Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

wentylacja mechaniczna i zima bez reku - jak to ugryżć?


Recommended Posts

Witam, mam mały problemik przez nadchodzącą zimą, prosiłbym bardzo o jakieś podpowiedzi:

 

podczas remontu starego budynku 2-kondygnacyjnego wyrzuciłem kominy i skupiłem się na wentylacji mechanicznej: skrzynki rozdzielcze oraz przewody typu flex schowane w ociepleniu pomiedzy stropami. Lecz wykonałem tylko instalację pierwszej kondygnacji { w stropie pomiędzy pierwszą a drugą}.

Przed tą zimą musiałem się wprowadzić do częściowo wykończonego budynku, mieszkamy na pierwszej kondygnacji, około 90m2. Nowa szczelna stolarka, solidnie ocieplony mur styropianem. Nie mamy kratek wentylacyjnych ani reku. Na parterze zamontowane w sufitach anemostaty. Natomiast nad głową mamy kolejne 90m2 pomieszczeń nieogrzewanych. Rekuperatora brak, czerpni i wyrzutni również.

 

Proszę o podpowiedz, jak najlepiej wykonać wymuszenie jakiegoś obiegu powietrza, by nas grzybki tej zimy nie zjadły. zastanawiałem się nad wykonaniem na szybko w dachu wyrzutni natomiast podłączenia jakiegoś wentylatora kanałowego i czerpania powietrza z górnej kondygnacji. ( nad nią jest jeszcze nieocieplony strych, jeśli ma to jakieś znaczenie). Czyli, jeśli dobrze rozumiem, muszę w oparciu o to co mam w murach przywrócić funkcjinalność wentylacji grawitacyjnej. Jak to ugyźć?

Dziękuję z góry!

Edytowane przez big_lebowski
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba pospinać do kupy kanały wyciągowe, założyć wentylator kanałowy i jakąś rurą wyprowadzić przez otwór w murze na zewnątrz.

Rurę wyrzutową trzeba ocieplić, aby nie wykraplała się woda. Wentylator powinien pracować non-stop.

 

Bardzo ważna uwaga!!!

Powstanie wentylacja wyciągowa i lekkie podciśnienie w domu, w żadnym wypadku nie wolno używać w takim budynku kotła węglowego lub kominka, bo zaczadzenie murowane!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi Indiana, dziękuję bardzo za rady.

 

Oczywiście żadnego kominka nie będzie.

Rury mam spięte do jednej o fi 180 mm, czy możesz mi polecić jakiś konkretny model albo rodzaj wentylatora? NA jakich obrotach ma pracować przy około 210-230 m3 kubatury?

 

Przewody zasysające powietrze kończą się na skrzynce rozdzielczej która leży na stropie ( ma wyjście również 180) rozumiem że jej nie ruszam, niech sobie czerpie powietrze z górnej kondygnacji?

 

pozdrawiam

Big

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważniejszy jest akurat wyciąg, nawiew zawsze się jakoś stworzy, choćby z otwartych kanałów nawiewnych ze strychu i wszelkimi możliwymi szczelinami.

 

Wentylator jakiś zwykły fi150, nawet najtańszy Dospel Euro 3 za 30 zeta spokojnie wytrzyma ze dwa lata. Niby ma 280 m3/h, ale jak dojdą opory kanałów powinno być OK. Nie powinno się regulować mu obrotów ściemniaczem, gdyby trzeba było zmniejszyć wydajność (w co wątpię) to lepiej zamontować mniejszy fi 125 za kolejne 30zeta :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wentylator 280m3/h to jednak cała wymiana na godzine, chciałbym mieć możliwość*zmniejszenia wymiany do np 0,5, jednak w mroźne dni bez reku taka wymiana to spora strata ciepła nieprawdaż?

a jeśli chciałbym kupić jakis wentylator z regulacją obrotów? co polecacie?

 

Jeśli zdana są podzielone co jest ważniejsze nawiew, czy wywiew, może po prostu zamotować dwa wentylatory? nawiew z poddasza i wywiew na zewnątrz tymczasową*wyrzutnią w otworze okiennym na piętrze?

Big

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylacja pokoi - nawiew. Powietrze wyjdzie i tak kuchnią łazienką. Wywiew nie zapewnia świeżego powietrza w sypialniach, gdzie najwięcej przebywamy.

 

Faktycznie, wywiew mam w kuchni otwartej na salon i łazience. w salonie nawiew i w sypialniach. Sypialnie natomiast mam w narożnikach budynku i nie jestem pewien czy będzie w nich dochodziło do wymiany powietrza, czy nawiewy z salonu nie przejmą większości wymiany.

Big

Edytowane przez big_lebowski
literówki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, wywiew mam w kuchni otwartej na salon i łazience. w salonie nawiew i w sypialniach. Sypialnie natomiast mam w narożnikach budynku i nie jestem pewien czy będzie w nich dochodziło do wymiany powietrza, czy nawiewy z salonu nie przejmą większości wymiany.

Big

Poza tym, zakładając wentylator na nawiewie uniknie Pan zagrzybienia kanałów nawiewnych.

_ dlaczego nie zamontuje Pan reku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym, zakładając wentylator na nawiewie uniknie Pan zagrzybienia kanałów nawiewnych.

_ dlaczego nie zamontuje Pan reku?

 

Rekuperator ma stać w piwnicy, tuż nad gruntem ma być czerpnia oraz wyrzutnia ścienna, przewody dystrybuujące powietrze na piętrze i parterze schodzą się w/g projektu na poddaszu i szachtem biegną do piwnicy. Aby zamontować rekuperator tak jak w projekcie, musiałbym wykonać część instalacji która biegnie po poddaszu. Jest to w tym roku niewykonalne. Dlatego też szukam rozwiązania tymczasowego aby przetrwać zimę.

 

Big

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...