Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wykonanie nieprawidłowej wentylacji


Recommended Posts

Przewrotny trochę temat ale już nie mam pomysłu co zrobić.

Podstawowy problem to że dom w którym mieszkam jest. Szczelny. Niestety tak musi zostać, przerabiałem wszelakie rozszczelnienia w stylu wycinania uszczelek w oknach, nawiewniki, nic z tego. albo ciągnie po plecach jak się siedzi w rejonie okien albo zima przy -20*C miejsca nawiewu porastają lodem. W czasie wietrznych dni widać jak wiatr porusza firankami. Komfort mieszkania jest słaby bo choć powietrze świeże to niestety ale zimne a ogrzewanie tez swoje kosztuje.

Stad mieszkanie zostało ponownie uszczelnione nawet na poziomie wentylacji. Na dobra sprawę problem jest duża wilgotność i wykraplanie się jej na szybach jak również permanentna wilgoć w łazience i porastanie powierzchniowymi grzybami płytek. To nie jest rozwiązanie.

Dlatego że dysponuję deficytową ilością kanałów wentylacyjnych (łazienka i kuchnia są połączone jednym co już jest złe ale to stary budynek i nie ma możliwości wykonania dodatkowego kanału wentylacyjnego).

Stad pewien niezbyt mądry ale chyba jedyny pomysł by wypychać wilgoć. Mianowicie chce umieścić w tej jednej wspólnej wentylacji system "rura w rurze. Nic szczególnego 7m blaszanej rury. komin ma 14x14cm wiec rura 11cm średnicy aby było "po pół". W środku był by wyciąg mechaniczny z łazienki (wentylator kanałowy) a na zewnątrz rury przez kuchnie wracało by zimne "ciągiem wstecznym".

Oczywiście wszystko to jest możliwe do wykonania, jednak sa dwa problemy:

1. wkraplanie sie wody wewnątrz kanału łazienkowego a tym samym możliwe zalodzenie na samym szczycie. O ile woda która będzie się wkraplać sobie spłynie przez odbiornik skroplin wężykiem do kanalizacji o tyle zastanawiam się czy taki system pójdzie po mojej myśli.

2. Czy wydajność wentylatora kanałowego będzie na tyle duża jak i jego moc aby wymuszać ciąg wsteczny. Oczywiście zdaje sobie sprawę ze ciąg wsteczny pojawi się również w pokojach ale na czas wywiewania z łazienki pary.

 

Od razu informuje, choć w kuchni jest gaz, to gotuję się niewiarygodnie mało, raczej są to naleśniki, jajecznica, ryż niż gotowanie wielkich obiadów. I tak przy pieczeniu czy smażeniu uchyla się okno (wtedy tez pewnie zadziała wentylacja kuchenna bo nie będzie ciągu wstecznego.

 

Co sądzicie o takim pseudorekuperatorze i wymuszaniu ciągu wstecznego?

W końcu powietrze przez 7m kanału kominowego dokona wymiany ciepła i wkroplenia wilgoci. Kocioł gazowy znajduje się w zupełnie innej części budynku i jest oddzielony od mieszkania szczelnymi drzwiami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nie zrobi Pan wentylacji z odzyskiem ciepła, odprowadzającej wodę do kanalizacji?

 

1. Koszty

2. Możliwości fizyczne, kominy i ciągi wentylacyjne są wewnątrz budynku i przestrzenie do ustawiania rekuperatora są ograniczone.

3. Problem z pomieszczeniami które mają wywiew "na zewnątrz" takimi jak WC lub wyjście na strych.

4. Nie wszystkie pomieszczenia mają wentylacje a poprowadzenie kanału wentylacyjnego jest w zasadzie fizycznie niemożliwe bez zwisających kanałów obudowanych K-G. Pomijam już całkowitą rujnacje remontową wykończonych pomieszczeń.

 

Stąd taka prowizorka.

 

Te kilka kilkanaście lirów wody na dobę, trzeba jakoś odprowadzić.

 

Nie będzie z tym problemu, u samego dołu kanału będzie zbieracz wody i odprowadzenie do kanalizacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...
Wymiennik typu rura w rurze wydaje się być tanią alternatywą dla rekuperatora ale to tylko pozory. Zajrzyj do działu "Zrób to sam", jest tam cały temat poświęcony samodzielnej budowie rekuperatora. Wymiennik w obudowie kupisz już a jakieś 500 zł. Do tego wentylatory, trochę rurek i masz rekuperator. Niewiele mniej zapłacisz za rurę w rurze a wydajność jest nieporównywalna,. Masz tez gwarancję, że nie będzie ci do domu zasysać tego samego powietrza, co w przypadku rury w rurze jest więcej niż prawdopodobne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zajrzyj do działu "Zrób to sam", jest tam cały temat poświęcony samodzielnej budowie rekuperatora. Wymiennik w obudowie kupisz już a jakieś 500 zł.

Nie mam gdzie go postawić (hałas) ani gdzie prowadzić instalacji.

Celem nie jest zrobienie rekuperatora a zrobienie wentylacji mechanicznej uruchamianej okresowo kiedy w łazience będzie wilgoć. Nie ma sensu wywiewanie powietrza z łazienki o 4 nad ranem kiedy jest sucho.

Niewiele mniej zapłacisz za rurę w rurze

Rura wentylacyjna 100mm to 15zł/m a metrów jest 7.

Wentylator - 100zł

Zbiornik na skropliny - 50zł

wężyk do odprowadzania skroplin - 10zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam gdzie go postawić (hałas) ani gdzie prowadzić instalacji.

Celem nie jest zrobienie rekuperatora a zrobienie wentylacji mechanicznej uruchamianej okresowo kiedy w łazience będzie wilgoć. Nie ma sensu wywiewanie powietrza z łazienki o 4 nad ranem kiedy jest sucho.

 

Rura wentylacyjna 100mm to 15zł/m a metrów jest 7.

Wentylator - 100zł

Zbiornik na skropliny - 50zł

wężyk do odprowadzania skroplin - 10zł.

 

I podgrzewanie kabelkiem.

Poza tym najważniejsza jest wentylacja w sypialni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I podgrzewanie kabelkiem.

Czego podgrzewanie?

Poza tym najważniejsza jest wentylacja w sypialni.

Na takie ekscesy można pozwolić sobie w projekcie nowego budynku, podczas budowy nowego. W latach 70 nikt o tym nie myślał i nie jest technicznie przewidziane poniewaz nie ma dostępnych kanałów wentylacyjnych które można by wykorzystać.

W jednym kominie sa 4 kanały w tym dwa spalinowe, jedne do kotłowni wentylacyjny, jeden dzielony na kuchnie i łazienkę.

W drugim kominie jest 5 kanałów wentylacyjnych ale podłączone są tylko 4 pomieszczenia a piąty jest nie do użycia i w nim znajdują sie wszystkie niskoprądowe instalacje kablowe - np. antenowe na dach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

mam dość podobny problem:

- wentylacja grawitacyjna w pionie kuchenno - łazienkowym;

- brak wentylacji w pozostałych pomieszczeniach.

 

Termomodernizacja budynku (styropian, okna, sufity GK) spowodowała to, co spowodować musiała - nadmiar wilgoci. Póki co nie objawia się to jeszcze w jakiejś dramatycznej formie, są to "zaledwie" płaczące okna, pęczniejące drzwi w łazience, nieświeże powietrze po nocy w sypialni. Marketowa stacja pogodowa pokazuje w tej chwili w pomieszczeniu, w którym siedzę (pokój mieszkalny) 70% wilgotności przy 19,5 stopniach.

 

Ponieważ mam (o ile dobrze zrozumiałem) podobne ograniczenia (konstrukcja z lat 80-tych, poczynione prace w sufity) i na moje skromne rozeznanie - rozplanowanie i instalacja WM oznaczałaby sporą*demolkę, w tym również np. sufitów, poza tym musiałaby sporo kosztować; zaintrygowało mnie nieortodoksyjne (i mocno krytykowane) rozwiązanie opisane w tym wątku:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?209140-Wentylacja-hybrydowa-WMG

 

Oczywiście ze zrozumiałych względów nie mogę zastosować tego rozwiązania u siebie ale traktuję je jako pewną inspirację. Zacząłem zastanawiać się nad:

1) wykorzystaniem obecnie nieczynnego kanału dymowego do dostarczania świeżego powietrza do budynku, np. z poziomu piwnicy, gdzie mam kratkę wentylacyjną; zimą nawiew działaby grawitacyjnie, latem - może jakiś wentylator? Tu widzę potencjał w możliwości zastosowania GWC;

2) dołożeniem otworów wentylacyjnych z pokoi mieszkalnych na antresolę, zużyte powietrze z pokoi wędrowałoby na antresolę, a stąd na zewnątrz, ale musiałbym wykonać otwór wywiewny, bo to najwyższa część*domu, a konstrukcja nośna tworzy tam pod stropem odwróconą wannę, gdzie zużyte powietrze zalegałoby.

 

Pozdrawiam i życzę powodzenia w rozwiązywaniu problemu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...