Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Brak wentylacji w projekcie


Recommended Posts

Pisałem, poproś majstra, zeby ci podal co bedziesz potrzebowal do wybudowania, przeprowadzenia przez dach i obrobienia tego komina.

Plus jego robocizna, bo chyba z dobrego serca gratis tego nie zrobi.

Być moze koszt będzie miejszy, niż WM, byli tu juz tacy, co WM zakładali majac kanały wentylacji grawitacyjnej postawione. Dla komfortu i obnizenia rachunków za ogrzewanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ten temat Cię jednak trochę przekona?

Typowa sytuacja z WG, poczytaj do końca cały temat:

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?232577-Zaparowane-okna-oraz-%C5%9Bciana-i-ple%C5%9B%C5%84

Znajdziesz tam dokładny opis sytuacji wykraplania się wody na ścianach, oknach, oraz zależności pomiędzy wilgotnością, temperaturą powietrza, temperaturą ścian.

 

Co do ilości kanałów przy WG, w podlinkowanym temacie jest i nawiązanie do tego problemu.

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CZyli stawiam komin,koszt ok 500zł systemowy komin

 

A to z wczoraj:

Muszę postawić 2 kominy a murowanie z klinkieru przy mrozie raczej odpada.Chyba że znowu sie mylę.:(:

Klinkier w cenie pustaków wentylacyjnych z zaprawą do klinkieru obróbką i robocizną :)

 

Nie wprowadzaj Nas w błąd.

Murarz ma być za 2-3tygodnie, pewnie stąd brak końcowej wyceny dla komina z klinkieru za 500 złotych

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie,nie.Wynika to z mojego niezrozumienia tematyki budowania.Jak to mówią trudny pacjent :rolleyes: Komin systemowy do CO to raz ,ten jest już w cenie budowy.Muszę dostawić dodatkowy 4 kanałowy systemowy.I tu się zakręciłem.Nie wziąłem pod uwagę że komin w środku i na zewnątrz to dwie różne rzeczy.Tak więc muszę doliczyć dobudowę drugiego komina.stąd moje 500 zł za same wentylacje systemowe zapominając o tym co na dachu (nad). A sam problem z murowaniem juz jest 2 kominów tych nad dachem bo temp za niska.A nie murarz będzie za jakiś czas tylko dekarz.No tak z tego co doczytałem WG to jednak wielka lipa.Może faktycznie zrezygnować z tego komina i zrobić WM?Tylko jak by to miało wyglądać?Miejsca na strychu na sprzety będzie dosyć. Edytowane przez mikus39
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak z tego co doczytałem WG to jednak wielka lipa.Może faktycznie zrezygnować z tego komina i zrobić WM?Tylko jak by to miało wyglądać?Miejsca na strychu na sprzety będzie dosyć.

 

Proszę:

Sam robię wentylacje, temat o którym wspominałem. Jest krótszy, można wyłapać większość potrzebnej wiedzy:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?222208-Sam-robi%C4%99-wentylacj%C4%99

Wrzuć tam swoje projekty, powinien ktoś dopomóc.

Jednak wcześniej przeczytaj cały temat :)

Zasada jest taka że w czystych pokajach dajesz nawiewy w rogu, jak najdalej od drzwi a około pół do metra od rogu, w w brudnych wyciągi.

Jest tam pare projektów. Na ich przykładzie coś wymyślisz i wrzucisz do oceny na forum.

Pozostaje kwestia skrzynek (u mnie robie na skrzynkach rozprężnych), gdzie dawać pojedyncze i podwójne (1 lub 2 rury zasilające). Są jeszcze potrójne, ale to chyba w skrajnych przypadkach.

 

Kotłownie i garaż zostawiłbym na WG.

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dajesz nawiewy w rogu, jak najdalej od drzwi a około pół do metra od rogu, w w brudnych wyciągi.

Wyciagi wystarczy zrobić ~25 cm od rogu ściany lub w okolicy żródła brudnego powietrza (np. łazienka - nad toaleta lub obok prysznica/wanny)

Nawiewy przy oknach, drzwiach tarasowych, balkonowych, w rogach ~25 cm, ale jak najdalej od drzwi dzielących pomieszczenia.

 

Są jeszcze potrójne, ale to chyba w skrajnych przypadkach.

To zależy od średnicy kanałów.

Potrójne stosuje się w przypadku średnicy 63mm zew. Jeden kanał to 25m3/h transportowanego powietrza przy 3m/s.

Przy 75mm daje sie do dwóch kanałów na skrzynkę (jeden kanał to 34m3/h) .

 

Średnica 63mm lepiej mieści się wylewce. Są też jeszcze mniejsze średnice np. 50mm, ale skrzynki rozdzielcze nadal pozostają większe. Co wcale nie ułatwia schowania systemu rozprowadzenia.

Ale istnieją już kanały 52mm wysokości (kształt eliptyczny) ze skrzynkami o tej samej wysokości 52mm.

Czyli można zmieścić się praktycznie w 5cm izolacji pod wylewką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli generalnie komin i tak potrzebny.Załatwi mi wywiewy z łazienek i kuchni.W pokojach 4 szt anemostatów wywiewnych,wentylator kanałowy centrala i powinno być OK.Można to pożenić bez rekuperacji?

Skrzynka rozprężna 4x50 PE-FLEX poliwęglan o tym mowa?

Edytowane przez mikus39
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...