Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam, przymierzam się do budowy domku drewnianego szkieletowego a w nim chce zastosować wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.

 

Poczytałem troszke o tym ale wolę się dowiedzieć czegoś konkretniejszego na przykładzie mojego (wstępnego) projektu:

1. Czy takie rozmieszczenie nawiewów/wywiewów jest ok?

12.05-gora.wm.jpg12.05-dol.wm.jpg

/info/ na górze na strychu jest jeden anemostat który na poczatku będzie zakmnięty ale myśle ze warto żeby intalacja tam była bo nie wiadomo czy w przyszłości nie będzie tam jakas sypialnia.

2. Jaki rekuperator zastosować do tego domu?

/info/ w domu będzie mieszkać 4-6 osób, prawdopodobnie będzie zamontowane rurowe GWC, chciałbym bypass w reku, cena racjonalna bo z kasą nie ma szału, mile widziana niska cena konserwacji (filtry itd)

3. Gdzie w takim domu zamontować skrzynki rozdzielcze by odległość do anemostatów była w miarę równa i nawiew/wywiew przez nie był równomierny?

/info/ przypominam że dom jest drewniany szkieletowy.

4. Czy skrzynki rozdzielcze muszą się znajdować na nieużytkowej części strychu (szczyt dachu)? czy mogą znajdować się w podłodze piętra?

5. Czy anemostaty powinny być montowane na sufitach czy mogą być na ścianach a jeśli tak czy na górze czy na dole ściany?

6. Gdzie powinno się montować anemostaty tak by cyrkulacja powietrza była prawidłowa? Przykładowo nawiew od południa zaraz przy ścianie zewnętrznej a wywiew od północy również przy ścianie zewnętrznej? Czy może wywiewy ustawiać nad miejscami gdzie wilgoci będzie najwiecej tj. wanna/prysznic/zlewozmywak/kuchenka?

7. Jako że powietrze z zewnątrz będzie doprowadzane przez GWC to wydaje mi się ze wstępne podgrzewanie powietrza w reku (grzałka) nie będzie potrzebne, czy może jednak trzeba będzie się zabezpieczyć przez mrozami?

/info/ rura z gwc będzie wprowadzona pod fundamentami bezpośrednio do pomieszczenia gdzie będzie reku.

8. Gdzie zrobić wywiew z reku poza budynek zeby było dobrze?

9. Na koniec takie małe pytanie może troszke z innej beczki. Jak myślicie czy to że domek bedzie drewniany z masą izolacji to czy GWC będzie w stanie go schładzać latem? Nie chodzi mi o to by zastąpił klime ale czy przez to że nie będzie tam murów którę będą trzymać ciepło to GWC ma większe szanse?

 

 

Ale się rozpisałem :D

Za każdą radę będę wdzięczny

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...