Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Reku na nieogrzewanym strychu


Recommended Posts

Witam

 

Kto ma rekuperator na nieogrzewanym strychu? Jakie temperatury notujecie tam zimą? Czy macie rekuperator zamknięty w izolowanej "budce"?

Jeszcze nie mieszkam, ale zaglądając na strych już zaczynam myśleć o temp na strychu w mroźne dni. W tej chwili już jest tam chłodno. Strych mam docieplony 10 cm między krokwiami i 5 cm pod krokwie. Przewiduję problemy z temp ponieważ skosy i sufit poddasza mam dobrze izolowany i raczej nie "dostarczę" zbyt dużo ciepła na strych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Kto ma rekuperator na nieogrzewanym strychu? Jakie temperatury notujecie tam zimą? Czy macie rekuperator zamknięty w izolowanej "budce"?

Ja mam rekuperator na nieogrzewanym strychu, jednak jest on zamontowany wraz z turbiną kominka i zbiornikiem wody w pomieszczeniu 2mx3m ocieplonym 10cm styropianu, a od góry 15 cm wełną mineralną.

W pomieszczeniu zimą jest zawsze temperatura dodatnia, dodatkowo nad posadzką przebiegają rury twarde wentylacyjne z blachy ocynkowanej wywiewu powietrza z domu więc jest cieplej.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam rekuperator na nieogrzewanym strychu, jednak jest on zamontowany wraz z turbiną kominka i zbiornikiem wody w pomieszczeniu 2mx3m ocieplonym 10cm styropianu, a od góry 15 cm wełną mineralną.

W pomieszczeniu zimą jest zawsze temperatura dodatnia, dodatkowo nad posadzką przebiegają rury twarde wentylacyjne z blachy ocynkowanej wywiewu powietrza z domu więc jest cieplej.

Pozdrawiam.

 

Myślę że bez zbudowania jakiegoś docieplonego "domku" dla reku się nie obejdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Rekuperatory robi się po to by nie robić kominów. Ale jak ktoś jest hobbystą i ma kasę, to może robić i komin. Jeżeli chodzi tanie centrale to są ze styropianu, łatwo więc o nieszczęście.

 

Rozumiem to doskonale, że w takim domu (szczególnie, że planuję tylko konwektory) najlepiej jest mieć jak najmniej dziur a te co są kontrolować. Ale kominek musi być i godzę się podświadomie na większe koszty ( na szczęście dla mnie domek będzie malutki bo Z12 w szkielecie -więc i bilans strat/ zysków ciepła nieprzerażający). Również WM traktuję jako obowiązek a że dołożyć do tego można odzysk to traktuję jako wartość dodaną i cieszę się, że tanim (chyba własnym) kosztem można cieszyć się świeżym i cieplejszym powietrzem.

 

Zatem, czy taki komin się nagrzewa na zew ściance?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taniej w inwestycji i taniej w eksploatacji i bardziej komfortowo, zrobi Pan rozprowadzenie ciepła z klimatyzacji kanałowej. Będzie taniej ogrzewać powietrze (nawet jak Pana nie będzie) będzie regulacja i latem chłodzenie. A kominek będzie jako urok i przyjemność nie obowiązek i śmietnik w salonie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taniej w inwestycji i taniej w eksploatacji i bardziej komfortowo, zrobi Pan rozprowadzenie ciepła z klimatyzacji kanałowej. Będzie taniej ogrzewać powietrze (nawet jak Pana nie będzie) będzie regulacja i latem chłodzenie. A kominek będzie jako urok i przyjemność nie obowiązek i śmietnik w salonie.

 

Zabił mi Pan ćwieka gdyż nie mam pojęcia co to jest i kolejne zadanie do odrobienia...ale pobieżnie policzyłem Lunę z osprzętem (2tys) oraz kanały+akcesoria na peflex (2tys). Czy w cenie tej 4-5tys taka klimatyzacja kanałowa jest do zrobienia samemu (czy łatwiejsza niż WM-reku) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabił mi Pan ćwieka gdyż nie mam pojęcia co to jest i kolejne zadanie do odrobienia...ale pobieżnie policzyłem Lunę z osprzętem (2tys) oraz kanały+akcesoria na peflex (2tys). Czy w cenie tej 4-5tys taka klimatyzacja kanałowa jest do zrobienia samemu (czy łatwiejsza niż WM-reku) ?

Tak samo jak DGP z kominka. Tyle, ze grzej bardzo tanio i jeszcze chłodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...