Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jeden pion wentylacji grawitacyjnej dla 2 pomieszczeń w piwnicy


Recommended Posts

Witam,

Mam pytanie jak w tytule. Posiadam piwnicę o powierzchni ok. 85 m2 bez ścian działowych, w której planuję wykonać ścianki działowe tak żeby podzielić ją na 3 pomieszczenia. Jednak w piwnicy znajdują się tylko dwa piony wentylacji wywiewnej.

Nie ma problemu z pierwszym planowanym pomieszczeniem, w którym będzie kotłownia ponieważ jest tam pion wentylacji oraz okno.

Jednak dwa kolejne planowane pomieszczenia są nieco problematyczne: komin z pionem wentylacji znajduje się pomiędzy nimi, więc będzie stanowił część ściany działowej. Z jednej strony komina znajduje się otwór na kratkę wentylacyjną. I tutaj mam taki pomysł żeby wykuć otwór z drugiej strony komina naprzeciwko otworu już istniejącego aby zapewnić wentylację wywiewną dla obydwu pomieszczeń. Moje pytanie brzmi czy to będzie działać? Czy nie będzie się jakoś wzajemnie zakłócać jeżeli kratki wentylacyjne będą naprzeciw siebie "na przestrzał" w tym samym pionie?

Dodam jeszcze, że tylko jedno z tych pomieszczeń będzie z oknem, drugie będzie bez okna więc sprawna wentylacja wydaje się być szczególnie istotna.

Dziękuję z góry za wszelkie uwagi.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
Moje pytanie brzmi czy to będzie działać?

Poczytaj starsze posty, w których "na okrągło" piszemy, że wentylacja nie polega tylko na samym wywiewaniu.

Aby wywiało, musi najpierw gdzieś nawiewać. Poza tym jeśli piwnice nie będą ogrzewane, to nie będzie spełniony podstawowy warunek WG polegający na uchodzeniu przez kratki wentylacyjne ciepłego, zużytego powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
Zimą będzie pewnie działać. Latem nie, nigdzie nie działa :p

Wentylacja, to wymiana powietrza - albo spowodowana siłami natury (konwekcja), albo wymuszona. Nie ma innej opcji.

Latem nie ma sensu wpuszczać do piwnicy tysięcy litrów rozgrzanego wilgotnego powietrza.

Latem powietrze bywa różne (pod względem wilgotności), a więc piszesz jakieś zasłyszane, nieprawdziwe uogólnienie :p

Czyli? Piwinica także pod requ? Jest jakieś sensowne rozwiązanie?

Piwnice przeważnie są zimne (i często wilgotne). Jeśli chcesz mieć jakąkolwiek wentylację piwnicy, to od najprostszego, wyłączanego wentylatora nawiewnego (z zapewnieniem wywiewu) lub podpięcie pod reku (zależy to od potrzeb i zasobności portfela).

Opcja najprostsza - dwa okienka "na przestrzał".

Edytowane przez Konto usunięte_12*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc po co go wciskają w projekcie?
Inaczej nie potrafią

Tylko jak jest najlepiej, najtaniej, ekonomicznie i właściwie?
Akurat w tym temacie, "właściwie" pokrywa się z "ekonomicznie".

Wentylacja grawitacyjna spełniająca wymagania PN 50m3/h łazienki i 30m3/h kuchnia jest droższa od przyzwoitej WM z odzyskiem i potrzebuje 4000kWh na ogrzanie powietrza więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WM do nieogrzewanej piwnicy. Ok.

Ale tu potrzeba 2 WM.

Jedna na część mieszkalną, druga do piwnicy. Jakoś nie wyobrażam sobie mieszać ciepłego powietrza idącego z domu z chłodnym piwnicznym.

Więc drogo i nieekonomicznie.

 

Fakt! Centrala 2MW byłaby droga i nieekonomiczna.

Nie wiem też dlaczego chce Pan mieszać powietrze z piwnicy z tym z domu.

Ale widać ma Pan Swoje przemyślenia, więc nie przeszkadzam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj starsze posty, w których "na okrągło" piszemy, że wentylacja nie polega tylko na samym wywiewaniu.

Aby wywiało, musi najpierw gdzieś nawiewać. Poza tym jeśli piwnice nie będą ogrzewane, to nie będzie spełniony podstawowy warunek WG polegający na uchodzeniu przez kratki wentylacyjne ciepłego, zużytego powietrza.

 

Wiem na czym polega WG i nie o zasade dzialania takiej wentylacji pytalem. Nawiewnik bedzie w oknie na klatce schodowej prowadzacej do piwnicy a w drzwiach scian dzialowych piwnicy planuje otwory takie jak w drzwiach lazienkowych lub krotsze drzwi. Pytanie dotyczylo dwoch kratek wentylacyjnych w oddzielnych pomieszczeniach ale w tym samym pionie wentylacyjnym, oczywiscie przy zalozeniu ze powietrze jest "nawiewane" do piwnicy. Jedno z tych pomieszczen bedzie czasowo dogrzewane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt! Centrala 2MW byłaby droga i nieekonomiczna.

Nie wiem też dlaczego chce Pan mieszać powietrze z piwnicy z tym z domu.

Ale widać ma Pan Swoje przemyślenia, więc nie przeszkadzam.

 

A jaki ma sens łączenia wentylacji nieogrzewanej piwnicy z ogrzewanym domem?

Przy jednej instalacji będziemy ogrzewać piwnicę ciepłem zabranym z części mieszkalnej.

Ponadto zabierając znacznie chłodniejsze powietrze z piwnicy, mieszamy je z tym drugim obniżając skutecznie jego temperaturę. Tym samym do rekuperatora dotrze nie np 22*C a 16*C (zależne od temperatury w piwnicy i jej kubatury). Tym samym doprowadzimy do tego że do części mieszkalnej poleci 15*, tyle samo co do piwnicy gdzie jest około 10*C.

To jest nieekonomiczne.Tak samo jak robienie dwóch niezależnych instalacji WM.

 

Zakładamy, że piwnica nie jest ogrzewana.

 

Dla ogrzewanej piwnicy, bilans zysków/strat jest zupełnie inny. Wtedy jedna WM dla całego domu.

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
Pytanie dotyczylo dwoch kratek wentylacyjnych w oddzielnych pomieszczeniach ale w tym samym pionie wentylacyjnym, oczywiscie przy zalozeniu ze powietrze jest "nawiewane" do piwnicy.

To zależy jak będzie nawiewane(?) Na nawiew samoczynny do piwnicy nie licz a przy dwóch kratkach na jednym kanale może to wszystko działać rozmaicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje pytanie brzmi czy to będzie działać? Czy nie będzie się jakoś wzajemnie zakłócać jeżeli kratki wentylacyjne będą naprzeciw siebie "na przestrzał" w tym samym pionie?

Dodam jeszcze, że tylko jedno z tych pomieszczeń będzie z oknem, drugie będzie bez okna więc sprawna wentylacja wydaje się być szczególnie istotna.

Dziękuję z góry za wszelkie uwagi.

Pozdrawiam.

to nie będzie działać. Juz lepiej zrobić wywiew tylko w tym pomieszczeniu gdzie nie ma okna a nawiew przez nieszczelne okno. Wtedy powietrze "przepłynie" od okna przez jedno pomieszczenie do drugiego i do kratki/wywiewu. Ostatecznie możesz dołożyć jeszcze jakiś wentylator wywiewny i wentylacja będzie działać zawsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...