Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

czy pod blachę na rabek stojacy muszą być łaty i kontrłaty


Gość grend

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 60
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Producent blachy na klik zaleca w instrukcji montażu pełne deskowania + makaron i na to panel. Jaką min grubość OSB zastosować?

 

Przy "makaronie" trzeba mieć idealnie równą płaszczyznę desek , czy płyt. Bo później nie ma możliwości skorygowania. Dlatego uważam, że bezpieczniej jest zrobić ruszt. Jan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy "makaronie" trzeba mieć idealnie równą płaszczyznę desek , czy płyt. Bo później nie ma możliwości skorygowania. Dlatego uważam, że bezpieczniej jest zrobić ruszt. Jan

 

Konstrukcja dachu to wiązary. A producent uznaje gwarancję pod warunkiem wytycznych z instrukcji montażu panela j/w.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj nazwę tego producenta. Czy w swojej instrukcji pisze jak wyprowadzić dach? Czy aby ten producent nie jest tez producentem makaronu? Makaron nie nadaje się pod sprężyste pokrycia typu 'klik". Tak jak napisał Jan nie ma żadnej szansy aby wyprowadzić połać. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj nazwę tego producenta. Czy w swojej instrukcji pisze jak wyprowadzić dach? Czy aby ten producent nie jest tez producentem makaronu? Makaron nie nadaje się pod sprężyste pokrycia typu 'klik". Tak jak napisał Jan nie ma żadnej szansy aby wyprowadzić połać. Pozdrawiam.
Producent to Blachdomplus i produkuje tylko blachę. Pod tym linkiem instrukcja montażu. str. 14
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klik jest wytwarzany w fabryce z blachy sprężystej. Łącznie paneli jest zatrzaskowe. "Prawdziwy rąbek jest wykonywany z blachy miękkiej (miedź, tytancynk, aluminium czy PLX firmy Lindab) na budowie. Tradycyjny rąbek jest zaciskany po montażu. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro decydujesz się na produkty tego producenta to niestety powinieneś wykonać to tak jak on zaleca czyli pełne deskowanie a nie płyta OSB. Pozdrawiam.
ale czy to jest poprawnie? Pisałeś wcześniej, że pod klik powinno byc pełne deskowanie lub OSB, papa, kontrłaty, łaty.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months później...

Witam,

Mam pytanie w niniejszym temacie.

 

Będę miał za około miesiąc robiony dach, będzie to "klik" firmy Bratek (ceramic Matt)

 

Chodzi mi o warstwy, firma od dachów (sobno cieśla i osobno dekarz, 2 odrębne firmy pracujące razem):

 

- krokwie (strugane, suszone komorowo)

- ocieplenie nakrokwiowe Bauder PIR powlekane taką jak by już "papą" matą izolacyjną

- kontrłaty 5x8cm

- łaty 3,2x10cm (układane 10cm przerwy, 10cm łaty, 10cm przerwy, 10cm łaty itd)

- blacha Bratex "klik"

 

Aha, dach 2 spadowy, 6x11m, kąt ok 45 stopni

 

Jeszcze odpowiedź do osób które pytają dla czego rąbek (klik) faluje.

To jest blacha o dużym formacie, przewaznie w kolorach ciemnych, łapiących w mig temperaturę. Jeżeli ktoś przykręci panele na "sztywno" mocno wkrętami, to panel nie pracuje i będzie sie falował.

Edytowane przez igor002
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie w tamtym roku robiłem przebudowę dachu wraz ze zmianą blachę na rąbek tzw.klik. Blacha była zakładana z firmy RUUKKI no i firma ciesielsko-dekarska polecona przez nich . Nic mi do dzisiaj nie pofalowało.Ja u siebie też po miesiącach spędzonych tu na forum i stosując się do rad kilku ekspertów m,innymi P.Andrzeja robiłem warstwy tak.

-Na krokwiach kładziona była membrana .

- Na membranę bite były kontr łaty 5x4cm.

- Na kontr łatach płyta OSB 15mm

- Na płytę papa podkładowa termozgrzewalna (chyba UNI STANDARD PYE PV250 S40)

- na papę kontr łata 25x50 mm

- i na to łaty 32x70 bita co 10cm

- Pod każdy arkusz blachy na łatach klejona taśma naprężająca o szer 10cm .

 

Tak to wyglądało na dachu w trakcie robót.

ee0f9cf60c41c54c.jpg

 

A tak wygląda dach z blachą na rąbek.

defbed07fdf6d130.jpg

951978b317731a14.jpg

 

Uprzedzając pytanie , o podwójne kontr łaty.Pod płytą robiłem lukę powietrzną z membrany, gdyż jako ocieplenie dałem pianę PUR, więc chciałem aby nie dolegała do płyty OSB dlatego kontr łata była grubsza.

Kontr łata ta wierzchnia pod łatami, na papie, miała być początkowo przykryta papą , tak jak mi radził Pan Andrzej, ale w sumie zrobiłem potem bez jej pokrycia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years później...

Witam czy próbował ktoś z wykonawców uszczelnić na połączeniach (klik) blachę na rąbek stosując cienką taśmę butylową?

Mój spadek dachu wynosi 6 stopni a blacha jest na 15 stopni minimum wykonawca o tym mnie nie poinformował . Uzyskałem info od przedstawiciela handlowego blach że można spróbować nakleić na dwóch/rąbek taśmę butylową podobno już komuś to pomogło . Pomimo że pod spodem.bedzie papa termozgrzewalna wolałbym żeby nie było przecieków przy roztopach śniegu, intensywnym deszczu itd. Znalazłem na znanym portalu takie cienkie taśmy 1mm różnych szerokości od kilkunastu kilometrów będę miał tej blachy 13 arkuszy po 7 metrów długości więc nie ma dużo roboty.

I jeszcze czy takie rozwiązanie

 

Strop

Folia

Walna

Wiatroizolacja

Krokiew

OSB

Papa

Kontrłata

Łata

Blacha

Zamiast szczeliny wentylacyjnej nawiewniki i kominki wentylacyjne

Co wy na to ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle! Powinno być tak:

strop

folia paroizolacyjna

wełna

szczelina wentylacyjna minimum 2 cm

osb

kontrłata

papa termozgrzewalna

łaty w rozstawie max 20~25 cm

blacha

Taśma butylowa nie jest konieczna. Nawiewniki można stosować zamiast wlotów powietrza a kominki zamiast wylotów powietrza. Natomiast te produkty nie zastępują szczeliny wentylacyjnej. Szczelina wentylacyjna obowiązkowa! Można zastosować izolację cieplną nakrokwiowo i wówczas szczelina wentylacyjna, wloty i wyloty powietrza zbyteczne. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...