Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Paroizolacja na strychu ?


supernik

Recommended Posts

Witam.

 

Budynek z poddaszem uzytkowym - w pomieszczeniach mieszkalnych połać dachowa izolowana standardowo - blacha, pustka powietrzna, membrana paroprzepuszczalna, wełna, folia paroizolacyjna, karton gips. i taki system jest dookoła tzn. zarówno polacie dachowe jak i strop nad pomieszczeniami tj. jętki i przestrzenie między jętkami.

Ale co ze strychem ?

 

Przypomnę że strych to jest takie coś nad pokojami nad poddaszem - nie każdy ma nie każdy wie.

 

Ocipeplając wełną wsadziłem również wełnę między krokwie na strychu - więc strych mam izolowany z każdej strony tj. połacie dachu oraz podłoga będąca stropem pokoi na dole.

Przestało mi się to podobac jak zaczołem ten strych użytkować bo wełna trochę wyłazi tzn. opada, zaczepia się ją przy chodzeniu, oblatuje, opiłki walaja się na podłodze. Trochę kiszka./

Więc postanowiłem obić krokwie panelami ściennymi (cena 9,94 zł/m2) łącznie koło 500 zł.

Ale po przybiciu pierwszego panela zartrzymałem się bo nie wiem

1. czy dawać folię paroizolacyjną na wełnę czy nie. Tak potroszę stwierdzam że przecież te panele będą spelniały to samo zadanie co ta folia.

2. Na panelach pisze że by zapełnić szczelinę wentylacyjną pod nimi (przy montaży na ścianie) jak dam folię to raczej szczeliny nie będzie więc chyba lepiej będzie nie dawać folii to przynajmniej cośtam cośtam się przewentyluje ?

 

Co myslicie dawać folię czy nie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ufff, no to sporo mniej pracy,

 

Poza nieszczelnościami np. przy wyłazie dachowym.

 

Swoją drogą dziś był mróz -9C, i cały dach zeszroniło i widać w których miejscach jes mostek czy niedokładnie wyłożona wełna bo tam sie roztapia - głównie przy kalenicy, więc jakoś to ciepło z para wodna musi uciekać.

 

Ale to szczegóły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy?

Jak często tam będziesz przebywał to paroizolacja jest konieczna! Pozdrawiam.

 

Mam identyczną sytuację i chyba nie dam tam paroizolacji, bo zrobi się tam "szczelny worek" - folia z każdej strony, a wentylacji żadnej. Ja będę tam miał rekuperator i graciarnię, więc chyba błędem byłoby danie folii na skosach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że w sprawie folii zgadzamy się :) Doradźcie jeszcze proszę w kwestii wełny na tym stryszku. Jestem w trakcie ocieplania wełną 15cm pomiędzy krokwiami, a chcę jeszcze podwiesić drugą warstwę 15cm pod krokwiami (na profilach CD) i obić to czymś niedrogim.

1. Lepiej robić to na grzybkach, czy ES ? Jeśli ES, to czy 150 wystarczą, czy lepiej kupić 175 ?

2. Czym to obić, żeby było trwale i w miarę tanio ? Myślałem o płytach pilśniowych lub cienkich płytach OSB. Plastikowa płyta ścienna, jaką daje supernik, to chyba zbyt paroszczelne rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OSB dość dobre jest, nie pęka byle gdzie.. zasada jest taka, że parę trzeba trzymać w strefie ciepłej i możliwie opóźniać jej ruch ku zimnemu, stąd dobre określenie na paroizolację to= paroopóźniacz.. folia PE nie jest nieskończonym opornikiem dla ścisłości. Ale na tyle dużym aby uznać

 

Jak by to obrazowo ująć ? chcesz się napić wody z kranu, ale nie możesz bo ciśnienie głowę urywa, właśnie tak działa wełna ..

bez wahania przenosi parę dalej .. A EPS działa jak reduktor ciśnienia.. już można dzięki niemu napić się tej przysłowiowej wody ..

ponieważ ciśnienie jest bezpieczne .. ze względu że EPS rozmienia je na drobne, to samo tyczy się każdego materiału

o większym oporze na dyfuzję.

Z gazem w rurociągu jest tak samo .. aby był użyteczny musi przejść przez reduktory itp .. inaczej jest niebezpieczny w domowych warunkach ..

i tu każdy wie że jest ok ..

 

ale myślenie w sposób .. co tam z rury 700mm i 50 at gaz też będę brał .. tak można porównać nie zabezpieczenie przed parą wełny.

sposób redukcji tego gazu (pary wodnej) ma prowadzić do tego żeby można było gazową świeczkę zapalić, a nie płomień nie do ugaszenia.

 

Prąd też aby był użyteczny i bezpieczny musi przejść przez transformatory. a w budownictwie rolę rozmieniaczy na drobne pełną potocznie materiały zwane dusicielami "nie oddychające"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Folia być mus od strony ciepłej, jeśli już jest jedna warstwa np pod jętkami, a nad jest stryszek na reku, to imo na tym stryszku reku, nie potrzeba foli paro izo.

 

Myślę to odpowiedni wątek.

Wymyśliłem sobie żeby folią obłożyć:

- w garażu ścianę dzielącą garaż od domu i sufit (na obu będzie wełna)

- sufit na użytkowym poddaszu

 

Ponieważ na strychu będzie wełna między krokwiami oraz rekuperator i przewodu od DGP zastanawiałem się czy też tam trzeba dawać folię (na pomarańczowo zaznaczyłem). Wydaje mi się na zdrowy rozum że nie bo odcięcie wilgoci będzie na poziomie sufitu podwieszanego na poddaszu.

Proszę o poradę. Pozdrawiam

Untitled-1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Panie Andrzeju. Ciekawe to co Pan napisał bo sugerowałem się tym opisem:

http://www.jak-zrobic-dom.pl/2011/04/jak-ocieplic-garaz.html

"Wełnę mineralną przymocowuje się między profilami metalowego rusztu. Ocieplenie zabezpiecza się paroizolacją, aby ciepłe powietrze z wnętrza garażu zawierające parę wodną nie przedostawało się do materiału izolacyjnego (w porach wełny mogłaby się wykroplić woda i zawilgocony materiał straciłby zdolność izolacji). Tak zaizolowana ściana powinna zostać wykończona płytą gipsowo-kartonową, którą wkrętami przymocowuje się do rusztu."

Podobnie ze stropem.

 

U mnie w garażu będzie podłogówka, rurki co 25cm. by utrzymywać temp. ok 10 stopni. Przyznam, że trochę zgłupiałem teraz bo myślałem że paroizolacja zapewni właśnie odcięcie wełny od wilgoci (topniejący śnieg z samochodów). Proszę jeszcze o zabranie głosu. Dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ma być to zrobione fachowo to powinna być folia przymocowana do krokwi, na to kontrłaty po długości krokwi i dopiero panel. Panel nigdy nie będzie tak szczelny jak folia. Jeszcze bym dodał, że wełnę bym zamocował na sznurkach aby nie opadała.

http://www.dach-abc.blogspot.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...