Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

koza+nawiewniki? proszę o radę


Recommended Posts

Piszesz tam o jakimś wyziębianiu a ja twierdze że przy wentylacji grawitacyjnej muszę przegonić przez dom lekko 120m3 powietrza przez godzinę a koza 10kw pracująca z mocą nominalną potrzebuje 20 m3.Więc nie sadze że spowoduje ona jakieś wyziębianie.I daj już spokój z tym "czytaniem ze zrozumieniem" ja twoje intencje dobrze rozumiem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JTD i Funky_koval

 

 

 

Panowie, nie ma sensu spierać się czym jest opał autora tematu, dopóki i jeden i drugi jest w większości zbudowany z pierwiastka węgla C

Tak więc spalanie będzie na tej samej podstawie reakcji spalania.

 

Oczywiście to ta sama reakcja, ale węgiel jest kilkukrotnie bardziej niebezpieczny .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie po to okna zaopatrują w uszczelki aby je zaraz po zamontowaniu wycinać.

 

Z drugiej strony nie po to w ścianach są cegły, żeby robić w nich dziury.

 

Faktycznie sprawdziłem i koza na 1kw potrzebuje od 10 do 20 m3/h, ale przy paleniu ciągłym te wartości pewnie są mniejsze, bo po rozpaleniu, szczeliny, którymi powietrze ma się dostawać są naprawdę wąskie. Teoretycznie mam 10kw ale nigdy nie ładuję jej do pełna. Metr od kozy ma okno, 2 nawiewniki (do których zacząłem wracać z uporem ;) to teoretycznie 60m3/h, przy czym jeśli będzie mniejsze zapotrzebowanie na ciśnienie to się domkną, nie będzie nawiewało zimne powietrze i będzie mniejsza strata ciepła wtedy... Gdyby zamontować je w dolnej części okna (od razu mówię, że nie wiem czy tak można), to droga powietrza skróciła by się jeszcze bardziej.

 

Dlatego nie wiem, czy robienie dziury w ścianie przy zalecanych przekrojach rzędu 110mm to nie będzie za dużo, poza tym ręcznie sterowana, więc przy zapominalstwie zamykania przepustnicy czy nie będzie jednak mniej ekonomicznie mimo, że pod samym kominkiem.

 

Palę tylko drewnem

 

Sprawę okapu zostawiam, bo dużo większy ciąg, więc tu chyba tylko otwierania okien mi pozostaje w przypadku pojawienia się ciągu wstecznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej strony nie po to w ścianach są cegły, żeby robić w nich dziury.

 

Faktycznie sprawdziłem i koza na 1kw potrzebuje od 10 do 20 m3/h, ale przy paleniu ciągłym te wartości pewnie są mniejsze, bo po rozpaleniu, szczeliny, którymi powietrze ma się dostawać są naprawdę wąskie. Teoretycznie mam 10kw ale nigdy nie ładuję jej do pełna. Metr od kozy ma okno, 2 nawiewniki (do których zacząłem wracać z uporem ;) to teoretycznie 60m3/h, przy czym jeśli będzie mniejsze zapotrzebowanie na ciśnienie to się domkną, nie będzie nawiewało zimne powietrze i będzie mniejsza strata ciepła wtedy... Gdyby zamontować je w dolnej części okna (od razu mówię, że nie wiem czy tak można), to droga powietrza skróciła by się jeszcze bardziej.

 

Dlatego nie wiem, czy robienie dziury w ścianie przy zalecanych przekrojach rzędu 110mm to nie będzie za dużo, poza tym ręcznie sterowana, więc przy zapominalstwie zamykania przepustnicy czy nie będzie jednak mniej ekonomicznie mimo, że pod samym kominkiem.

 

Palę tylko drewnem

 

Sprawę okapu zostawiam, bo dużo większy ciąg, więc tu chyba tylko otwierania okien mi pozostaje w przypadku pojawienia się ciągu wstecznego.

 

Z wentylacją grawitacyjną tak jest że jeżeli wszystkie kanały nie mają podobnych parametrów (szczególnie cześć murowanych a część np.z kominka wentylacyjnego) to może pojawić się ciąg wsteczny.Jedno ale komin jest gorący i dzięki temu ma prawidłowy ciąg i czasami "pożycza" trochę powietrza przez wentylację to wg.mnie dom jest za szczelny.

A te nawiewniki powinny wystarczyć z dużym zapasem.

Edytowane przez funky_koval
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
Faktycznie sprawdziłem i koza na 1kw potrzebuje od 10 do 20 m3/h, ale przy paleniu ciągłym te wartości pewnie(?) są mniejsze,.

10 kW x (10 do 20) m3/h = 100 do 200 m3/h.

Nie mój "cyrk" - nie moje "małpy" :D

Jeśli dla ciebie 100 do 200 m3/h = 60 m3/h (maksymalnie!), to baw się tak dalej i zrób, jak sobie życzysz. Moim skromnym zdaniem tę resztę "zaciągną" kratki.

Napisz nam (tylko szczerze i uczciwie!) jak ten "eksperyment" się powiódł :bye:

Edytowane przez Konto usunięte_12*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...