Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Clematis - suche li?cie


Recommended Posts

W fachowym piśmie przeczytałam, że większość powojników choruje na tzw chorobę powojników, objawiającą się nagłym więdnięciem pędów. Odporne na tę chorobę są odmiany powojnika górskiego Clematis montana i włoskiego Clematis viticella a także prawie wszystkie dzikie gatunki.

 

Mój to piękna Nelly Moser - a teraz strasznie ogołocona. :cry:

http://www.clematis.com.pl/graph/flowers/pix239_Clematis_Nelly_Moser_K1.jpg http://www.clematis.com.pl/graph/flowers/pix239_Clematis_Nelly_Moser_Z1.jpg

 

Satina

Spróbuję też go czymś spryskać.

Znalazłam na stronie internetowej taką radę:

Choroby

Jedyną poważną chorobą powojników jest uwiąd, objawiający się więdnięciem i zamieraniem pojedynczych pędów lub całych części nadziemnych roślin, mimo że korzenie najczęściej pozostają zdrowe. Porażeniu najczęściej ulegają rośliny słabe, uszkodzone lub uprawiane w złych warunkach. Częściowo przeciwdziała wystąpieniu tej choroby kupowanie powojników tylko z pewnych źródeł, przeznaczenie do sadzenia tylko silnych roślin uprawianych uprzednio w pojemniku, głębokie ich sadzenie (co umożliwi ukorzenienie się pędów u podstawy) oraz zapewnienie im dobrego stanowiska. Przed sadzeniem i w czasie uprawy powinno się usuwać wszystkie martwe części powojników, zarówno pędy jak i liście. Chemicznie można przeciwdziałać i zwalczać tę chorobę podlewając rośliny 0,2% roztworem Benlate lub Topsin. Na jedną roślinę powinno się wylać 3-5 l roztworu i podobne traktowanie powtórzyć 2-3 krotnie co 10-14 dni.W ostatnim czasie w polskich ogrodach pojawiła się inna uciążliwa choroba powojników mączniak prawdziwy. Na liściach, młodych pędach oraz kwiatach pojawia się biały mączysty nalot. Rozwojowi tej choroby sprzyja temperatura powyżej 20oC. Po wystąpieniu pierwszych objawów tej choroby, rośliny powinno się opryskać 3-4 krotnie, co 7 dni, przemiennie, którymś z preparatów zalecanych do zwalczania mączniaków prawdziwych np.: Bayleton 5WP (0,2%), Rubigan 12EC (0,03%) czy Saprol 190EC (0,15%). Silnie porażone liście i pędy najlepiej jest wyciąć i spalić. "Napisz jak twój zareagował na próbę reanimacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Zielona podała fachowo jakie to są choroby i co należy robić.

Ja tylko podkreślę, że zabiegi należy wykonywać przed porażeniem (uschnieciem) rośliny.

 

satina , może niepotrzebnie wykopałaś ten powojnik :( . Wystarczyło ściąć uschnięte pędy przy samej ziemi. Roślina w przyszłym roku znów by prawdopodobnie wyrosła.

Powojniki mają taką cechę, że niekiedy rośliny "niby martwe" wyrastają nawet po kilku latach :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i wiem co sie dzieje z moim powojnikiem. Mam dokladnie takie same objawy na jednej sztuce. Co roku puszcza na wiosne pedy potem na poczatku lata zaczyna kwitnac i usycha, tylko dzieki mojemy leniwstwu nie wykopalem go po pierwszym roku bo myślalem ze usechł. Teraz trwa to juz chyba 4 rok taka zabawa. spróbuje podlac go tak jak rodziła zielona i poczekam na efekty. :)

Satina chyba Pinus miał racje za bardzo sie pospieszyłaś :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...