Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

wentylacja w pralni, wiatrołapie... i przy oknach


Recommended Posts

Witam,

 

mam kilka pytan dot. wentylacji mechanicznej.

W domu pojawila sie malutka pralnia z suszarnią - widziałem na przykładowym projekcie, ze zastosowano w pralni nawiew powietrza. I nie wiem, czy to jest prawidłowe rozwiązanie? Z jednej strony suszące sie ciuszki dostają porcję świeżego przefiltrowanego powietrza. Z drugiej jednak, cala wilgoc z pralni leci do mieszkania.

Nie wiem, co lepsze.

 

Kolejnym pomieszczeniem z niewiadoma jest wiatrołap. Czy stosować tam wentylację i w jakim kierunku ? Nawiew czy wywiew?

 

I jeszcze jedno pomieszczenie - schowek, skrytka, magazynek kuchenny w ktorym będa przechowywane produkty spożywcze. Schowek jest wydzielony z wiatrołapu i wejscie do niego jest z wiatrołapu.

 

 

Kolejny dylemat dotyczy okien dachowych. Czy jest sens stosować nawiew na okna dachowe poprzez kratki nad lub pod oknem ? Chodzi głównie o zapobieganie roszeniu się okien.

 

pozdrawiam

asterix

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jednej strony suszące sie ciuszki dostają porcję świeżego przefiltrowanego powietrza. Z drugiej jednak, cala wilgoc z pralni leci do mieszkania.

Nie wiem, co lepsze.

I bardzo dobrze. Szybciej wyschnie . Jak trochę i na trochę wzrośnie wilgotność w pokojach to nic się nie stanie,

 

Kolejnym pomieszczeniem z niewiadoma jest wiatrołap. Czy stosować tam wentylację i w jakim kierunku ? Nawiew czy wywiew?
Tam ktoś będzie przebywał? Wentylacja jest dla ludzi, tyle co tam potrzeba to i pod drzwiami się wymieni, Pan zapali papierosa w pokoju, to za zamkniętymi drzwiami wiatrołapu od razu Pan poczuje, a para wodna czy CO2 są od dymu znacznie szybsze jak chodzi o dyfuzję.

Kolejny dylemat dotyczy okien dachowych. Czy jest sens stosować nawiew na okna dachowe poprzez kratki nad lub pod oknem ? Chodzi głównie o zapobieganie roszeniu się okien.
Nie łączy się WM z naturalną
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie łączy się WM z naturalną

 

Nie miałem na myśli wentylacji naturalnej, tylko doprowadzenie rur wentylacji mechanicznej do okna i zrobienie np. pod oknem kilku otworów 40mm lub zamontowanie anemostatu szczelinowego, ktory kierowałby nawiewane powietrze na okno. Co jak mniemam zapobiegłoby zaparowywaniu okien, zwłaszcza w łazience, gdzie okno jest nad wanną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem na myśli wentylacji naturalnej, tylko doprowadzenie rur wentylacji mechanicznej do okna i zrobienie np. pod oknem kilku otworów 40mm lub zamontowanie anemostatu szczelinowego, ktory kierowałby nawiewane powietrze na okno. Co jak mniemam zapobiegłoby zaparowywaniu okien, zwłaszcza w łazience, gdzie okno jest nad wanną.

 

W łazienkach robi się wywiew, nie nawiew.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam kilka pytan dot. wentylacji mechanicznej.

W domu pojawila sie malutka pralnia z suszarnią - widziałem na przykładowym projekcie, ze zastosowano w pralni nawiew powietrza. I nie wiem, czy to jest prawidłowe rozwiązanie? Z jednej strony suszące sie ciuszki dostają porcję świeżego przefiltrowanego powietrza. Z drugiej jednak, cala wilgoc z pralni leci do mieszkania.

Nie wiem, co lepsze.

Pralnia -> wilgoć -> wyciąg

To nie jest tak, że jak masz wywiew to nie ma tam świeżego powietrza.

Świeże powietrze dostarczysz nawiewem z pokoju obok, powietrze dotrze tam pod drzwiami, które mają szczelinę lub otwory do wentylacji.

 

Kolejnym pomieszczeniem z niewiadoma jest wiatrołap. Czy stosować tam wentylację i w jakim kierunku ? Nawiew czy wywiew?

Można ale nie trzeba.

Jeśli wiatrołap jest przechowalnią rzeczy (buty, kurtki itd.) to można zrobić wyciąg - kwestia komfortu, nie czujesz brzydkich zapachów (a zwłaszcza twoi goście) wchodząc do domu.

 

I jeszcze jedno pomieszczenie - schowek, skrytka, magazynek kuchenny w ktorym będa przechowywane produkty spożywcze. Schowek jest wydzielony z wiatrołapu i wejscie do niego jest z wiatrołapu.

Wywiew lub nic.

 

Można spróbować połączyć i zrobić jeden wyciąg (w wiatrołapie) dla wiatrołapu i schowka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Panie Jarszcz ... jak zbilansować wentylację jak się da wywiewy poza łazienkami i kuchnią?

Przypomnę

- nawiew 20-30m3/h na osobę. Mniej i więcej nie jest dobrze.

- wywiew kuchnia 30m3/h łazienka 50m3/h.

 

Może mi Pan to zbilansować w przypadku domu z 4 osobami i dwoma łazienkami i kuchnią?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomnę

- nawiew 20-30m3/h na osobę. Mniej i więcej nie jest dobrze.

- wywiew kuchnia 30m3/h łazienka 50m3/h.

 

Odsyłam do definicji słowa "norma",

a później:

jak zbilansować wentylację jak się da wywiewy poza łazienkami i kuchnią?

Skoro jest wywiew ponad normę to i nawiew trzeba zwiększyć.

 

Mniej i więcej nie jest dobrze.

Norma i to co określa nie jest równa pojęciu komfort i warunków do jego spełnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

We wszystkich opracowaniach przyjmuje się nie tylko normę wentylacji na osobę 20/30 m3 ale też minimalną wentylację pomieszczeń 0,3 objętości do 2.5 m na godzinę. Bez uwzględnienia tego nie ma komfortu. Żeby nie być gołosłownym link do standardów dla domów pasywnych

http://passiv.de/downloads/03_certfication_criteria_residential_en.pdf

 

Wentylacja wiatrołapu jest jak najbardziej prawidłowa. Wiatrołap traktujemy jak mokre pomieszczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma gorszego i droższego budownictwa niż domy pasywne z Darmstadt, ale mniejsza o to, nie wywiewa się powietrza przez chłodniejsze pomieszczenia!

Jeżeli dom ma dwie łazienki i kuchnie to już jest 130m3/h i jest to 0.3 z 400m3/h.

Na osobę 20-30m3 / h Inaczej będzie za sucho. Szczypią oczy, źle się śpi wysycha gardło.

Dlatego nie robi się wywiewów poza łazienkami. Inwestor ma prawo sobie życzyć wywiew gdzie chce, instalator może ten wywiew zrobić, ale musi poinformować, że to niezgodne z wiedzą i sztuką. Instalator, uważam, powinien wiedzieć dlaczego nie robi się wywiewów w spiżarni wiatrołapie i garderobie., to podstawowa wiedza o wentylacji.

Nawet Danfoss ( czyli firma mało kumata) o tym wie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie same normy mają Norwegowie, PN zdaje się więcej na poziomie 0.5.

 

Norma mówi o planowanych ludziach z zachowaniem minimalnej wymiany powietrza na kubaturze na poziomie 0.3.

 

Nie czytałem w jakichkolwiek opracowaniach o wentylacji pojęcia chłodniejsze pomieszczenia. Jakieś źródła na poparcie tej tezy ?

 

Wiatrołap wentylujemy bo a) jest pomieszczeniem mokrym b)samo otiweranie drzwi wejściowych nie zachowa nam komfortu c) inaczej będziemy mieli smród i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie same normy mają Norwegowie, PN zdaje się więcej na poziomie 0.5.

 

Norma mówi o planowanych ludziach z zachowaniem minimalnej wymiany powietrza na kubaturze na poziomie 0.3.

 

Nie czytałem w jakichkolwiek opracowaniach o wentylacji pojęcia chłodniejsze pomieszczenia. Jakieś źródła na poparcie tej tezy ?

 

Wiatrołap wentylujemy bo a) jest pomieszczeniem mokrym b)samo otiweranie drzwi wejściowych nie zachowa nam komfortu c) inaczej będziemy mieli smród i tyle.

 

Szanowny Panie, nikt myślący nie napisze o wymianie na kubaturę, tylko na osoby.

Robiłem dom 1000m2 (3000m3) w którym mieszkają 3 osoby i co 1000m3/h im robić?

 

Przez pierwsze 40 lat życia nie miałem wentylacji mechanicznej i smrodu z przedpokoju czy wiatrołapu.

Natomiast zbyt suche powietrze jest baaaardzo upierliwe i niezdrowe.

Pomieszczenia mokre, łazienka i kuchnia ( nie wiatrołap , spiżarnia czy garderoba) są pomieszczeniami cieplejszymi od pokoi. Powietrze wychodzące przez nie, ogrzewa się i ma większą zdolność przyjmowania wody. W wiatrołapie jest zawsze chłodniej, zimne buty będą odbierały wilgoć z powietrza z pokoi. I będzie nieprzyjemnie. Jeżeli nie, to znaczy, że w pokojach jest za sucho. Co do smrodu... Też Pan się na tym nie zna? Niech Pan poprosi kogoś by zapalił papierosa w wiatrołapie. Poczuje Pan ten smród w pokojach, praktycznie po kilku sekundach. Wentylacja nawet 0.5 kubatury nie zabezpiecza przed rozchodzeniem się smrodu.

Szanowny Panie, Sobie może Pan robić wywiewy dowolnie. Instalator musi robić zgodnie ze sztuką. Dając wywiewy poza łazienkami i mniejszy w kuchni , skazujemy inwestora na przesuszone powietrze w sypialni albo zawilgocone łazienki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...