Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zetka w gałązkach, czyli o spełnianiu marzeń własnymi ręcami - budowa Z7 35


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Czyli szukaj wiatru w polu [ATTACH=CONFIG]348582[/ATTACH]

 

:rotfl::rotfl::rotfl:

 

 

hmmmmmmmmmmm :confused:

czyżby tylko jabolki??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiony :( Mój nie wyszedł aż taki dobry na dodatek jabłkowy. Niedaleko nas w Czersku jest fabryczka gdzie robią pyszne cydry. Nie wiem czemu nie ma ich w okolicznych sklepach. Kupiłam na dożynkach i jeszcze jedna butla się uchowała.

 

A przepis na cydr proszę:

 

CYDR

5 kg jabłek

10 l wody

1 kg cukru

5 cytryn

40g imbiru

 

  • Jabłka o smaku winnym pokroić (ze skórką i gniazdami nasiennymi, bez ogonków).
  • Przepuścić przez sokowyciskasz wolnoobrotowy i zmieszać razem sok z suchym.
  • Wlać do dużego, kamiennego garnka i dolać ok. 3l wody.
  • Odstawić naczynie przykryte gazą na 7 dni.
  • Mieszać rano i wieczorem.
  • Po tygodniu przecedzić przez ściereczkę lnianą (podobno może też być flanelka).
  • Resztę miazgi odcisnąć, zmieszać z cukrem, otartą skórką z cytryn i sokiem wycisniętym z tych cytryn oraz dodać mielony imbir.
  • Całość dopełnić wodą do 10l i przelać do gąsiora lekko zakorkowanego i zostawić na 24 godz.
  • Po tym czasie cydr przesączyć, rozlać do butelek zamykanych na zakrętkę metalową.
  • Można pić już po tygodniu, ale najlepszy będzie po kilku miesiącach.

UWAGA na ilość imbiru (max 1 łyzeczka ) i wody nie 10l lecz dolać do 10l.

 

Mam też inne przepisy cydrowe :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na GRUSZECZNIK mam taki przepis:

 

Gruszecznik domowy typu Poire (10 litrów)

15-16 kg gruszek 10-15 g kwasku cytrynowego (ja doprawiam cytryną)

 

 

  • Dojrzałe, zdrowe, soczyste (nieulężone) gruszki wymyć, pokroic na drobno (wraz ze skórką i gniazdem nasiennym lecz bez ogonków).
  • Włożyć do dużej naczynia glinianego lub drewnianej faski i odstawic na 12 godz.
  • Następnie odciągnąć sok w sokowirówce (powinno być około 10 l), rozpuścić w nim kwasek cytrynowy / sok z cytryn.

 

NIE dodawać ani cukru, ani drożdży.

 

 

  • Napełnic naczynie fermentacyjne do 3/4 pojemności.
  • Po zamknięciu rurką fermentacyjną odstawić naczynie w ciepłe miejsce (22-25° C).
  • Po fermentacji burzliwej trwającej 3-5 dni młody gruszecznik sciągnąć znad osadu.
  • Przelać do innej butli, tym razem pod samą szyjkę.
  • Zamknąć ponownie rurką fermentacyjną i trzymać w chłodzie (piwnicy) przez 4-6 tygodni i następnie rozlać do butelek.

 

Gruszecznik domowy nie będzie klarowny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pestko, a czerwony dach i czerwone okiennice, to nie będzie za dużo czerwonego? Elewacja byłaby biała, okna tak samo. Zastanawiam się, czy jakichś szarości nie wprowadzić....

Do tego jeszcze kolorystyka ogrodzenia w postaci murowanych słupków z deskami w poziomie między nimi. Gdzie jaki kolor :confused:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie nie muszę, MPZP dopuszcza jeszcze inne kolory dachu. Tylko że czerwony dach sobie wymyśliłam już dawno temu, a pomysł czerwonych okiennic jest od paru godzin ;)

Jasne szare okiennice powinny pasować.

I tylko jedne drzwi by były czerwone - te na bocznej ścianie. Kiedyś do nich dostawię mały ganek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepis na cydr zapisany. Wykorzystam w tym roku ,dziękuję:D

 

Asiu widzę ,że wizja domu zaczyna się klarować .Czerwone drzwi to genialny pomysł ,ale do tego czerwone okiennice ...wydają mi się że to już za dużo .

To oczywiście tylko moja opinia .

A może faktycznie szary dach ,szare okiennice i płot i ten akcent czerwieni drzwi i pnące róże np Flammentanz

 

images?q=tbn:ANd9GcRiQQ_Dkhoi_7HYrnLaMoUIFRhL3Kn1hJq4QItG_wMtJDkJaWkH8w

Edytowane przez dana1s
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...