Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak palić w piecu Thorma Bozen?


gjon

Recommended Posts

Proszę o kilka porad jak palić w tym piecu: http://www.thorma.sk/kachle/bozen/ Wcześniej miałem zwykłego prostego "żara" bez żadnych regulacji i chciałbym to robić jak najbardziej ekonomicznie.

Drzwiczki mają pod i nad szybą dziury z blachą regulującą, który podobno pomagają sterować kurtyną powietrzną. Jednak czy otwieram je maksymalnie czy też zamykam i tak mam po kilkunastu minutach pełno sadzy na szybie. Na czym polega ta regulacja i od czego jeszcze jest jest zależna? Zakładam, że od rodzaju opału i temperatury spalania, ale czy i jak w takim razie regulować tę opcję przysłanianiem otworów obok górnych drzwiczek.

Rozpalam ścinkami drewna, ale potem cały czas palę węglem kamiennym. Jeśli zamknę dolne drzwiczki, to ogień pełga spokojnie wewnątrz komory i piec grzeje raczej słabo. Gdy je uchylę/otworzę to mam piekło w palenisku i jest rzeczywiście gorąco, ale opał szybko się spala. Znaczy te zachowania są logiczne dla mnie, ale może robi się to inaczej, np. w tym modelu trzeba nawrzucać więcej węgla i spalać go od góry.

Może jeszcze o czymś powinienem pamiętać?

 

PS. Sadza na szybie mi jakoś specjalnie nie przeszkadza, a nawet uspokaja, bo przy czystej cały czas mam wrażenie, że drzwi pieca są otwarte :)

 

PPS. W załączniku poglądowe zdjęcia z jakiejś aukcji.

plaszcz.jpg

allegro.pl.jpg

28348395.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy.

 

Przede wszystkim powinieneś unikać palenia w tym piecyku węglem, mimo, że informacja ofertowa na to zezwala. Dość szybko zniszczysz żeliwny ruszt i szamotowe wyłożenie ścian. O czystej szybie też można w tym przypadku zapomnieć. Powinieneś palić tylko sezonowanym drewnem lub brykietem drewnopochodnym.

Po rozpaleniu i rozgrzaniu piecyka powinieneś przysłonić maksymalnie, na ile to możliwe, wlot powietrza w drzwiach popielnika, otworzyć całkowicie wlot powietrza nad drzwiczkami z szybą i lekko wlot poniżej szyby (tu doświadczalnie).

Piecyk nie jest wprawdzie drogi, ale dość zgrabny i ładny, więc szkoda go zniszczyć niewłaściwym opałem. Poza tym przy spalaniu węgla na pewno będzie mocno dymił - zanieczyścisz szybko przyłącze dymowe i komin.

Drewno może okazać się ekonomiczniejsze i dawać większą przyjemność z użytkowania piecyka. Drewno to także mniejsza ilość popiołu i łatwiejsze utrzymanie czystości w całym domu.

 

Pozdrawiamy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za konkretną odpowiedź i przepraszam za opóźnienie w swojej. Kilka dni palenia samym drewnem dały pełne zrozumienie Twoich sugestii i przyjemność korzystania z (czystej) szybki w piecu.

A czy warto zwrócić uwagę na materiały do palenia, które stosami/paletami leżą w marketach? Tak naprawdę nigdy nie paliłem niczym innym niż czarnym węglem i nie mam pojęcia jaka jest wydajność i ekonomia używania takich materiałów (w tym konkretnym przypadku). Opalam dwoma piecami dwa małe pokoje w bloku (po ok. 20m^2) i tylko wieczorami (teraz 17-21, ostrą zimą 15-23).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podręcznikowo 1 kg suchego drewna [ wilgotność max 20%] to 4,2 kW .

Brykiety z DREWNA o których piszesz to nic innego jak sprasowane trociny , podstawową ich zaletą jest to że są dość małe i foremne co ułatwia ich aplikację do paleniska .

Pamiętać jednak należy że niewolno dopuszczać do ich zawilgocenia , rozpakowane i pozostawione w wilgotnym pomieszczeniu chłoną jak gąbka , dlatego najlepiej trzymać je w suchym miejscu np garażu .

Gdyby wszystkie brykiety sprzedawane w marketach , coraz częściej także na składach z drewnem lub budowlanych , produkowane były z samego dębu ..to lasów by w Polsce dawno zabrakło ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za konkretną odpowiedź i przepraszam za opóźnienie w swojej. Kilka dni palenia samym drewnem dały pełne zrozumienie Twoich sugestii i przyjemność korzystania z (czystej) szybki w piecu.

A czy warto zwrócić uwagę na materiały do palenia, które stosami/paletami leżą w marketach? Tak naprawdę nigdy nie paliłem niczym innym niż czarnym węglem i nie mam pojęcia jaka jest wydajność i ekonomia używania takich materiałów (w tym konkretnym przypadku). Opalam dwoma piecami dwa małe pokoje w bloku (po ok. 20m^2) i tylko wieczorami (teraz 17-21, ostrą zimą 15-23).

 

Witamy ponownie.

 

Najlepsze jest oczywiście sezonowane drewno. Brykiety należy traktować jako paliwo zastępcze bądź równoważne (choć droższe) w przypadku, gdy nie posiadamy wysuszonego drewna, nie mamy możliwości jego składowania, rozdrabniania itd. Dobry brykiet powinien z powodzeniem drewno zastąpić, niestety bardzo różnie bywa z jego jakością. Pozostają próby różnych gatunków z od różnych dystrybutorów, albo sprawdzone na rynku marki, które nie są tanie. Można przekazać tylko kilka wskazówek, którymi można się kierować przy ocenie. Brykiet po otwarciu opakowania powinien posiadać zapach drewna - niestety czasami trąci różnego rodzaju żywicami używanymi do produkcji płyt wiórowych. Przy spalaniu nie powinien się rozpadać, a aż do zwęglenia zachowywać swą formę. Rozsypać powinien się dopiero w postaci popiołu. Tego nie powinno być więcej po spaleniu niż po spaleniu takiej samej (wagowo) ilości drewna.

 

Pozdrawiamy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam,

ja poproszę o poradę, a mianowicie posiadam warsztat 25 mkw, ocieplony styropianem z zewnątrz i strop 15 cm wełny.Jestem zainteresowany piecem Bozen ( bardzo dobra cena w jednym z marketów budowlanych ) tylko czy sam piec bez rury wzdłuż garażu nagrzeje mi ?. zaznaczam, że warsztat co jakiś czas jest otwierany i zamykany

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months później...
Proszę o kilka porad jak palić w tym piecu: http://www.thorma.sk/kachle/bozen/ Wcześniej miałem zwykłego prostego "żara" bez żadnych regulacji i chciałbym to robić jak najbardziej ekonomicznie.

Drzwiczki mają pod i nad szybą dziury z blachą regulującą, który podobno pomagają sterować kurtyną powietrzną. Jednak czy otwieram je maksymalnie czy też zamykam i tak mam po kilkunastu minutach pełno sadzy na szybie. Na czym polega ta regulacja i od czego jeszcze jest jest zależna? Zakładam, że od rodzaju opału i temperatury spalania, ale czy i jak w takim razie regulować tę opcję przysłanianiem otworów obok górnych drzwiczek.

Rozpalam ścinkami drewna, ale potem cały czas palę węglem kamiennym. Jeśli zamknę dolne drzwiczki, to ogień pełga spokojnie wewnątrz komory i piec grzeje raczej słabo. Gdy je uchylę/otworzę to mam piekło w palenisku i jest rzeczywiście gorąco, ale opał szybko się spala. Znaczy te zachowania są logiczne dla mnie, ale może robi się to inaczej, np. w tym modelu trzeba nawrzucać więcej węgla i spalać go od góry.

Może jeszcze o czymś powinienem pamiętać?

 

PS. Sadza na szybie mi jakoś specjalnie nie przeszkadza, a nawet uspokaja, bo przy czystej cały czas mam wrażenie, że drzwi pieca są otwarte :)

 

PPS. W załączniku poglądowe zdjęcia z jakiejś aukcji.

 

Ja paliłem cały sezon tym piecem węglem zapalanym od góry i nie zniszczył się szamot ani ruszt. Najpierw ładowałem węgla typu orzech i na to sypałem trochę pelletu. Następnie wrzucałem podpałkę na to. Zamknąłem górne drzwiczki i dolne otworzyłem (całkowicie) dopóki nie zajął się porządnie węgiel (jakieś 30 min.). Po tym czasie zamykałem dolne drzwiczki i ustawiałem szyber na 1,2,3 (w zależności jak było zimno na dworze). Tak odpalony piec stał nie otwierany do następnego dnia !!! Paliłem rano przed pracą i po południu zostawał sam żar, który czasami był jeszcze w popiołach następnego dnia przy odpalaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...