pod ten zbiornik, żeby się z tego pośmiać. :-)

 

Obecnie robię coś podobnego w terenie, co planuje zrobić oczko, ale nasz zbiornik będzie dwa razy mniejszy i dlatego zdaję sobie sprawę, jakie będzie miał problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...