Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

WM w zamieszkałym domu


Recommended Posts

Dom już po budowie , zamieszkały. Dom parterowy z nieużytkowym poddaszem i stropem monolitycznym. Z różnych przyczyn nie zrobiłem WM. Ponieważ mam nieużytkowe poddasze wydaje mi się, że jeszcze można to zrobić. W związku z tym mam pytania :

1. co jest lepsze: rury metalowe czy z tworzywa sztucznego?

2. w pomieszczeniach na ścianach przy suficie mam kratki wentylacje z kanałem bięgnącym w ścianie do stropu , w którym jest dziura podłączona rurami spiro do wywiewek dachowych - czy do tych kratek można podłączyć rury WM i wtedy anemostat na ścianie? (oczywiście usunąć połączenia z wywiewkami dachowymi)

3. działkę mam zagospodarowaną (kostka brukowa itp.) w związku z tym kopania pod gwc raczej odpadają - co w związku z tym nagrzewnica przed rekuperatorem - czy są inne sposoby?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. co jest lepsze: rury metalowe czy z tworzywa sztucznego?
Woli Pan:

Ciszej taniej i prościej czy głośniej, drożej i więcej roboty a przy tym gorzej?

gwc raczej odpadają - co w związku z tym nagrzewnica przed rekuperatorem - czy są inne sposoby?
Grzałka jest najtańszym sposobem rozmrażania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rury metalowe to taniej za materiał, ale drożej jeśli liczyć robociznę - więcej nakładów pracy. Przy nieprawidłowym wykonaniu mogą występować "przesłuchy" między pomieszczeniami. Wyrzutnie i czerpnię można robić metalowe, ale rozprowadzenie po domu w plastikach.

Lepiej robić na PE flex'ach, są szczelniejsze i higieniczne, do tego zachowujesz odpowiednia prędkość powietrza w kanałach.

Są systemy, które składa się jak klocki - kliki, uszczelki, wszystko spasowane bez żadnych klejów, silikonów czy innych spoin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rury metalowe to taniej za materiał, ale drożej jeśli liczyć robociznę - więcej nakładów pracy. Przy nieprawidłowym wykonaniu mogą występować "przesłuchy" między pomieszczeniami. Wyrzutnie i czerpnię można robić metalowe, ale rozprowadzenie po domu w plastikach.

Lepiej robić na PE flex'ach, są szczelniejsze i higieniczne, do tego zachowujesz odpowiednia prędkość powietrza w kanałach.

Są systemy, które składa się jak klocki - kliki, uszczelki, wszystko spasowane bez żadnych klejów, silikonów czy innych spoin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PE i kanały elastyczne izolowane mam w wersji "hygiene antimicrobial" a blaszane skąd Pan bierze?

[ATTACH=CONFIG]289684[/ATTACH]

 

Nie biorę, bo nie robię na metalowych w ogóle i nie polecam ich. Wiem, że takie są

w wersji hygiene antimicrobial
, temu nie zaprzeczam.

Ale sami inwestorzy jak widzą taki kanał, to rezygnują z ich montażu od razu, na korzyść plastików.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie biorę, bo nie robię na metalowych w ogóle i nie polecam ich. Wiem, że takie są , temu nie zaprzeczam.

Ale sami inwestorzy jak widzą taki kanał, to rezygnują z ich montażu od razu, na korzyść plastików.

 

Zgadzam się, ale... Gdy czytam wątki o DGP na tych kanałach ( strumień 600m3/h i temperatura) czy przy kanałówce ( strumień ponad 600 i wilgoć) to te kanały są OK, zaś wchodzę na wątek wentylacji ( suche powietrze 130m3/h) to od razu ich trwałość drastycznie spada i powstają problemy z czyszczeniem.

Nie jest to dziwne?

czerpnię można robić metalowe
Skoro reszta na higienicznych to dlaczego nie wszy stko Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To odpowiedzcie mi na pytanie: gdybym chciał miał WM z wysokiej półki (taki mercedes wśród WM) to na co zwracać uwagę i co wybierać?

 

1. PE flexy czy tak?

 

Nie. Należy zwracać uwagę, by instalacja była cicha i higieniczna.

Jest coś takiego jak optymalna prędkość powietrza w kanale . (pd 2 do 5m/sek) Na ogół producent centrali już nam to "narzuca" dając odpowiednie króćce . Potem trzeba dopilnować, by się powietrze za bardzo nie rozprężało, bo może dudnić.

Kolejna kwestia, to brak możliwości regulacji tak małego strumienia, jaki ma wentylacja domowa. Dlatego instalacja powinna być na dwóch skrzynkach - nawiewnej i wywiewnej. Wtedy będzie samoregulacja.

Następna kwestia, wentylacji nie trzeba czyścić, ale gdyby zaistniała taka potrzeba, to tylko instalacji na trójnikach i na kanałach blaszanych wyczyścić się nie da.

 

No i na koniec . Koniecznie sprawdzać atesty na rury do gwc i PE. Bardzo często są sprzedawane kanały do kabli ( z udziałem materiałów z recyklingu)

W przypadku chłodzenia ( np kanałowa klimatyzacja ) warto dołożyć do kanałów z jonami srebra lub choćby z folią D2P.

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro reszta na higienicznych to dlaczego nie wszystko

Miałem na myśli spiro, obłożone wełną. Bo tak lubią klienci bo np. jest w projekcie, tak też jest taniej niż zamontować kanał PE izolowany.

 

To odpowiedzcie mi na pytanie: gdybym chciał miał WM z wysokiej półki (taki mercedes wśród WM) to na co zwracać uwagę i co wybierać?

 

1. PE flexy czy tak?

 

Jeśli chodzi o kanały to mój mercedes to Uniflexplus+. Tworzywo PE, atesty PZH na wszystkie elementy (kanały, skrzynki, rozdzielacze). Na kanale można stanąć i nic mu się nie będzie. Podejścia pod anemostat i skrzynki rozdzielcze mają w środku specjalne aerodynamiczne profile, i bezproblemowy dostęp żeby je czyścić. http://www.comair.pl/UserFiles/Uniflexplus/Uniflexplus_skrzynka_areodynamika.jpg

 

Instalacja z firmową centralą jest cicha, można przyjechać do Cz-wy obejrzeć. Do tego można GGWC zamontować i jest instalacja na wypasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem na myśli spiro, obłożone wełną. Bo tak lubią klienci bo np. jest w projekcie, tak też jest taniej niż zamontować kanał PE izolowany.

Co się dziwić inwestorom, spotkałem instalatora, który w powoływał się na "Wentylację i klimatyzację" Waldemara Malickiego, toż to ręce opadają. I taki człowiek idzie i montuje!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jakieś nowe wydanie? Bo z tego co kojarzę "dzieło" P.Malickiego wydano w latach '80 a przynajmniej coś koło tego.

 

Szanowny Pan Waldemar raczył wygasnąć w 78 a ostatnia nowela to 74, W tamtych czasach nie było w domach i mieszkaniach wentylacji mechanicznej ( nawet okap nie miał wentylatorka) , nie było też innych kanałów jak blaszane. Skąd więc Pan Maksymilian miał wiedzieć o cichych przepływach, optymalnych prędkościach i o "niegładkiej" powierzchni kanału?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...