Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

REKUPERATOR - pochwalcie się jaki macie w swoim domu.


Recommended Posts

A może zamontować reku w taki sposób i wtedy żadna nagrzewnica nie jest potrzebna. Nie zamarza, sprawdzone.

[ATTACH=CONFIG]408309[/ATTACH]

 

Nie da rady za niskie pomieszczenie :) a i filtr by mi się zamoczył. Jakbym sam sobie strugał rekuperator to bym się zastanowił. Woda Ci spływa przeciwprądowo, nie wyrzuca jej w górę do wyrzutni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 114
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Co do mrozów, to tez mam takie pytanie. Mój reku wisi w pomieszczeniu użytkowym w domu. Na wiosnę chce tam zamontować grzejnik, żeby się zimno nie niosło po domu.

Tak się zastanawiam czy w takim ogrzewanym pomieszczeniu podniesie się sprawność reku?, w sensie choćby samego systemu antyzamrozeniowego, bo nie mam nagrzewnicy.

Tom 1000k ile dałeś z ciekawości za ten wentyle ebm?

Tak pytam, bo jak padną moje, to może bym zmienił na lepsze.

 

BTW

Ktoś ma też może reku vents vut 350 pe ec, bo jestem ciekawy opinii innych jak się im sprawuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że wymiennik i wentylatory mogą być te same. Sterownik też mam ten sam.

A jak z hałasem u Ciebie?

Ja dodałem tlumik na nawiew to teraz różnica bardzo duża na wyższych obrotach.

 

Mam tłumi i również jest poprawa. Na 80/5 hałas był uciążliwy. Na 70% mocy którą mam na 2 biegu rekuperacja jest słyszalna (ale nie uciążliwa)

Na 1 biegu mam 42% mocy i praktycznie niesłyszalna. Co do sterownika to brakuje mi automatyzacji bypassu. Szkoda że nie da się ustawić aby sam się włączał o określonej porze (chodzi mi o letnie chłodne noce przy których warto włączać bypass) Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ pytałem w tym wątku, czy montować reku, winny jestem epilog.

Posiadam już rekuperator: AERISnext 350 VV. Przez 7 lat mieszkałem w domu bez rekuperatora i z koślawą wentylacją (brakowało pionów wentylacyjnych w łazienkach). Wydawało mi się, że jest w miarę OK.

Po montażu wentylacji mechanicznej wiem, jak bardzo nie było OK.

 

Dlatego w całej rozciągłości polecam montaż rekuperatora, jeśli tylko finanse na to pozwalają.

Obiektywnie stwierdzam, że jest to drogi interes (zwłaszcza przy dobrej centrali) i stosunek cena/jakość nie wymiata :)

 

U mnie koszta wyglądały tak: 10k jednostka, 3k materiały 3k robocizna.

Wentylacja jest NIESŁYSZALNA, nawet na najwyższym biegu. Rekuperator znajduje się tuż przy sypialni (poddasze), przewody od czerpni idą tuż nad łóżkiem.

Niczego, kompletnie niczego nie słychać.

Zapachy z łazienki w końcu nie lecą na salon, zapachy po gotowaniu znikają po kilku minutach.

Rankiem w sypialniach nie czuć niczego, a tylko świeże powietrze. Ustawiłem dwa przewietrzania - rano i wieczorem - żona nie musi już otwierać okien i wietrzyć.

Centrala jest genialna i bardzo cicha - sterowanie mam podstawowe (panel z regulacja stopniową). Na jednostce można jednak poustawiać więcej - harmonogram na dni robocze i weekend. W centralce jest automatyczny bypass i automatyczna nagrzewnica. Dodatkowo jest kontrola zapchania filtrów - na panelu sterującym - wiadomo, kiedy wymienić.

Dostałem wyceny z dwóch innych firm - taniej ok. 3-4 tyś, ale i gorsze centrale. Dopłaciłem i nie żałuję ani złotówki.

 

Obrazowo napisałbym, że wrażenia podobne jak z klimatyzacja w samochodzie: można jeździć bez klimatyzacji, ale jak już raz ją latem właczymy, to nie później jazda bez niej to utrapienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Centrala 200-300m3 zapewne wystarczy licząc wg osób, ale wg metrażu wyjdzie więcej. Jestem zdania że po pierwsze trzeba sprawdzić minimalny przepływ centrali. Np. moja potrafi dmuchać 20m3. Jeżeli centrala umie zejść niżej, to nie zaszkodzi dołożyć parę stówek i mieć większą. Będzie pracować na niskich obrotach, zużywać mniej energii, mniej szumieć, mieć większe filtry itp. Dlatego u siebie zamiast za dużej 300 zastosowałem kilkaset zł większą 400. W Thessli ten model miał też lepsze silniki.

 

Lepsza będzie Thesslagreen bo:

- ja ją mam i mi się podoba ;)

- jest cięższa, a jak coś co nie musi być lekkie jest ciężkie, to musi być lepsze bo ma więcej solidnych materiałów, ;)

- filtry M5 z prefiltrem, a nie G4,

- bypass 100%,

- duże rabaty można dostać.

- wersja horyzontalna ma mniejsze opory i mniej zmian kierunków oraz większe filtry,

- króćce 200mm zamiast 180 i mniejsze opory.

 

 

Aeris ma takie bajery jak:

- modulowany bypass - czy to potrzebne?

- czujniki higro - jeśli używa do algorytmu i wyświetla użytkownikowi to fajna sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób sprawdzić przepływ centrali?

Czyli sugerujesz, że powinna wystarczyć mi centrala na 400 zamiast na 600mkw?

 

Słyszałem dobre opinie na temat sprzętu marki Ventilus. Co sądzicie o centralach tego producenta?

 

Proszę mi jeszcze powiedzieć czy głośność rekuperatora nie jest uciążliwa gdy centrala znajduje się na mieszkalnym poddaszu? Konkretnie w garderobie znajdującej się w narożniku domu. Garderoba sąsiaduje z łazienką i pokojem, wejście do niej jest tylko z korytarza.

Edytowane przez enzo89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Dzień dobry,

Jestem w trakcie budowy domu, w którym chciałbym zamontować rekuperację. Dom parterowy, z poddaszem nieużytkowym, pow.106 m2, 3 osoby, ogrzewanie - powietrzna pompa ciepła.W budynku salon, kuchnia (kuchenka elektryczna), jadalnia- jedna całość, dwie sypialnie, wc, łazienka i pomieszczenie gosp./pralnia. Jakiej mocy rekuperator szukać? Może jakieś konkretne modele za rozsądne pieniądze?

Dziękuję i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...