Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czyszczenie jednostki rekuperatora!!!


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 55
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

SALA -Nie wiem jak jest zbudowana twoja centrala, i zastrzegam że specjalistą w tej dziedzinie nie jestem ( chociaż zbudowałem własne reku), ale przyjrzał bym się czy woda skraplana w wymienniku jest porywana i rozchlapywana przez wentylator.

No i taka uwaga, kiedyś jak miałem już kanały wentylacji, a nie chodził jeszcze reku to w zimnym garażu, gdzie biegły wtedy nieocieplone rury czerpni i wyrzutni, wewnątrz tych rur wykraplała się woda z ciepłego i wilgotnego powietrza wywiewanego z domu. Podejrzewam gdyby dłużej trwał taki stan to mógł sie na ściankach wewnątrz pojawić grzyb. To była taka niesprawna niesterowalna wentylacja - znaczy grawitacyjna.

Może masz po prostu ustawione zbyt małe przepływy?

Albo jedno i drugie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

specjalistą w tej dziedzinie nie jestem
Chyba nikt nie jest, bo i ja się z czymś takim nie spotkałem, a byłem pionierem i robię to od 1989.

- czy jest podłączony okap?

- czy była już czyszczona?

- jeżeli nie, to czy Pan ją sam kupił i zamontował, czy zrobiła to firma?

- czy instalacja jest szczelna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nikt nie jest, bo i ja się z czymś takim nie spotkałem, a byłem pionierem i robię to od 1989.

- czy jest podłączony okap?

- czy była już czyszczona?

- jeżeli nie, to czy Pan ją sam kupił i zamontował, czy zrobiła to firma?

- czy instalacja jest szczelna?

 

A więc:

- okap nie jest podłączony,

- to jest pierwsze czyszczenie jednostki (pracuje od 2,5 roku)

- instalację i montaż przeprowadzała firma,

- czy instalacja jest szczelna tego nie wiem (jak to sprawdzić)!

Jeżeli chodzi o kanały to są rozprowadzone na nieocieplonym strychu, leżą na ociepleniu stropu tj. styropianie i są przykryte 30 cm wełny (w momencie uruchomienia centrali kanały nie były ocieplone ale to było lato, na jesień ociepliłem je)!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc:

- okap nie jest podłączony,

- to jest pierwsze czyszczenie jednostki (pracuje od 2,5 roku)

- instalację i montaż przeprowadzała firma,

- czy instalacja jest szczelna tego nie wiem (jak to sprawdzić)!

Jeżeli chodzi o kanały to są rozprowadzone na nieocieplonym strychu, leżą na ociepleniu stropu tj. styropianie i są przykryte 30 cm wełny (w momencie uruchomienia centrali kanały nie były ocieplone ale to było lato, na jesień ociepliłem je)!

 

Woda z kondensacji jest czysta jak łza. Tam widać nieszczelności i syf niebiologiczny. To rozszczelniona centrala. Przepraszam, że zapytam jeszcze, Pan widział czy była fabrycznie zapakowana, czy może jakąś reklamację, przecenę Panu wsadzili. Nie mam dobrego zdania o styropianowych centralach, ale takim syfem się jeszcze nie spotkałem. To przez filtr nie przejdzie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Centrala była zapakowana w oryginalny karton i nawet jeszcze na niej były pasy ściągające (zgrzewane) i informacje o możliwości zarejestrowania jednostki.

A jak z tą szczelnością czy można to jakoś sprawdzić??

 

Wie Pan co, jeżeli to było zapakowane i montowane przez firmę, to bym im wysłał zdjęcia ( nie montującym a importerowi ) jak jest jakaś wada, to zapewne nie tylko u Pana i oni pewnie już ten temat przerabiali, będą wiedzieć co gdzie uszczelnić.

Jak Pana "oleją" to opisać rozmowę na FM .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years później...

U mnie po 3 tygodniach od wymiany filtru sprawdzianem sobie jak on wygląda i okazało sie ze był wilgotny wręcz mokry na czerpni.

Zastanawiam sie czy nie bede mial podobnych problemów. Mam czerpnie jakieś 3 metry do centrali, wyrzutnie praktycznie za sciana gdzie jest centrala. Centrala w nieogrzewanym garazu , wszystkie kanaly raczej ocieplone . Temperatura na zewnątrz +7 i deszcz

 

Jak u Was wyglądają filtry też są wilgotne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uuuu u siebie też będę miał reku i mam nadzieję że to odosobniony nieszczęśliwy wypadek przy pracy. Warto poznać przyczynę dla potomnych.

Z tego co kolega pisze to ma tak brudny wentylator tylko na wyciągu... Może coś zaciągane z łazienek, kuchni? Albo był to brud który znalazł się zaraz po montażu przy pierwszym uruchomieniu ... Specjalistą nie jestem ale proponuję po czyszczeniu zaglądnąć za tydzień i zobaczyć co się dzieje, czy się pojawia sama woda czy też również brud. Swoją drogą ciekawe czy taką centralę można ozonować np. jak klimatyzację w aucie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
  • 2 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...