Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

pomoc w doborze kominka.


Lysek

Recommended Posts

Witam, jaki iż prawdopodobnie jeszcze w tym roku będę kupował kominek powietrzby chciałbym zapytać na forum jaki z trzech przeze mnie wymienionych ma najlepszy stosunek jakości do ceny**

1. Kratki nadia 10 kw

2. Lechma pp 500*

3. Byrski cyklop

4. Unirol dragon

domek wolnostojacy około 65 m2 do ogrzania, palił bym często by zredukować koszty ogrzewania domu prądem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 52
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dom Kanadyjczyk czyli szkielet z drzewa na ścianach 10cm welny i styropian z zewnątrz ale ile nie wiem. Strop 15 cm wełny, okna PCV rolety zewnętrzne.

Kominek w holu otwartym.

Z dolotem jest problem bo musiał by być z nie użytkowego poddasza, czy da rade bez problemu zaciągnąć powietrze?

chciałem zainstalować również turbodym i bojler 100l by ogrzewać wodę użytkową. .

hmm chciałem jeszcze jedna ścianę zabudowac z płyt szamotowych by trochę ciepła zaakumulowac

A jakby porównać nadie z lechma (cena kolejno 3400 brutto i 4500 brutto), jest sens dopłacać?

a do kominkow z kratek jest dużo akcesorii co jest na pewno dużym plusem....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Proszę znawców o informacje, który z wymienionych poniżej kominków wolnostojących ma szczelną komorę spalania. Chodzi mi nie tylko o dolot powietrza z zewnątrz (ten mają wszystkie wymienione), ale o szczelność komory ponieważ w domu ma być wentylacja mechaniczna i kominek powinien być do tego przystosowany. Moje typy to Invicta, modele:

 

- PHAROS

- ARGOS

- GOMONT

- BELVAL

- ODYSEE

- CHATEL

- ILLY

 

ze wskazaniem na dwa ostatnie ze względu na stosunkowo małą moc rzędu 7-8kW. Kominek raczej będzie pełnił funkcję dodatku w wystroju w salonie połączonym z kuchnią i jadalnią. Całość powierzchnia około 50m2 i wysokości ok 2,65m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lysek! Czy dobrze zrozumiałem? Chcesz doprowadzić powietrze do kominka z góry na dół?

Specjalistą nie jestem, ale przenigdy bym tak nie zrobił.

 

Co do mocy kominka i niepewności w kwestii ocieplenia to może powiedz czym grzejesz teraz. Jaką to coś ma moc?

Jeśli chcesz grzać wodę to potrzebujesz troszkę większej mocy. W tym wypadku komplikujesz sobie sprawę, bo paląc na stałe woda w bojlerze zaraz się zagrzeje, a w nieskończoność grzać się nie może...

Dolot to jest dobra rzecz :-) - sprawdź czy gdzieś nie da się przewiercić. W POZIOMIE.

A jak nie to palić z rozszczelnionymi oknami.Więcej wkładów masz wtedy do wyboru, tańsze, może to i lepiej. A może piec kominkowy?

Edytowane przez lotnick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nad piecem tez myślałem ale jakoś pomyślałem ze jak mam wnęke na wkład kominkowy to może bym kupił jednak wkład...

w domku jeszcze nie mieszam planuje w przyszłym roku, Narazie remontuje.

ogrzewanie jest elektryczne podłogowe w całym domu ( w każdym pokoju jest pokretlo do regulacji temperatury).

rachunek za prąd w roku 2013 wyniósł bagatela 5700 zł. ..(domek był wynajmiwany).

chciałem koszty zredukować do minimum także pomyślałem o wkladzie kominkowym w holu + rura z ciepłym powietrzem do sypialni do tego turbodym na ciepłą wodę i ewentualnie jeszcze grzejnik typu drabinka w łazience (napędzany turbodymem).

powietrze nie za bardzo da się pociągnąć w podłodze ( z racji kabli grzewczych), a poddasze jest nie użytkowe stąd ten pomysł. Myślę o czymś w stylu rura do doprowadzenia powietrza do kominka na poddaszu + jakiś wentylator z regulowana prędkością do tego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolicie Panowie ,że zagadnę ale w kwestii rozszczelnienia okien.Czy według was jest to idea palenia kominkiem???.Dom jest za szczelny a powietrza z zewn. brak.Podstawowy błąd gdzie budowanie nie ma alternatywy gdy zapomni się o doprowadzeniu powietrza z zewn.A doprowadzanie go jakoś na dziko z góry to jakaś bzdura.Zaraz zleci tu branża i się fachowo wypowie oczywiście bez dążności Bohunia bo ostatnio siakiś niezrozumiały i namolny jest.;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niktspecjalny dobrze mówisz "dom jest za szczelny, a powietrza z zewnątrz brak", ale dom już kupiony, problem musi mieć rozwiązanie.

Czytam, analizuje i w kwestii doprowadzenia powietrza ze strychu wpadł mi do ggłowy pewien pomysł.

Otóż - pociągnięcie ze strychu rury o średnicy przyłącza takiej jak w kominku powiedzmy fi 125 mm, zainstalowanie w rurze na strychu wentylatora kanałowego fi 125 obieg będzie wtedy wymuszony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niktspecjalny dobrze mówisz "dom jest za szczelny, a powietrza z zewnątrz brak", ale dom już kupiony, problem musi mieć rozwiązanie.

Czytam, analizuje i w kwestii doprowadzenia powietrza ze strychu wpadł mi do ggłowy pewien pomysł.

Otóż - pociągnięcie ze strychu rury o średnicy przyłącza takiej jak w kominku powiedzmy fi 125 mm, zainstalowanie w rurze na strychu wentylatora kanałowego fi 125 obieg będzie wtedy wymuszony.

 

Teraz to do mnie przemawia.Wymusisz ale czy to wymuszenie nie będzie miało wpływu na to co będzie się działo w komorze paleniskowej.Przepustnica reguluje sobie np. tak jak umie ilością powietrza z zewn.A tu jak wdmuchniesz z jakąś tam siłą.....no nie wiem.Powiem ,że zaciekawiło mnie to to ale dobrze ,że ja nie mam tego problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tym samym problemie myślałem tj. Jak okiełznać wdmuchiwane powietrze by dobrze się paliło.

I tu mam kolejne pomysły:

regulacja obrotów wentylatora pomoże np.zwiększyć dawkę powietrza podczas rozplania i metodą prób i błędów ustawić dawkę powietrza a zarazem obroty wentylatora w taki sposób żeby spalanie przebiegało bez zakłóceń...

+ standardowa przepustnica w kominku*za pomocą której też będą mógł regulować dopływ powietrza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Lysek! Czy dobrze zrozumiałem? Chcesz doprowadzić powietrze do kominka z góry na dół?

Specjalistą nie jestem, ale przenigdy bym tak nie zrobił.

Tak wykonane przyłacze powietrza do kominka działa równie dobrze jak czerpnia prowadzona "tradycyjnie" ...

Przy problemach z "ciągiem kominowym" teoretycznie nawet powinna pomagać i go wzmagać ("ciąg" ten) - słup zimnego, cięższego powietrza, "ładujący się " do wkładu będzie zawsze wypierał ogrzane (lżejsze) spaliny ... zwykła i naturalna pompa hydrauliczna ... :)

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...