Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

czy pod blachę na rabek stojacy muszą być łaty i kontrłaty


Gość grend

Recommended Posts

Makaron jest sprężysty więc nie ma żadnego problemu. Natomiast problem jest z Twoim podkładem. Raz, że się będzie bardzo uginał co spowoduje zsuwanie się makaronu i co istotne może powodować rozrywanie papy. Dwa co to za mocowanie do tak cienkiej płyty? Powinno być pełne deskowanie lub płyta OSB grubości minimum 18 mm. Mogą wystąpić problemy z mocowaniem mechanicznym (wkręty "zamielą") i z wpinaniem kolejnego panela. Mogą wystąpić również bardzo widoczne pofalowania. Przyoszczędziłeś i możesz mieć spore problemy. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 60
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Gość grend

To świetnie - problem się sam rozwiązał - będą łaty i kontrłaty.

Ostatnio za dużo czasu zajmuje mi rozwiązanie problemu jak to zrobić, a tutaj przez OSB 10 nie będzie dylematu. Dzięki za zainteresowanie tematem....

Ostatnie pytanie - jeżeli będę miał blachę czyli łata co 20cm i szeroka to jaki powinien być wymiar. Według mnie standardowa 4x6 cm to jest pod dachówkę, a ja się zastanawiam aby dać 2,5cm na 8 cm. Jak to wygląda w praktyce ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Gość grend
Już temat mam prawie opanowany i teraz dla mnie zasadniczym pytaniem jest czy na łatach pod blachę dawać jakiś podkład ? Mam na myśli jakąs piankę która częściowo zamortyzuje pracę blachy. Jest chyba zasadnicza róznica czy blacha styka się podłożem twardym czy miękkim ? Porównuje to do makaronu...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

To ja się podłączę pod temat.

Mój planowany dach. Wiązary z drewna C24, proste. Nie trzeba nic poziomować, równać.

Jak najlepiej położyć blachę na rąbek stojący?

 

Plan

1.membrana tyvek,

2. kontrłaty, łaty co 20 cm,

3. blacha.

 

1.Jaką blachę pan poleca aby nie było falowania i problemów? Najlepiej matowa i szara.

2.Jakiej firmy? Co lepsze klik czy na ścisk? Wolałbym na klik ale czy jest to sprawdzone rozwiązanie.

Dach bardzo prosty dwuspadowy 25 stopni po 5,6 m x 13 m, jedna strona. Bez kominów, jedynie małe otwory do wentylacji czy rury kominkowej, poddasze nieużytkowe, parterówka.

3.Jak to się będzie sprawować przy deszczu, chodzi mi o głośność? W pasie dolnym wiązara wykonanym z belki dwuteowej będzie 40 cm wełny toprock i podwójna płyta GK.

4. Czy tyvek się z czasem nie spali, zniszczy od temperatury?

5. A może pie..rzyć to i zrobić Meyer Holsen Piano? Przeraża mnie jedynie dachówka krawędziowa i jej cena.

 

Dziękuje za ewentualną odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years później...
To ja się podłączę pod temat.

Mój planowany dach. Wiązary z drewna C24, proste. Nie trzeba nic poziomować, równać.

Jak najlepiej położyć blachę na rąbek stojący?

 

Plan

1.membrana tyvek,

2. kontrłaty, łaty co 20 cm,

3. blacha.

 

1.Jaką blachę pan poleca aby nie było falowania i problemów? Najlepiej matowa i szara.

2.Jakiej firmy? Co lepsze klik czy na ścisk? Wolałbym na klik ale czy jest to sprawdzone rozwiązanie.

Dach bardzo prosty dwuspadowy 25 stopni po 5,6 m x 13 m, jedna strona. Bez kominów, jedynie małe otwory do wentylacji czy rury kominkowej, poddasze nieużytkowe, parterówka.

3.Jak to się będzie sprawować przy deszczu, chodzi mi o głośność? W pasie dolnym wiązara wykonanym z belki dwuteowej będzie 40 cm wełny toprock i podwójna płyta GK.

4. Czy tyvek się z czasem nie spali, zniszczy od temperatury?

5. A może pie..rzyć to i zrobić Meyer Holsen Piano? Przeraża mnie jedynie dachówka krawędziowa i jej cena.

 

Dziękuje za ewentualną odpowiedź.

 

odkop - prosba o opinie jak to najlepiej zalatwic - tj. wiazary + blacha na rabek. Deskowanie pelne + makaron i prawdziwa blacha na rabek, czy deskowanie, papa, laty i kontrlaty i blacha na klik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warstwy powinny wyglądać tak:

- super profesjonalne wykonanie: na wiązarach deska lub OSB (grubość 12 mm), papa, kontrłata, pełne deskowanie (deska suszona i strugana) montowane w odstępie 4~5 mm,

- profesjonalne wykonanie: na wiązarach bardzo dobra folia wstępnego krycia, kontrłata, pełne deskowanie (deska suszona i strugana) montowana w odstępach co 4~5 mm.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość grend

Ja zobiłem dach łaty co 20cm, przy montażu panelu sprawdzane jeszcze długą wagą czy jest idealnie prosto i ewentualne podłożenie pianki 2mm - dach po jednym sezonie idealny. Daszek nad wejsciem robiłem na deskach wysuszonych szerokoci 16 cm z pprzerwą 10 cm - wszystko idealne.

 

Dach na łatach nie był prostowany drewnianymi klinami tylko metalowymi podkładkami, łaty wysuszone na dachu i przed montażem panelu dobijanie

 

NAtomiast widziałem dach na makaronie ale nie był to klik. Ogladałem go od momentu montazu - po jednym ssezonie masakra. Nie wiem z czego to wynikało bo samo wykonanie było OK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Idealnym rozwiązaniem byłoby zastosowanie cienkiej, miękkiej pianki PU takiej jaką stosuje się pod profile "U" w konstrukcjach ścianek szkieletowych. Pozdrawiam.

 

Podepnę się pod temat. Powyżej Pana wypowiedź w tym temacie - post 25.

 

Też ma być na dachu blacha na rąbek (klik), kładziona na łatach 4/6 i kontrłatach, chodzi o częściowe zamortyzowanie pracy blachy.

Panie Andrzeju czy o taką taśmę chodziło? :

https://www.googleadservices.com/pagead/aclk?sa=L&ai=DChcSEwiJ_I7Sn8jaAhWJh7IKHfuyADYYABAHGgJscg&ohost=www.google.pl&cid=CAASEuRokmahX8wAbto5QHLdO_DTWw&sig=AOD64_1OuKFLpPmnzfxwh-nQIihP8jYnyw&ctype=5&q=&ved=0ahUKEwiiq4vSn8jaAhUKiiwKHWhfCsEQ9aACCDI&adurl=

 

Taśmę kleimy do każdej łaty, po całej jej długości?

Edytowane przez M K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to taka taśma. Można rozważyć dwa sposoby montażu. Jeden to klejenie na wszystkich łatach (to dość duży koszt) a drugi to to tylko krótkie paski 5~10 cm na każdej łacie po środku każdego panela. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dwa sposoby montażu. Jeden to klejenie na wszystkich łatach (to dość duży koszt) a drugi to to tylko krótkie paski 5~10 cm na każdej łacie po środku każdego panela

 

Który z tych sposobów jest lepszy, lepiej zamortyzuje (wygłuszy) pracę blachy płaskiej na tzw. rąbek-klik, na łatach?

Czy na łatę 4x6, wystarczy taśma o szer. 7 cm?

 

Odnośnie kosztów to na pewno pasek na środku będzie o wiele tańszy, niż klejenie taśmy na całej łacie.

Rozmawiałem w hurtowni na temat taśmy wygłuszającej i proponowali również klejenie paskami po środku. Z tym, że mowa była o bardzo drogiej taśmie wygłuszającej z RUUKI, z tego co wiem ma ona grubość 5 mm, szerokość 10 cm. Natomiast taśmy akustyczne do profili U, można kupić o wiele taniej, jest ona trochę cieńsza ma 3 mm grubości, a dostępne szerokości to 5 cm, 7,5 cm , 10 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
...co wybrac pod blache na rabek i wiazary?...

Rąbek tradycyjny czy "klik"?

Pod rąbek tradycyjny warstwy powinny wyglądać następująco:

- OSB lub deski,

- papa,

- kontrłata,

- pełne deskowanie (deski suszone i strugane).

Pod "klika" warstwy powinny wyglądać następująco;

- OSB lub deskowanie,

- papa,

- kontrłaty,

- łaty w rozstawie max. 20 cm.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...