Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Atmos jaka temperatura spalin?


Haszu84

Recommended Posts

Witam użytkowników kotłów na holzgas. Nie mogę znaleźć informacji na temat temp spalin przy atmosach. Może ktoś ma taki kociołek i pomoże lub zna temat? U mnie na wyciągu jest powyżej 200st i obawiam się , że tracę energię przez komin. A może powinienem palić bez wyciągu? Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Również posiadam HG ,ale własnej konstrukcji,jednak wzorowany na kotle Schmidta i Brunnera(kotły z najwyższej półki,jakościowej i cenowej).Kocioł pracuje na wyciągu jak i na naturalnym ciągu,a temp. spalin u mnie to 200 st. +- 20 st. i taką temp. utrzymuję ze względu na stary tradycyjny komin.Gdybym miał nowy odporny na kondensat można zejść do 150 st. na naturalnym ciągu,na wyciągu praktycznie nie ma granicy,więc kolega krzy27 dobrze prawi.Nie należy się przejmować stratą kominową ponieważ każde 17 st. więcej na czopuchu to tylko 1 % mniej sprawności,jest to tylko niepotrzebna nagonka producentów,oczywiście każdy wyciąg wspomaga ciąg kominowy.Ja osobiście używam tylko do rozpalenia i podkładania,ale tylko kilka kotłów HG potrafi poprawnie funkcjonować na ciągu naturalnym.Pamiętaj jednak że taki kocioł nie znosi stanu podtrzymania,bo nie da się naraz zatrzymać procesu odgazowania, to nie węgiel.Kisząc opał zajedziesz kocioł w kilka lat.Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z węglowym jest niedużo lepiej. Podajniki można zmusić do lepszej pracy ale z dużym naciskiem na operatora. Konstrukcja też ważna rzecz ale nawet dobrą idzie zepsuć nieodpowiednim sterowaniem.

miedziannik: umieszczałeś gdzieś zdjęcia swojej konstrukcji? Też mnie myśli nachodzą na próbę własnych sił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten wyciąg masz na pokaz :)?U mnie się załącza w chwili uruchomienia kotła,a wyłącza przy 70 st.,laddomatu,zaworów mieszających brak.Pompa co załącza od 70 st. a wyłącza się całkowicie przy 35 st. wtedy znowu rozpalam.Pompa bufora zaczyna ładować od 88 st. przestaje przy 75 st. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • 2 months później...
  • 3 months później...
Tak wiem, jakie spostrzeżenia z użytkowania i jak współpracuje z ogrzewaniem podłogowym ?

Ogrzewanie podłogowe współpracuje znakomicie - posiadam zawór termostatyczny sterujący temperaturą zasilania. Bufor jest rozładowywany powoli z racji temp zasilania ok 35-40st .Można bufor rozładować praktycznie do zera, ponieważ 30st na podłogówce coś daje, gorzej jest z grzejnikami, potrzebują wyższej temp. Choć z nimi nie jest najgorzej. Ja mam stalowe 3 płytowe purmo i im wystarczy 35st ale warunkiem jest przewymiarowanie grzejników. U mnie średnio licząc na 45m2 jest ich 3x 1200/600 o łacznej mocy 10kw przy maks temp. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...