Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Osuszanie powietrza zimą


Recommended Posts

Witam,

mam problem z wentylacją w mieszkaniu, zimą na ścianach skrapla się para. Ściany wilgotnieją i powstaje pleśń.

Mam w mieszkaniu wentylacje grawitacyjną, jednak z braku jej wydajności zamontowałem wentylatory z czujnikami wilgoci.

Niestety na niewiele się to zdało....

 

Szukam rozwiązania tego problemu.

Pomyślałem, że klimatyzator mógłby coś zdziałać, czy ten pomysł się sprawdzi?

 

Z góry dzięki za wszelkie sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

klimatyzator coś pewnie da, ale będzie to inwestycja kosztowna w zakupie i eksploatacji.

 

Może lepiej najpierw poszukać w czym jest problem i temu zaradzić?

 

Co to za budynek o tak słabej izolacji, że "grzybieje"?

Jaką masz wilgotność względną wewnątrz mieszkania?

 

Pozdrawiam

GREGOR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

mieszkanie jest moje, wiec przeprowadzka przez kilka dekad odpada.

Ocieplenie to kwestia wspólnoty, a ona na ta chwile nie ma kasy.

 

Budynek nie jest izolowany, ma grubsze ściany.

 

Problemow wilgoci jest kilka, cześć już wyeliminowałem, min suszenie prania i intensywne gotowanie.

Dodatkowo jestem na ta chwile jedynym mieszkańcem budynku.... w związku z czym nikt inny nie grzeje scian....

 

Plus klimy jest jeszcze jeden, mieszkam na poddaszu i jest latem w granicach 27-29 stopni przez 2-3 miesiące, z małym dzieckiem to będzie strasznie uciążliwe.

 

Klimatyzacja inweterowa ma zdolność grzewczą 350%. Do dogrzewania się nada?

 

Dlatego szukam informacji od użytkowników klimatyzacji czy zimą zdolność osuszania jest dobra....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Problemow wilgoci jest kilka, cześć już wyeliminowałem, min suszenie prania i intensywne gotowanie."

Przestałeś prac i gotować.

Pozostało przestać oddychać i przestać pocić się.

W zimnych wnętrzach łatwo jest się nie pocić, tylko z tym oddychaniem problem.

 

Tak sobie myślę, że łatwiej jest chyba dobrą wentylację tam zrobić.odtworzyć.

 

"Dlatego szukam informacji od użytkowników klimatyzacji czy zimą zdolność osuszania jest dobra.... "

Klima działa dobrze zimą.

Ostro chłodzi powietrze wnętrz i wywala ciepło na zewnątrz.

Przy okazji osusza to oziębione powietrze.

Tylko, że to chyba też nie najlepszy pomysł, bo zimą to raczej się wnętrza grzeje...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klimatyzacja inweterowa ma zdolność grzewczą 350%. Do dogrzewania się nada?

Dlatego szukam informacji od użytkowników klimatyzacji czy zimą zdolność osuszania jest dobra....

 

Całosezonowy COP będzie bliżej 250%.

 

Co do osuszania zimą, to wszystko zależy od wersji klimatyzatora.

 

Opcja DRY może być zrealizowana na różne sposoby:

 

- raz chłodzi i osusza, a potem grzeje, aby utrzymać temperaturę,

- chłodzi cały czas, tylko z mniejszą mocą,

- "mercedesy" mają podzielony skraplacz i część chłodzi, część grzeje aby utrzymać temperaturę.

 

Pozdrawiam

GREGOR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że nie ma idealnego rozwiązania.

Przy wentylacji zimne powietrze dostaje się do mieszkania - trzeba je ogrzac itd. zwieksza koszty ogrzewania.

Rekuperacja - koszy użytkowania około 1,5kW na dobę + filtry itd (przy mocy ~50%).

Osuszacz - ogrzanie schłodzonego powietrza + energia elektryczna (0,5kW/h).

Klimatyzacja - ogrzanie schłodzonego powietrza + energia elektryczna (0,5kW/h ~50%mocy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Główny problem to słaba izolacja ścian, co powoduje wykraplanie się na nich wody przy "normalnej" wilgotności.

 

Jak nie można zaizolować ścian, to trzeba utrzymać odpowiedni klimat wewnątrz.

 

Na klimat składa się temperatura i wilgotność względna.

Dodatkowo te parametry wyznaczają punkt rosy, czyli temperaturę ściany przy której zaczyna wykraplać się na niej woda.

 

Zbadaj jaki masz aktualny klimat, będzie wiadomo jak radykalnie będzie trzeba działać.

Przyda się tez informacja o temperaturze ściany, będzie można oszacować jakie ma U i co się będzie działo przy niższych temperaturach na zewnątrz.

 

Pozdrawiam

GREGOR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepszą ocenę umożliwi prosty pirometr i podobny jemu higrometr, a odczyty w odniesieniu dostępnych tabel temperatur punktu rosy, pozwolą na ocenę czy i gdzie, po pewnym czasie wystąpi pełne zawilgocenie ściany. Temperatura powietrza w pomieszczeniu i temperatura ściany różnią tym bardziej im ściana ma gorsze parametry termoizolacyjne. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzeję klimatyzatorami i tak ładnie osuszają powietrze. Aż za bardzo momentami. Stały pobór prądu na standby ok 30W idzie na grzanie sprężarki i czujniki.

 

Ja bym wywalił te wentylatory bo pewnie Ci blokują przepływ jak nie pracują, podkręcił ogrzewanie i rozszczelnił okna. To powinno pomóc bez klimatyzatora.

 

To są po prostu uroki wentylacji grawitacyjnej w zimie kiedy zaczyna działać i skądś musi ciągnąć powietrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...