Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czyszczenie jednostki rekuperatora!!!


Recommended Posts

Witam,

Mam pytanie do użytkowników wentylacji mechanicznej - czy i jeżeli tak to jak często serwisujecie wasze centrale?

W instrukcji obsługi jest napisane żeby przeprowadzać raz do roku czyszczenie centrali (np. Zehnder 350).

Serwis polegać ma na umyciu wymiennika, odkurzenie wnętrza centrali, oczyszczeniu łopatek wentylatorów itp.

Czy przeprowadzacie takie czynności bądź zlecacie je firmą zewnętrznym a jeżeli tak to jaki jest orientacyjny koszt takiej usługi?

Pozdrawiam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 55
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

poza tym wydaje mi się, że żaden filtr nie zatrzyma 100 % zanieczyszczeń.

Ale to też nie znaczy, że wszystko zatrzyma się na wymienniku. Filtry G4 są dokładne, F5 jeszcze bardziej - polecane są dla alergików bo łapią pyłki roślin.

Jak długo masz centralę/instalację? Ogólnie przy regularnej wymianie/czyszczeniu filtrów to tylko w kanałach (PE) wywiewnych będzie "osad".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to też nie znaczy, że wszystko zatrzyma się na wymienniku. Filtry G4 są dokładne, F5 jeszcze bardziej - polecane są dla alergików bo łapią pyłki roślin.

Jak długo masz centralę/instalację? Ogólnie przy regularnej wymianie/czyszczeniu filtrów to tylko w kanałach (PE) wywiewnych będzie "osad".

 

Centralę mam już około 2,5 roku i filtry wymieniam regularnie, nie stosuję zamienników. Region to osiedle domków jednorodzinnych ze śmieciuchami niestety (ale tragedii nie ma)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to też nie znaczy, że wszystko zatrzyma się na wymienniku. Filtry G4 są dokładne, F5 jeszcze bardziej - polecane są dla alergików bo łapią pyłki roślin.

Jak długo masz centralę/instalację? Ogólnie przy regularnej wymianie/czyszczeniu filtrów to tylko w kanałach (PE) wywiewnych będzie "osad".

 

No to można dac filtry przy anemostatach i nie będzie syfu w kanałach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja co roku planuję czyszczenie na lato i... jakoś zapominam :)

Mam tu gotowca do Renoventa do Kolegi z forum: http://www.mojeboje.pl/czyszczenie-rekuperatora-brink-renovent-hr400/

Wg tej ściągi, wymiennik i wentylatory były nieźle usyfione...

 

No właśnie reku już pracuje u mnie ponad 2 lata i też nie mogę się zabrać do czyszczenia i dlatego pytam czy ktoś to robi.

W instrukcji mojego reku jest wymaganie o konieczności czyszczenia raz do roku, muszę się do tego zabrać. Dzięki za linka może się przyda. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc tak, wczoraj zabrałem się za czyszczenie jednostki reku i :jawdrop:

Nie wiem czy to wina mojej instalacji czy rozwiązania w zastosowanej jednostce, ale łopatki jednego z wentylatorów wyglądały strasznie (po stronie odpływu dość dużo wilgoci na łopatkach i obudowie wentylatora, grzyb). Drugi wentylator tylko zakurzony.

Wymiennik wypłukany w ciepłe wodzie i też co nie co z niego wypłynęło.

Jedynie co wyglądało jak "nowe" to nagrzewnica i jej filtr!!

Jak ktoś jest zainteresowany to mogę wrzucić klika fotek z czyszczenie.

Ogólnie cała procedura (dla laika) trwała około 3 godzin, ale myślę, że kolejny raz powinien być znacznie szybszy. Myślę, że warto poświęcić trochę czasu na coroczne wyczyszczenie jednostki.:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc tak, wczoraj zabrałem się za czyszczenie jednostki reku i :jawdrop:

Nie wiem czy to wina mojej instalacji czy rozwiązania w zastosowanej jednostce, ale łopatki jednego z wentylatorów wyglądały strasznie (po stronie odpływu dość dużo wilgoci na łopatkach i obudowie wentylatora, grzyb). Drugi wentylator tylko zakurzony.

Wymiennik wypłukany w ciepłe wodzie i też co nie co z niego wypłynęło.

Jedynie co wyglądało jak "nowe" to nagrzewnica i jej filtr!!

Jak ktoś jest zainteresowany to mogę wrzucić klika fotek z czyszczenie.

Ogólnie cała procedura (dla laika) trwała około 3 godzin, ale myślę, że kolejny raz powinien być znacznie szybszy. Myślę, że warto poświęcić trochę czasu na coroczne wyczyszczenie jednostki.:D

O ku...! To ja już na pewno z rekuperatora zrezygnuję.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ku...! To ja już na pewno z rekuperatora zrezygnuję.

 

Myślę, że to nie powód do rezygnacji przed obejrzeniem zdjęć a na dodatek to jednostki nie czyściłem prawie 2,5 roku.

Jakby przeprowadzać to raz w roku to pewnie nie będzie tak źle (tak zaleca producent).

 

Dodam jeszcze, że kanały są czyste i suche!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez tytułu.jpg

 

Tak wygląda najgorszy element wnętrza jednostki - reszta jest ok, tylko trochę kurzu.

Po otwarciu jak to zobaczyłem byłem mocno zdziwiony, ale wyczyściłem i śmiga dalej.

Jak znajdę trochę więcej czasu to wrzucę całą sesje z czyszczenia jednostki.

Ciekaw jestem Waszych opinii ;);)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ATTACH=CONFIG]291354[/ATTACH]

 

Tak wygląda najgorszy element wnętrza jednostki - reszta jest ok, tylko trochę kurzu.

Po otwarciu jak to zobaczyłem byłem mocno zdziwiony, ale wyczyściłem i śmiga dalej.

Jak znajdę trochę więcej czasu to wrzucę całą sesje z czyszczenia jednostki.

Ciekaw jestem Waszych opinii ;);)

Rozumiem, że filtry jakieś są?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że filtry jakieś są?

 

Tak filtry są i je wymieniam do 3 razy do roku. Stosuje oryginalne filtry nie jakieś samemu szyte.

Myślę, że tu nie jest problemem filtr czy też kurz który zawsze trochę przedostanie się przez filtr ale woda- skropliny z wymiennika czy też woda która osiada we wnętrzu komory czerpni i ten kurz zlepia. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...