Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Izolacja na balkonie


bogdan_w

Recommended Posts

Ciekawa sprawa z tą fugą epoksydową. Jeżeli kafle kładziemy na suchej wylewce zabezpieczonej dwuskładnikową masą np. szczelny taras Izohanu to do czego ma służyć dyfuzja pary wodnej? Zakładam, że fugujemy po wyschnięciu kleju zgodnie z instrukcją.

Przypomina mi to gadanie pewnego kafelkarza na temat folii w płynie w łazience pod kafelki. "Panie po co to kłaść, przecie ściana musi oddychać".

W tym momencie uważam fugę epoksydową za najlepszy materiał do fugowania i jedynym mankamentem jest to, że trzeba umieć ją kłaść. Jak widzę gdy w castoramie sprzedawca mówi do gościa, że tą fugę najlepiej się Panu będzie układać bo nie potrzeba wody i wystarczy rozmieszać (podając mu 5kg opakowanie) to już wyobrażam sobie ten płacz po efekcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 121
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Odwrotnie; styropian twardy , obróbka z blachy ( kapinos) papa termo ,wylewka. Jan.

 

właśnie....

 

Zbieram informacje od kilku dni przeglądając forum, niektóre wątki są po prostu stare, więc istnieje szansa, że powstały nowe materiały do izolacji...

 

Chodzi właśnie o kolejne warstwy izolacji balkonów lub wykuszy....

 

Ja mam balkonik na wykuszu, pod którym jest pokój - nie mam jeszcze ocieplonego domu, ale chcę zabezpieczyć płytę betonową przed namakaniem, a tym samym tynk w pokoju. Skłaniam się, żeby wykonać tymczasowy "półśrodek", tzn na płycie betonowej wykonać spadek 2-3% i na to nałożyć izolacje mapelastic. Później, gdy ocieplę dom, to ocieplę wykusz od góry i zaizoluję ponownie, zrobię obróbkę blacharską i płytki. Czy spadek i izolacja mapelastic narazie wystarczy? (tzn. na około pół roku)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przekraczać prędkosci tez niewolno. Olać mozna jak to jest balkon ale gdy pod spodem jest mieszkanie to niemozna gdybać że może bedzie szczelne.

Musisz mieć spadek na płycie stropowej jesli niemasz zrób wylewke z zaprawy wyrównujacej lub cos w tym stylu, zachowując technologie kładzenia wylewek.

Poprawiałem juz po kimś dwa tarasy bo też mówili że niema prawa nic cieknąć a jak gosciowi zaczeła woda przez siporeks wciekać do chaty to jak to mozliwe sie pytał..normalnie mozliwe skoro jest wina był brak spadku i rozszczelnienie izolacji powierzchniowej.

Każdą izolacje wywijasz na sciany, pamietaj że musisz zachowac osłonę termiczną styku taras ściana, a jednoczesnie nierobić szczególnie grubego cokoliku na tarasie. Płyte stropową izolujesz przed ociepleniem wchodząc na ściane z izolacja, potem zaleznie od technologii , obrubek itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, taki układ jest powszechnie stosowany. Ja się z nim stykam bardzo często na obiektach wielkokubaturowych. W przypadku dachów, XPS jest w klinach, czyli w nim są wyrobione spadki. Na to przychodzi papa termozgrzewalna. Papa przychodzi na zakład a dodatkowo pod zakładką jest kołkowana co 20 -30 cm (xps jest kołkowany). Przy dachach o dużych powierzchniach do łączenia używa się takiej śmiesznej małej maszynki wyglądającej jak podnośnik samochodowy ale ona na gorąco zgrzewa papę. W narożnikach attyk, zarówno wklęsłych jak i wypukłych do zgrzewania używa się zwykłego palnika gazowego. Jeżeli chodzi o mocowanie obróbek to też nie ma z tym problemu bo xps jest bardo twardy. Obróbka jest odpowiednio dłuższa tak aby można ją było przykołkować a potem przykrywa się to papą, którą się zgrzewa do obróbki. Ot cała filozofia. W przypadku, o którym mówił Jan, nie trzeba kołkować ponieważ jest jeszcze płyta dociskowa w postaci wylewki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już widziałem płyty styropianowe z fabrycznie przyklejoną papą. Widziałem papę przyklejoną do styropianu na piankę, widziałem systemy spadkowe z polistyrenu extrudowanego (XPS) na balkony, różne rzeczy widziałem. Tylko po co pakować XPS pod papę???

XPS został stworzony po to, żeby go stosować na stropodachach odwróconych i na tej samej zasadzie powinien być wykonany na balkonie. Druga sprawa to reżim technologiczny. Przy obiektach powierzchniowych jest trochę łatwiej go zachować niż przy mieszkaniówce i balkonach. Tu potrzebne są rozwiązania proste i niezawodne. Dlatego balkon powinno się wykonać w następujący sposób:

Warstwy od góry:

Gres (zafugowany fugą epoksydową)

Masa dwuskładnikowa uszczelniająca (szczelny taras lub inny produkt na tarasy)

Wylewka betonowa ze spadkiem (z zachowaniem spadku)

Mata drenująca (są takie drogie systemy specjalnie pod to projektowane) w ostateczności można folię kubełkową lub jeszcze w ostateczności folię budowlaną zastosować

Styropian XPS - jemu woda nie straszna

Papa termozgrzewalna na warstwie spadkowej 1-1,5% z obróbkami.

Papa wywinięta na ścianę. Ściana odtylatowana od wylewki styropianem

Barierki mocowane od czoła płyty balkonowej

na krawędziach zewnętrznych kapinos

 

Koniecznie wykonany próg balkonowy ze spadkiem, płytkami wsuniętymi pod cokół oraz pod ramę okienną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość (może nawet wszyscy) producenci systemów hydroizolacji dla balkonów i tarasów zalecają stosowanie elastycznych taśm uszczelniających w miejscu połączenia tarasu i ściany. Taka taśma jest z jednej strony zatopiona w hydroizolacji podpłytkowej tarasu i powinna być wywinięta na ścianę. Są dwie "szkoły" co do dokładnego miejsca wywinięcia na ścianę ocieploną np. styropianem:

a) wywijać na warstwę zbrojącą styropianu i na to cokół z płytek

b) wywijać na ścianę - pod styropian

 

np. w tym artykule proponują metodę a)

 

http://www.ekspertbudowlany.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1802%3Ajak-naprawi-balkon&catid=67%3Afundamenty-sciany-stropy-&Itemid=100099&limitstart=2

 

Nie znajduję logicznego uzasadnienia dla metody b), zwłaszcza w przypadku dużej grubości izolacji (np. 18 cm styropianu).

Czy ktoś może mnie uświadomić dlaczego taką taśmę należałoby przeprowadzać przez całą warstwę termoizolacji i wywijać na ścianę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sposób a jak okreslasz zakłada bezbłedne wykonanie izolacji a zwłaszcza bezbłedny mataż obrubek i zachowanie szczelnosci pomiedzy warstwą spadkową a balkonową. W tym przypadku co na rysunku z linku jest balkon na łacznikach balkonowych co uniemozliwia prawidłową izolację tasma bo poprostu takich duzych tasm niema (albo się niespotkałem). W starym stylu z mostkami balkon dochodzi do ściany i bezpieczniej jest wywinąć izolację na ściane ale to jest dodatkowa izolacja a normalnie musisz i tak dać hydroizolacje pod płytkami wywinietą na izolację termiczną.

W niektórych systemach są kombinowane te metody i stosowanie jakichś pocienionych izolacji termicznych ale to pozostałość po mostkowym budowaniu i z czasem nikt niebedzie proponował wywijania na ściane. i zostanie tylko sposób (a).

Osobiście robię dwie izolacje pierwsza na płycie balkonowej i na ścianę potem izolacja termiczna na ściane spadkowa na balkon i na niej izolacja wilgociowa na styropian i płytki, wynika to stąd że kiedyś widziałem jak woda dostała się pod izolacje ściany termiczną i przesączała się do środka pod drzwiami balkonowymi a właściwie po izolacji poziomej na ścianie bo ktos połozył zwykłą folię jako pozioma izolację i takie uprzedzenie mi zostało co do poprawnności wykonania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Antech, dzięki za odpowiedź. W moim przypadku chodzi właściwie o taras na gruncie, który mam oddzielony od ściany warstwą 18cm styropianu. Podobno taśma występuje też w postaci rolki szer 1m i możnaby teoretycznie zrobić sobie pasy szer np. 30cm, ale właśnie nie jestem jakoś przekonany do tej opcji wywijania na ścianę. Zastrzeżenie do wywijania na styropian jakie ktoś mi wskazał na prv jest takie, że styropian nie jest na tyle nosnym i

nieodksztalcalnym podlozem, aby na to nanosic szlamy. Ale ja zastanawiam się, czy taśmę na styropianie można wkleić w warstwę zbrojącą klejem do siatki (stosując podwójną warstwę zbrojącą (układ warstw:klej, siatka, klej, taśma, klej, siatka, klej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tez sie pod tym podpisuje.

Hydroizolacja na scianie lub zdublowana jak u antech - troszke dmuchanie na zimne, ale taki przypadek tez juz widzialem i to w budynku wielokondygnacyjnym gdzie szlamowa izolacja zostala wyprowadzona na w. zbrojonej na termoizolacji. Woda "wyszla" na 2 pietrze, naprawiano kolejno balkony na pietrze 3,4,5.. itd, okazalo sie, ze woda dostawala sie pomiedzy termoizolacje a sciane na pietrze 8 a znalazla ujscie na pietrze 2 w mieszkaniu :)

Tu mowimy o domku, ale.... po co to pruc za 2-3 lata?

Antech:

Pecitape - gotowa tasma 25cm

jest tez taka 100cm x 15m w rolce, zapomnialem nazwy ... i mozna wyciac sobie co pachwinówkę dowolnej szerokosci, z tego samego materialu co pecitape to jest zrobione :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co to da?

 

Jeśli jest obawa o odspajanie się taśmy, to zatopienie jej pomiędzy dwie warstwy siatki zmniejsza prawdopodobnieństwo odspojenia. Czy mylę się w tym względzie ?

 

Jeśli dobrze rozumiem ideę systemu uszczelnień tarasu to hydroizolacja ma zapobiegać wnikaniu wody z opadów i roztopów śniegu. Za termoizolacją nie powinno być wody. Jeśli w przywołanym przypadku pojawienia się wody za termoizolacją wykonano by wywinięcie taśmy na ścianę, to jaki byłby efekt:

a) (może) nie zauważono by iż wody pojawia się za termoizolacją

b) woda jak rozumiem gromadziłaby się na taśmie - bo przecież nie miałaby gdzie spłynąć, a odparować specjalnie też chyba nie (bo którędy ?)

Wydaje się, że i tak trzeba by w tej sytuacji "rozpruć" elewację w pobliżu taśmy aby dać wodzie odparować. Zysk byłby taki, że ściana by nie zamokła - ale tylko tam gdzie jest taśma bo powyżej i tak by zamokła.

 

Mam pytanie powiązane. Jak przykleja się taką taśmę do ościeżnicy drzwi tarasowych z pcv ? Czy na jakąś taśmę dwustronną ?

 

Edit: Jest jeszcze jedna istotna różnica pomiędzy podanym przykładem balkonu budynku wielokondygnacyjnego a przypadkiem mojego tarasu. W przypadku balkonu, jeśli pojawi się woda za termoizolacją to zawilgaca płytę balkonu. W moim przypadku , jeśli pojawi się woda za termoizolacją to nie dociera do płyty żelbetowej tarasu, bo jest ona całkowicie oddylatowana warstwą styropianu od ściany.

Edytowane przez rpilski
Uzupełnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...