Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja w kuchni, pomocy!


Recommended Posts

Witam,

 

Jest tu sporo fachowców więc mam prośbę o udzielenie odpowiedzi na pytanie natury technicznej.

 

Otóż wykonywałem u siebie remont i postanowiłem umieścić w kuchni kratkę wentylacyjną w suficie podwieszanym (wcześniej kratka znajdowała się na ścianie i ciąg był dobry).

W chwili obecnej brak ciągu, powietrze jest wtłaczane do kuchni, smrody od sąsiadów z dołu lecą do mnie. Dodam że w łazience mieszczącej się obok kuchni ciąg jest rewelacyjny, tak samo w innych pomieszczeniach przy zamkniętych oknach.

 

Mieszkanie znajduje się na 1 piętrze 4 piętrowego budynku z lat '50

 

Czy przyczyną zaistniałej sytuacji może być zbyt głęboko włożony prostokątny kanał poziomy (można kupić np. w Castoramie) w komin wentylacyjny czy to raczej co innego?

 

Pozdrawiam

A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
... postanowiłem umieścić w kuchni kratkę wentylacyjną w suficie podwieszanym (wcześniej kratka znajdowała się na ścianie i ciąg był dobry).

Trudno z tego się domyślić, CO właściwie tam zrobiłeś :confused:

Czy korzystasz z tego samego kanału wentylacyjnego co poprzednio, czy z innego?

... w łazience mieszczącej się obok kuchni ciąg jest rewelacyjny(?), tak samo w innych pomieszczeniach

Skoro podobne "kratki" masz także w innych pomieszczeniach (nieregulowane), to nie ma co się dziwić, że powietrze tam "hula" jak chce (idzie tam, gdzie mniejsze opory) a ta "kratka" w kuchni służy za niezbędny (jak widać) nawiew (uzupełnia ubytek nadmiernie wypływającego powietrza) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno z tego się domyślić, CO właściwie tam zrobiłeś :confused:

Czy korzystasz z tego samego kanału wentylacyjnego co poprzednio, czy z innego?

 

Skoro podobne "kratki" masz także w innych pomieszczeniach (nieregulowane), to nie ma co się dziwić, że powietrze tam "hula" jak chce (idzie tam, gdzie mniejsze opory) a ta "kratka" w kuchni służy za niezbędny (jak widać) nawiew (uzupełnia ubytek nadmiernie wypływającego powietrza) :)

 

Korzystam z tego samego kanału. Pozostałe pomieszczenia również podłączone zostały do tych samych kanałów. W nich również zrobiłem kratki wentylacyjne w suficie.

 

Wydaje mi się że zbyt głęboko włożyłem, kanał który biegnie nad sufitem podwieszanym, w komin i teraz smrody sąsiadów (dosłownie smrody, bo sąsiedzi z dołu to brudasy, karaluchy u nich biegają batalionami nawet w ciągu dnia) lecą mi do kuchni. Idzie pawia tylko puścić.

 

Chyba nie zostaje nic innego jak wyciąć dziurę w suficie i się tam dostać żeby sprawdzić czy rzeczywiście ten kanał nie jest włożony za głęboko?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
Wydaje mi się że zbyt głęboko włożyłem, ...Chyba nie zostaje nic innego jak wyciąć dziurę w suficie i się tam dostać żeby sprawdzić czy rzeczywiście ten kanał nie jest włożony za głęboko?

Lekka przesada ;) Jest kilka innych sposobów, aby się o tym przekonać. Na odległość ci jednak nic nie podpowiem, bo tego nie widzę :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otwórz okno w kuchni i sprawdź czy jest WTEDY ciąg.

Jak będzie - wytnij kawałek uszczelki w oknie lub wstaw nawietrzaki.

 

Poczytaj o "obrzędzie gromnicznym" to łatwiej będzie coś z tym zrobić.

 

Adam M.

 

Oczywiście jak uchylę okno to momentalnie jest ciąg. Nawietrzniki oczywiście są. Brak ciągu w kuchni nie tłumaczy też jego obecności w pozostałych pomieszczeniach przy zamkniętych oknach. Problem występuje tylko w kuchni :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak inne pomieszczenia masz szczelne a w nich kratki wentylacyjne to skąd bierze się powietrze, że jest tam dobry ciąg?

Może kanał w kuchni przez to ma cofkę?

 

Dlatego zamierzam jutro to sprawdzić po powrocie z "obozu pracy". Spostrzeżeniami podzielę się tutaj.

 

A co w przypadku jak to okaże się przyczyną? Coś da się zaradzić? Mam zalepić na stałe kratki wentylacyjne w pokojach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Brak ciągu w kuchni nie tłumaczy też jego obecności w pozostałych pomieszczeniach przy zamkniętych oknach:(

 

Tłumaczy.

Okna musisz rozszczelnić. W pokojach. Okno w kuchni nie powinno mieć nawiewnika ani być rozsczelnione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc zakleiłem dziś wszystkie kratki taśmą (papierowa do malowania), niezaklejona pozostawiłem tylko kratkę w kuchni. Pojawił się niewielki, prawie niewyczuwalny ciąg.

 

Zastanawiam się teraz czy przypadkiem komin na dachu jest odpowiednio zakończony, bo jak za oknem mocno wiało to wtedy występował ciąg wsteczny. Dziś bezwietrznie i nic nie śmierdziało w kuchni.

 

Chyba najlepszym rozwiązaniem będzie zawiadomienie administracji wspólnoty że występuje u mnie w kuchni ciąg wsteczny i będą musieli wezwać "służby" żeby sprawę rozwiązały jako, że w kuchni jest gaz.

 

Co o tym myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł jest EKSTRA!

:lol:

Przyjdą "służby", zobaczą co jest, ZAKAŻĄ użytkowania gazu....

Zostawia stosowną DECYZJĘ a Ty się potem z tym bujaj...

:lol:

 

Potem zaatakujesz wspólnotę aby wysupłała kasę na ekspertyzę i naprawę...

Oni powiedzą, że kasy nie ma tyle, ile byłoby na wszystko potrzeba...

Ty - że masz to w (wstaw sobie co potrzeba...)

Oni - że rozważą...

 

A gazu nie ma, nawet jak jest...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja myslę że Ty nie myślisz. Jeśli masz piec gazowy w mieszkaniu i dalej uparcie nie będziesz myślał to jesteś na najlepszej drodze do znalezienia się w Wiadomościach jako kolejna ofiara czadu. Rozwiązanie masz podane i są zamknięte na głucho okna. Kratki to PÓŁ systemu wentylacyjnego. Drugie pół to odpowiednio rozszczelnione okna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja myslę że Ty nie myślisz. Jeśli masz piec gazowy w mieszkaniu i dalej uparcie nie będziesz myślał to jesteś na najlepszej drodze do znalezienia się w Wiadomościach jako kolejna ofiara czadu. Rozwiązanie masz podane i są zamknięte na głucho okna. Kratki to PÓŁ systemu wentylacyjnego. Drugie pół to odpowiednio rozszczelnione okna.

 

Okna są nowe, wyprodukowane już z nawiewnikami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...